
Naujausios
Apie laiškus ant popieriaus
Šiauliečių klausėme, koks laiškas jiems mielesnis — ranka rašytas ar elektroninis.
Rūta JUKNEVIČIŪTĖ
Žmonėms trūksta laiko
Šiaulietė Indrė — dailės technologijų pedagogė ir mama. Ji nemėgsta rašyti laiškų. Prieš tris ar ketverius metus susirašinėjusi su seserimi, gyvenusia užsienyje. O dabar laiškų nerašanti, nes nebėra kam.
„Nėra sunku rašyt ranka, tik ilgiau užtrunka“, — sako. Anot jos, dabar žmonės turi mažiau laiko, gal dėl to ir neberašo ranka. “Jei viską darai prie kompiuterio, tai ir laišką tokiu būdu patogiau rašyt“.
LAIŠKAI: Šiaulietė Indrė prieš tris ar ketverius metus laiškais susirašinėjo su užsienyje gyvenusia seserimi.
Laiškuose — džiaugsmai ir bėdos
Buhalterė Vita prisipažino: jau dvidešimtmetį ranka nėra parašiusi nė vieno laiško. Daugiausia bendrauja telefonu, o elektroninius laiškus rašyti moteriai nepatinka. „Man reikia girdėti gyvą balsą“, — sako Vita.
Prieš dvidešimt metų laiškais susirašinėdavo su draugėmis: „Na, žinot, kaip moterys išsipasakoja, — apie šeimynines bėdas, džiaugsmus... Toks buvo laiškų turinys“.
Moteris sutinka, kad rašytą ranka laišką gauti daug maloniau. „Tai pagarba kitam. Gal jaunimas tokios pagarbos dabar jau nesupranta“, — svarsto Vita.
Ji papasakojo, kad ir jos sūnus dabar bendrauja tik Skype žinutėmis ar elektroniniu paštu. „Manau, ateis laikas, kai jaunoji karta tikrai nebeprisimins, kas yra ranka rašytas laiškas. Bet mes negalim technikos amžiaus sustabdyt“, — reziumuoja Vita.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NAUJOVĖS: Buhalterė Vita sakė, ranka rašytas laiškas išreiškia pagarbą, kokios jaunimas jau nebejaučia.
Elektroninius rašyti patogiau
Aivaras, studentas:
Studentas Aivaras ranka laiškų nerašo. „Tik elektroninius rašau“, — prisipažįsta. Tačiau dar mokyklos laikais turėjo susirašinėjimo draugų kituose miestuose ar giminaičių užsienyje, kuriems rašydavo laiškus.
Vaikinas sako, kad jausmas gavus ranka rašytą laišką skiriasi: „Daug maloniau. Jei žmogus rašo ranka, tai daugiau ir pastangų, ir laiko tam skiria. Juk neiškart pavyksta parašyti dailiai, nepribraukius“.
Vaikino nuomone, žmonės elektroninį paštą mieliau renkasi dėl patogumo: „Kompiuteris visada po ranka, o į paštą dar ir eiti reiktų“, — sako.
PASTANGOS: Studentas Aivaras mano, kad ranka rašytas laiškas atima daug daugiau laiko ir pastangų.
Svarbu, kad būtų rašančių
Vairuotojas Rolandas sakė, kad jo profesija ne ta, jog tektų laiškus rašyti. Dabar jokių — nei elektroninių, nei popierinių — nerašantis.
Vyras dalijosi prisiminimais, kad armijos laikais, maždaug prieš dvidešimtmetį, laiškus rašydavo mamai ir broliui.
Dabar bet koks laiškas vyrą nudžiugintų: ir elektroninis, ir ranka rašytas. „Svarbu, kad kas rašytų“, — juokiasi Rolandas.
Kokia ranka rašomų laiškų ateitis? „Manau, kad elektroniniai išstums paprastus. Jau dabar stumia“, — sako Rolandas.
DŽIAUGSMAS: Vairuotojas Rolandas sakė, kad jį nudžiugintų bet koks laiškas: tiek elektroninis, tiek paprastas.