
Naujausios
GATVĖS POKALBIAI
Apie juoko terapiją
Dabar, kai ruduo, vėjas ir šalta, juokas — geriausi vitaminai kūnui ir sielai. Taip vakar Šiaulių gatvėse kalbėjo praeiviai, kai jų paklausėme, ar dažnai jie juokiasi?
Sigita STONKIENĖ
Gimsta šypsenų grandinė
llgaplaukis garbanius glėbyje prilaikydamas nešasi stirtą knygų. Matome, kaip, prasilenkdamas su būreliu merginų, pasisveikina, apdovanodamas jas plačia šypsena. Merginos visos atsako tuo pačiu.
„Kada kitam dovanoji šypseną, savaime sulauki to paties. Taip gimsta šypsenų grandinė, kuri sukasi apie tave visą dieną“, — atvirai šypsosi Mantas Ulinskas ir prisipažįsta, kad šiuo metu jis labiau suka galvą, kaip čia jam protingiau pašnekėjus. Čia jau visi nusikvatojame.
Linksmų plaučių Šiaulių universiteto estrados meno specialybės studentas mano turįs neblogą humoro jausmą, todėl „proto ribose“ nesibaimina ir iš savęs pasišaipyti.
Mantą stebina ir šiek tiek juokingi atrodo tie, kurie tarsi užsideda rimto ir solidaus veido kaukes, o šypsena apdovanos toli gražu ne kiekvieną. „Tikriausiai jie mano, kad juokas, šypsena juos nurengs“, — svarstė vaikinas ir atsiminė, kaip kartą viena vyresnio amžiaus moteris prisipažino, jog viduje jaučiasi jauna ir kartais labai norėtų pašokinėti ant vienos kojos, bet nebegalinti to daryti, nes labai bijo atrodyti juokinga.
BUMERANGAS: Mantas Ulinskas, Šiaulių universiteto estrados meno specialybės studentas: „Kada kitam dovanoji šypseną, savaime sulauki to paties.“
Juokas gelbsti nuo virusų
Šviesiaplaukė Šiaulių kolegijos studentė Simona Kvedaraitė į klausimą, ar dažnai juokiasi, iš karto atsakė plačia šypsena. Mergina neslėpė esanti linksmo būdo ir šypsenų netaupanti. Gerai nuotaikai susikurti daug nereikia: kartais pakanka pasiklausyti geros dainos, linksmos muzikos, atsikėlus rytą pamatyti saulę — ir kaip mat apima džiaugsmas.
Būdama grupės seniūne, gera nuotaika ir pajuokavimais Simona bando gelbėti padėtį, kai kiti draugai sėdi susiraukę ir nelaimingi. Įsitikino: juokas yra puikus vaistas, kuris veikia greitai ir efektyviai.
„Ypač dabar, kai ruduo ir šalta, kaip kitaip išgyventi, jeigu nesijuoksi? Susigūši, nieko nebenorėsi. O juokas tik į gera, gamina vitaminą C“, — Simona įsitikinusi, kad kas dažnai ir nuoširdžiai juokiasi, prie to virusai nelimpa.
STIMULAS: Šiaulių kolegijos studentė Simona Kvedaraitė: „Ypač dabar, kai ruduo ir šalta, kaip kitaip išgyventi, jeigu nesijuoksi?“
Problemas sprendžia su humoru
„Kiekvieną dieną juokas ima. Dėl ko? Dėl tokio gero gyvenimo, — šiauliečiui pensininkui Nikolajui Lušeninovui atrodo, kad šiais laikais Lietuvoje žmonių juokas yra specifinis — toks maždaug juokas pro ašaras. — Žiema ateina, mokesčiai kyla, maistas brangsta, pensiją sumažino, kas žmogui belieka, tiktai juoktis iš visko“.
Nikolajus stengiasi nepasiduoti liūdnoms mintims. Namuose dažnai juokauja su žmona ir su kaimynais. Mėgsta anekdotus. O jeigu kyla nesutarimų arba nesusikalbėjimų, šimtą kartų patyrė: geras humoras išsprendžia visas problemas.
ALTERNATYVA: Šiaulietis pensininkas Nikolajus Lušeninovas: „Žiema ateina, mokesčiai kyla, maistas brangsta, pensiją sumažino, kas žmogui belieka, tik juoktis.“
Juokas — dalykas rimtas
Danutė Šimaitienė, pakalbinta apie juoko terapiją, prisipažino: šiuo metu negaluoja, tad juoktis nelabai norisi. „Bet vis vien pakilau ir einu, negi gulėsi akis į dangų įrėmęs. Bus dar blogiau.“
Moteris sako iš prigimties esanti optimistė. Myli gyvenimą ir stengiasi šypsotis kuo dažniau. „Kartais ką nors smagaus prisimenu ir viena būdama dar kartą juokiuosi“.
Beje, teko Danutei patirti ir pašaipaus juoko geluonį. Danutei skaudžiausia buvo ne tai, kad tas žmogus pasišaipė, o tai, kad nė vienas iš ten buvusių draugų tada jos neapgynė.
TERAPIJA: Danutė Šimaitienė: „Kartais ką nors smagaus prisimenu ir viena būdama dar kartą juokiuos“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
P.S.
Juokiantis išsiskiria endorfinai — natūralūs nuskausminamieji ir euforijos būseną sukeliantys hormonai, kurie veikia panašiai kaip morfijus, bet neturi neigiamo poveikio.
Juokas padeda susidoroti su stresu ir stiprina imunitetą.
Juokas padeda sergantiems bronchitu ir astma. Juokiantis didėja plaučių tūris ir deguonies kiekis kraujyje, o kvėpavimo takai puikiai valosi nuo gleivių.
Juokas stiprina širdį. Juokiantis padažnėja pulsas, pagerėja kraujotaka.
Juokas yra puiki mankšta veido raumenims, vidaus organams ir raumenims nuo klubų iki pečių.
Juokas gerina psichinę sveikatą, padeda įveikti depresiją, atpalaiduoti užspaustas emocijas, atsikratyti nerimo, baimės, įtampos, nepasitikėjimo.
Juokas padeda lengviau susidoroti su sunkumais. Išminčiai sako, jog svarbiausia ne tai, kas mums nutinka, o tai, kaip mes į tai reaguojame.
Juokas gerina santykius ir padeda sušvelninti ar net išvengti konfliktų.