Skaičiuojamos neformaliojo ugdymo įstaigų galvos

Skaičiuojamos neformaliojo ugdymo įstaigų galvos

Skaičiuojamos neformaliojo ugdymo įstaigų galvos

Šiaulių miesto savivaldybė aiškinsis, kiek realiai vaikų lanko neformalaus ugdymo įstaigas, būrelius. Po galvų perskaičiavimo įstaigos gali būti jungiamos.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta @skrastas.lt

Patikra iki balandžio

Savivaldybėje sudaryta komisija iki balandžio 1 dienos turi patikrinti, kiek vaikų lanko sporto, dailės, muzikos mokyklas, kitas neformalaus ugdymo įstaigas, būrelius.

Duomenis apie tai Savivaldybei teikia pačios neformalus ugdymo įstaigos. Ketinama juos palyginti su ta statistika, kurią apie neformalų vaikų ugdymą turi bendrojo lavinimo mokyklos.

„Viskuo tikime, kas teikiama, bet turime ir kontroliuoti, – aiškina patikros priežastis Vladas Damulevičius, Savivaldybės administracijos direktorius. – Milijonai litų skiriami, norime žinoti realią padėtį, ieškosime, ką daryti.“

Lanko kas antras

Politikai yra užsimoję išsiaiškinti, ar efektyviai panaudojamos neformaliam ugdymui skiriamos lėšos. Esą kiekvienam moksleiviui jų turėtų atitekti. Dabar atitenka maždaug kas antram moksleiviui, o kai kuriems net pagal kelias neformalaus ugdymo programas.

„Unikalių vaikų, lankančių neformalias įstaigas, būrelius yra 6833, o mokame už 7688 vaikus“, – sako Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Viktoras Strups, kuris vadovauja patikros komisijai.

Skaičiai nesutampa, nes 706 vaikai lanko dvi neformalaus ugdymo įstaigas ar būrelius, 67– tris, 5 – keturis.

Neformalaus ugdymo krepšelio nėra, bet skaičiuojama, jog vieno vaiko neformalus ugdymas vidutiniškai kainuoja beveik 3300 litų (iš jų ugdymo lėšų skiriama 2319, o aplinkos – 980 litų). Muzikos mokyklose – ir 5000 litų. Tėvai prisideda maždaug 10 procentų reikalingų lėšų.

Ar bus liepta vaikams pasirinkti tik po vieną užsiėmimą po pamokų?

V. Strups konkretaus atsakymo neturi. Svarsto, jog bent pirmus antrus metus vaikas gali lankyti ir sporto, ir muzikos mokyklą. Vėliau galbūt pats pasirinks kurią nors vieną?

Asta Lesauskienė, Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja neformaliam ugdymui, konkretesnė: „Savivaldybė, valstybė turėtų garantuoti vaikui vieną neformalaus ugdymo programą, o dėl kitų reikėtų spręsti, ką daryti, kokiomis lėšomis finansuoti.“

Bet ji mano, jog nereikėtų skubėti jungti įstaigų.

Jungimo kirvis pakabintas

Mieste yra 19 neformalaus ugdymo įstaigų, iš jų 9 – sporto. Iš bendrojo lavinimo mokyklų „Juventos“ progimnazija vykdo neformalaus ugdymo programas.

V. Strups neslepia, kad neatsisakoma ketinimų jungti pirmiausia Jaunųjų technikų centrą, Jaunųjų gamtininkų centrą, Jaunųjų turistų centrą ir Moksleivių namus. Juoba, kad Švietimo ir mokslo ministerija šių įstaigų atitinkamus respublikinius centrus numato jungti į vieną neformalaus ugdymo centrą.

„Ministerija yra suskaičiavusi, jog jiems išlaikyti skiriama 6 milijonai litų, iš jų tiesiogiai vaikams ugdyti atitenka tik 200 tūkstančių litų“, – sako V. Strups.

Šiauliuose įstaigoms dabar skiriama tiek lėšų, kad jų užtenka tik darbo užmokesčiui. Nebelieka jų ugdymo projektams, kelionėms.

„Norime, kad vaikai būtų centre“, – aiškina direktoriaus pavaduotojas, tikindamas, jog sujungus įstaigas, sumažinus administracijų etatų, daugiau lėšų byrės vaikų ugdymo reikmėms.

Jau skaičiuoja netektis

Šiais metais neformalaus ugdymo įstaigoms finansavimas buvo nurėžtas 30 procentų.

Jaunųjų technikų centro kai kurių būrelių vadovai nesutiko su 32 procentais mažinimu atlyginimu ir išėjo iš darbo. Centre neliko populiariausių ir stipriausių būrelių: aviamodeliuotojų, aitvarų konstruktorių, pynėjų. Dėl to 50 vaikų jau neteko galimybės lankyti centrą.

Jaunųjų technikų centro direktorius Jonas Vaičaitis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog būrelių veiklos negali atnaujinti, kol nebus išmokėtos išeitinės kompensacijos atleistiems vadovams. Lėšų kompensacijoms nėra, tikėjosi, jog Savivaldybė padės.

J. Vaičaitis abejoja, ar jungimai padės sutaupyti.

„Kiekvienas perkėlimas, jungimas kainuoja, – sako direktorius. – Be to, mes visi skirtingi – kiekvieno kitokia veikla. Mūsų centrui, pavyzdžiui, pastatas specialiai buvo pritaikytas, aviamodeliavimo trasa įrengta, o tokių trasų šalyje yra tik kelios.“