
Naujausios
Atkasti galbūt sinagogos pamatai
Vegerių kaime (Akmenės rajonas) aptikti pamatai galimai čia XIX amžiaus pabaigoje statytos sinagogos arba dar anksčiau veikusios žydų mokyklos. Tai nustatyta per dvi dienas UAB “Statybų archeologija” atlikus žvalgomuosius archeologinius tyrimus.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Pagal 1866 metų istorinį planą dabartinėje J. Basanavičiaus gatvėje yra buvusi žydų mokykla. Vegerių kaimo senbuviai mena senolių pasakojimus, kad čia veikė 1890 metais statyta sinagoga. Būtent į ją buvo suvaryti žydai, prasidėjus karui 1941-aisiais, iš čia buvo vežami į Mažeikius sušaudyti.
„Statybų archeologijos“ darbuotojai atliko dvi perkasas po 2 metrus pločio ir 5 metrų ilgio, iki 1 metro 60 centimetrų gylio.
Kasinėtojai aptiko kaulų, keramikos dirbinių duženų, stiklo šukių. Vertingiausi radiniai – sidabrinės ir varinės monetos, kurių seniausios – XVII amžiaus.
„Iš radinių galima spręsti, kad vieta turi istoriją, sklypas buvo aktyviai naudojamas“, – sakė archeologė Daiva Jazbutytė.
Rašytiniuose šaltiniuose Vegeriai pirmą kartą paminėti 1595 metais.
Kasant aptikti pamatai iš neskaldytų lauko akmenų, surištų kalkių skiediniu.
„Pamatai platūs – apie 80 centimetrų, o tai byloja, kad laikė didelius pastatus“, – spėja D. Jazbutytė.
Jos tvirtinimu, atlikus detalesnius tyrimus galima nustatinėti, ar čia stovėjo kitokie statiniai, negu mokykla, paskui – sinagoga.
Kasinėtojams mįsle tapo atkastas darinys – ratu sukrauti akmenys. Spėliojama, kad tai galėjusi būti atrama, pavyzdžiui, stulpui.
Rasta ir plytų – dalis XVIII amžiaus, kitos – vėlesnių laikų. Pagal jas archeologai spėja, kad pastatai buvo rekonstruoti. Žinoma, kad sinagoga buvusi mūrinė. Archeologai spėlioja, kad ji įkurta anksčiau statytame pastate.
„Labiau kasinėjant teritoriją galima nustatyti, ar čia buvo kambarių, ar buvo krosnių ir daryti išvadas apie pastato paskirtį“, – sakė D. Jazbutytė.
Kol kas ji nedrįsta tvirtinti, kad pastatas buvo su rūsiu. Tačiau šio varianto neatmeta. Tokioms spėlionėms nuteikia rasta prie sienos tvirtinamos žvakidės dalis.
Įdomu, kad pamatai statyti ant akmeninio grindinio. Jis galėjo būti kaip grindys.
Archeologų nuomone, atidengus visus pamatus, galima nustatyti pastato užimtą plotą. Ar tokie tyrimai bus atliekami – spręs Akmenės istorijos muziejus, kuris užsakė atliktus žvalgomuosius archeologinius tyrimus.
Autoriaus nuotr.
Vegerių kaime atkasti pamatai galimai buvusios žydų mokyklos, o vėliau – sinagogos.
Vegeriuose kasinėjimai atlikti šalia senų medinių pastatų.
–––––––––––––-
Istorija
Šalia Latvijos ir Lietuvos sienos esančio Vegerių kaimo istorijos faktus yra užrašiusi vietos bibliotekoje dirbusi Ona Raudytė, dabar pensininkė.
Jos tvirtinimu, kaimo pakilimas siejamas su XVIII amžiuje pastatyta bažnyčia, prie kurios įkurta klebonija, kartu su jai priklausančiais daugybe ūkio pastatų. Truputį daugiau kaip prieš šimtą metų įkurta Vegerių parapija, kuriai priklausė bemaž tūkstantis katalikų.
Vegeriuose gyvenę rusai turėjo savo cerkvę, o žydai – sinagogą.
Vegerių pakilimo metais čia veikė keliolika parduotuvių, smuklė, mokykla, suburta ugniagesių komanda. Neatsitiktinai rašytiniuose šaltiniuose 1745 metais Vegeriai minimi kaip miestas.
Praėjusio amžiaus pirmosios pusės Lietuvos nepriklausomybės metais Vegeriai tapo valsčiaus centru. Tad čia veikė valsčiaus savivaldybė, taip pat įkurti paštas, muitinė, pasienio policija. Taip pat ūkio reikalais besirūpinančios organizacijos – smulkaus kredito draugija, pieno nugriebimo punktas. Į kas ketvirtadienį vykstančius didelius turgus suvažiuodavo aplinkinių kaimų gyventojai. Toliau veikė mokykla, parduotuvės, o veikė nebe viena skaitykla kaip anksčiau, o dvi – atskirai lietuvių ir latvių.
1944-aisiais besitraukiantys vokiečiai prie Vegerių įrengė aerodromą, o visiems kaimo gyventojams liepė palikti namus. Kai po trijų mėnesių buvo galima sugrįžti vegeriškiams, daugelis jų rado vien nuodėgulius, griuvėsius.
Dalis vegeriškių liko atstatinėti namų. Tarybiniais laikais buvo registruojama apie pusketvirto šimto – bemaž dvigubai mažiau negu Vegerių klestėjimo laikais. Dabar belikę kelios dešimtys.