Siuvėjos prabilo apie vergovę

Siuvėjos prabilo apie vergovę

Siuvėjos prabilo apie vergovę

UAB „Lelija“ Šeduvos siuvimo įmonės administracija, pasiteisindama sunkmečiu, spjovė į Vyriausybės nutarimus ir nusprendė siuvėjoms, neįvykdžiusioms sunkiai įvykdomų normų, nebemokėti minimalaus atlyginimo.

Laima AGANAUSKIENĖ

Neuždirba net minimalios algos

Viršutinių drabužių siuvimu užsiimančios ir daugiausia užsieniečiams siuvančios Šeduvos siuvimo įmonės administracija prasidėjusį sunkmetį suprato savaip. Įmonei vadovaujanti vyriausioji inžinierė Vida Šimienė nutarė, jog visą darbo dieną prie siuvimo mašinų nugaras lenkiančioms, bet didžiulių normų nepajėgiančioms įvykdyti siuvėjoms, per didelė prabanga gauti minimalų atlyginimą.

Todėl praėjusių metų gruodžio ir šių metų sausio mėnesiais siuvimo įmonės vadovė parašė įsakymus, kuriuose, prisidengdama sudėtinga ekonomine situacija, nutarė nebemokėti išmokų, kurios leisdavo siuvėjoms gauti minimalią algą.

Pritaikius šiuos įsakymus, minimalaus atlyginimo neuždirbo kelios dešimtys siuvėjų. Joms išmokėtos įvairios minimalaus atlyginimo nesiekiančios sumos. Kai kurios iš siuvėjų į rankas tegavo 400-500 litų, nors tą mėnesį dirbo visas darbo dienas.

Siuvėjos nutarė nebetylėti. Jas palaikė ir įmonėje veikianti Darbininkų sąjunga.

Problemas sprendė už įmonės vartų

Šias ir kitas problemas su administracija norėjusios išsiaiškinti Darbininkų sąjungos narės kreipėsi į įmonės vadovę V. Šimienę. Juo labiau, kad, sužinoję apie susidariusią situaciją, į Šeduvą žadėjo atvažiuoti ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovų kartu su pirmininke Aldona Jašinskiene.

Prašymą leisti įmonėje susitikti su profsąjungų atstovais iš Vilniaus pasirašė 38 dieninėje pamainoje dirbusios siuvėjos. Darbuotojos administracijai pasižadėjo susitikime sugaištą laiką atidirbti kitą dieną. Tačiau įmonės vyriausioji inžinierė atsisakė siuvėjoms suteikti patalpas, todėl moterys buvo priverstos rinktis už įmonės vartų. Spaudžiant šaltukui ir pučiant žvarbiam vėjui, jos šalo lauke, kur sutiko ir viešnias iš Vilniaus.

Išdirbio normos siuvėjoms nebepakeliamos

Šalti lauke priverstos moterys netylėjo. Lyg koks ilgai tvinkęs skaudulys iš jų lūpų pratrūko nuoskauda.

„Nebeįmanoma be streso dirbti įmonėje. Tik ir girdim, jog esam tinginės, veltėdės, nors galvų nepakeliam nuo siuvimo mašinų. Aš į darbą ateinu valandą anksčiau, kad tik kuo daugiau padaryčiau, tačiau nuolat didinamų normų įvykdyti beveik nebeįmanoma. Anksčiau mano norma buvo 340 vyriškų kelnių kampų, dabar — jau 400. Kažkada užtekdavo normą įvykdyti 70 procentų, kad gautum dar ir priedą prie algos, dabar minimaliai algai jau reikia beveik 95 procentų“, — skundėsi keliolika metų įmonėje dirbanti Lina Paulauskienė.

30-ies metų siuvėjos darbo patirtį turinčiai R. Černiauskaitei darbo normos padidėjo dar daugiau. Anot siuvėjos, jai iki sausio 15-osios per pamainą reikėdavo padaryti 340 operacijos vienetų, o nuo 15-osios — jau 500 vienetų. Patyrusiai siuvėjai operacijos atlikimo laikas sutrumpėjo nuo 1,4 iki 0,98 minutės. Pasak R. Černiauskaitės, tiek nepadarytų ir robotai.

Tiek pat įmonėje dirbanti Lilija Gerybienė, kiek mažiau — Violeta Rašienė taip pat kalbėjo apie didinamas normas, kurių nebeįmanoma įvykdyti. Juo labiau, kad į operacijos atlikimo laiką neįsiskaičiuojamas laikas, kurį siuvėjos sugaišta iš dėžių išsiimdamos medžiagą, sutaikydamos audinio raštą.

Moterys prisiminė ir jas visas pašiurpinusį atvejį, kai siuvėjų akyse darbo vietoje žuvo darbininkas, o joms buvo liepta dirbti toliau. „Rankos kojos drebėjo, o mes turėjome siūti. Ar bereikia skaudesnio nežmogiškumo pavyzdžio?“ — retoriškai klausė siuvėjos, teigdamos, jog ne kartą savo darbą yra tapatinusios su vergove.

Pareikalauta pažeidimus pašalinti

Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vyresnysis darbo inspektorius darbo teisei Stanislovas Tamutis patvirtino, jog įmonėje užfiksuota akivaizdžių pažeidimų, kadangi vidaus įsakymai negali būti aukščiau Vyriausybės nutarimų.

Todėl neteisėtus sprendimus priėmusiai vadovei Valstybinė darbo inspekcija nusprendė taikyti administracinę atsakomybę — skirti baudą. Įmonės administracijai įteiktas ir reikalavimas pašalinti nustatytus pažeidimus.

Pasak inspektoriaus S. Tamučio, skundų iš „Lelijos“ darbuotojų inspekcija yra gavusi ir anksčiau. Inspektorius pripažino, jog “Lelijos“ siuvėjoms nustatomos išdirbio normos kvepia išnaudojimu, jeigu jų nepajėgia įvykdyti dauguma siuvėjų.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė A. Jašinskienė “Šiaulių kraštui“ sakė, jog profsąjungas labai sujaudino situacija Šeduvos siuvimo įmonėje, todėl ketinama apie tai kalbėti ir su UAB “Lelija“ generaline direktore.

„Šiaulių kraštas“ paprašė savo argumentus išsakyti ir įmonės vyriausiąją inžinierę V. Šimienę, tačiau šeduvių vadovė su redakcija susitikti ir pasikalbėti atsisakė.

Autorės nuotr.

NUOSKAUDOS: Neįleistos į vidų, Šeduvos siuvimo fabriko siuvėjos savo nuoskaudas išsakė lauke. Kairėje — Darbininkų sąjungos pirmininkė Regina Černiauskaitė.

NUOSPRENDIS: Prie vartų atsistojusi Šeduvos siuvimo fabriko vadovė Vida Šimienė (kairėje) įmonės siuvėjas vertė šalti lauke.

ATSAKOMYBĖ: Valstybinės darbo inspekcijos sprendimu, vadovės pareigas einanti vyriausioji inžinierė Vida Šimienė privalės pašalinti nustatytus pažeidimus. Jai teks sumokėti ir paskirtąją baudą.

„SVETINGUMAS“: Įmonės vyriausioji inžinierė Vida Šimienė už vartų laikė ir iš Vilniaus atvykusią Lietuvos profesinės sąjungos “Solidarumas“ pirmininkę Aldoną Jašinskienę (dešinėje).

TERITORIJA: Šeduvos siuvimo įmonės teritorija atlapa Šeduvos gyventojams, tačiau uždara saviems darbuotojams, priverstiems problemas spręsti už įmonės vartų.