
Naujausios
„Auksinis narvelis“ ar daugiau nupirktų butų?
Aukštelkuose (Radviliškio r.) baigiamas rekonstruoti buvęs mokyklos bendrabutis netrukus priims gyventi 14 socialiai remtinų šeimų. Seno pastato rekonstrukcija kainuos per 659 tūkstančius eurų europinių ir biudžeto lėšų.
Ar už šią sumą nebuvo galima imti ir nupirkti gerokai daugiau socialinių butų? Savivaldybės sprendimo efektyvumu jau anksčiau yra suabejojusi auditą atlikusi Valstybės kontrolė.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Suabejota sprendimo efektyvumu
Atlikto audito medžiagą prieš pusantrų metų pateikusi Valstybės kontrolė suabejojo devynių šalies savivaldybių priimtų socialinio būsto plėtros sprendimų efektyvumu. Auditorių sąraše buvo ir Radviliškio rajono savivaldybė.
Auditoriai nustatė, kad pasirinktas brangiausias socialinio būsto plėtros būdas: nutarė statyti naujus būstus arba rekonstruoti nenaudojamus pastatus.
Planuojamų statyti naujų bei rekonstruojamų pastatų vidutinės kainos buvo palygintos su rinkoje siūlomų įsigyti butų vidutinėmis kainomis ir nustatyta, jog savivaldybių kainos yra didesnės nuo 2 iki 10 kartų.
Todėl kontrolieriai suabejojo, ar Europos Sąjungos lėšos savivaldybėse bus panaudotos efektyviai.
Radviliškio rajono savivaldybė nutarė rekonstruoti buvusį Aukštelkų mokyklos bendrabutį, jame įrengiant 14 socialinių butų.
Pastate, kuris kol kas dar nėra priduotas, baigiama rengti po penkis vieno ir dviejų kambarių butus, tris – trijų kambarių ir vieną – 1,5 kambario butą.
Gyvenamasis plotas rekonstruotame bendrabutyje sudarys apie 473 kvadratinius metrus.
Savivaldybės pateiktais duomenimis, socialinių butų įrengimas šiame pastate kainuos 659,3 tūkstančio eurų. 503 tūkstančius iš jų sudarys Europos Sąjungos regioninės plėtros lėšos, likusios – rajono biudžeto.
Teko ieškoti norinčių apsigyventi
Savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė Žilvytienė sutiko, kad vieno socialinio buto kaina baigiamame rekonstruoti bendrabutyje bus didelė.
„Jeigu būtume nusprendę skiriamas europines investicijas skirti butams pirkti, tiesiog nebūtume panaudoję šių lėšų, kadangi tinkamų iškart gyventi butų pasiūla Radviliškyje nedidelė.
Dėl to vargsta tos savivaldybės, kurios pasirinko būtent tokį sprendimą. Joms kyla reali grėsmė nepanaudoti europinių lėšų“, – teigė specialistė.
Turėjo rūpesčių ir rajono Savivaldybė. Tiesa, jie buvo kitokie. Anot N. Žilvytienės, kad užpildytų visus 14 butų rekonstruotame pastate, jiems teko pateikti pasiūlymus daugiau nei 80-iai eilėje socialiniam būstui gauti įrašytų šeimų (iš viso jų yra apie 150), nes daug kas pasiūlymo atsisakė.
Pasak N. Žilvytienės, atsisakiusieji dažais kvepiančių butų, savo sprendimą motyvavo įvairiai: vieni nenorėjo gyventi ne Radviliškyje, nors iki miesto – vos 7 kilometrai, kiti nenorėjo keisti darželio vaikui ir panašiai. Į naują būstą sutiko keltis šeimos ir iš Vaitiekūnų, Raubų, Butėnų.
Autorės nuotr.
Nenaudojamo bendrabučio rekonstrukcija, čia įrengiant 14 socialinių butų, kainuos per 659 tūkstančius eurų. Kiek butų būtų galima nupirkti Radviliškyje už šią sumą?
Savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė Žilvytienė: „Tinkamų iškart gyventi butų pasiūla Radviliškyje yra maža“.