Šiukšlių verslas vėl tuštins piniginę

Šiukšlių verslas vėl tuštins piniginę

Šiukš­lių vers­las vėl tuš­tins pi­ni­gi­nę

Vi­so­se sep­ty­nio­se Šiau­lių ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bė­se nuo ki­tų me­tų gali ge­ro­kai di­dė­ti rink­lia­va už šiukš­les. At­si­ras „de­da­mo­sios“ rink­lia­vos da­lys ir „abo­nen­ti­nis mo­kes­tis“. Di­džiu­lę su­mą at­si­rieks nau­jas tar­pi­nin­kas – me­cha­ni­nio-bio­lo­gi­nio šiukš­lių ap­do­ro­ji­mo įren­gi­nio ope­ra­to­rius.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Di­dins įkai­nį, kils ir rink­lia­va

Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ras (ŠRATC) sa­vi­val­dy­bėms – sa­vo da­li­nin­kėms – dar ge­gu­žę iš­siun­ti­nė­jo raš­tus, ku­riuo­se siū­lė nu­sta­ty­ti dau­giau nei dvi­gu­bai di­des­nius vie­nos to­nos ko­mu­na­li­nių at­lie­kų, iš­sky­rus at­ski­rai su­rink­tas bio­lo­giš­kai skai­džias at­lie­kas, priė­mi­mo ir ap­do­ro­ji­mo įkai­nius, nei yra da­bar.

Šiuo me­tu nu­sta­ty­tas 1 to­nos ko­mu­na­li­nių at­lie­kų priė­mi­mo ir ap­do­ro­ji­mo (ša­li­ni­mo) įkai­nis – 19,58 eu­ro (be PVM). Nau­ja­sis įkai­nis – 41,99 eu­ro (be PVM).

Pa­di­di­nus vie­nos to­nos mo­kes­tį, skai­čiuo­ja­ma, kad rink­lia­va kiek­vie­nam mo­kė­to­jui ga­li di­dė­ti apie 15 pro­cen­tų, ar­ba vi­du­ti­niš­kai 2,4 eu­ro.

Šiuo me­tu Šiau­liuo­se vie­nas gy­ven­to­jas per me­tus už ko­mu­na­li­nių at­lie­kų iš­ve­ži­mą su­mo­ka 16 eu­rų, Šiau­lių, Rad­vi­liš­kio, Pak­ruo­jo, Jo­niš­kio ra­jo­nuo­se – po 21 eu­rą, Kel­mės ir Ak­me­nės ra­jo­nuo­se – po 20 eu­rų.

Bran­gi­ni­mas neiš­ven­gia­mas?

ŠRATC di­rek­to­rė Jo­li­ta Šal­kaus­kie­nė ant­ra­die­nį su­šauk­ta­me įstai­gos vi­suo­ti­nia­me da­li­nin­kų su­si­rin­ki­me sa­vi­val­dy­bių at­sto­vams aiš­ki­no: nuo sau­sio 1 die­nos yra pa­tvir­tin­tas tar­šos mo­kes­tis už są­var­ty­ne mo­ka­mas at­lie­kas. Pa­gal jį per 2016 – 2017 me­tus ŠRATC už kiek­vie­ną at­lie­kų to­ną tu­rės su­mo­kė­ti pa­pil­do­mai 3 eu­rus tar­šos mo­kes­čio vals­ty­bei, nuo 2018 me­tų – po 5 eu­rus, o nuo 2019 me­tų – net 21 eu­rą.

J. Šal­kaus­kie­nės tei­gi­mu, pra­dė­jo veik­ti me­cha­ni­nio-bio­lo­gi­nio ap­do­ro­ji­mo įren­gi­nys, ku­rį val­do ope­ra­to­rius. ŠRATC su­tar­tis su ope­ra­to­riu­mi pa­si­ra­šy­ta 10-čiai me­tų.

„Ope­ra­to­riui mes tu­ri­me su­mo­kė­ti 17,09 eu­ro už kiek­vie­ną priim­tą ap­do­ro­ti miš­rių ko­mu­na­li­nių at­lie­kų to­ną. Tai­gi 3 eu­rai plius 17,09 (be PVM) – jau 20,09 eu­ro pa­pil­do­mai už to­ną. Bet mes dar plius tu­rė­si­me su­tvar­ky­ti tas at­lie­kas, ku­rios liks po me­cha­ni­nio-bio­lo­gi­nio ap­do­ro­ji­mo įren­gi­nių. Jas rei­kės ati­duo­ti kaž­kur su­tvar­ky­ti, nes da­lis ne­ga­lės pa­kliū­ti į są­var­ty­ną“, – skai­čia­vo pa­pil­do­mas iš­lai­das ŠRATC di­rek­to­rė.

Ji tei­gia, kad at­lie­kų, ku­rių ne­ga­li vež­ti į są­var­ty­ną, su­tvar­ky­mas per me­tus ŠRATC kai­nuos iš vi­so apie 430 tūks­tan­čių eu­rų (šiuo me­tu vyks­ta šios pa­slau­gos pir­ki­mo kon­kur­sas).

Pi­ni­gai by­ra tar­pi­nin­kui

– Di­džiau­sią da­lį pa­pil­do­mų iš­lai­dų su­da­ro mo­kes­tis me­cha­ni­nio-bio­lo­gi­nio ap­do­ro­ji­mo ope­ra­to­riui – 17,09 eu­ro už to­ną. Kam rei­ka­lin­gas tar­pi­nin­kas? – klau­sė­me ŠRATC di­rek­to­rės J. Šal­kaus­kie­nės.

– Lie­tu­va, įsto­da­ma į Eu­ro­pos Są­jun­gą, pri­siė­mė įpa­rei­go­ji­mus ir at­lie­kų tvar­ky­mo sri­ty­je. Vie­nas iš tų rei­ka­la­vi­mų – su­tvar­ky­ti bio­lo­giš­kai skai­džias at­lie­kas, ku­rios pū­va ir iš­ski­ria me­ta­no du­jas, taip, kad jos ne­pak­liū­tų į są­var­ty­ną. O jei­gu ir pa­kliū­na, tai bū­tų sta­bi­li­zuo­tos ir ne­kel­tų pa­vo­jaus ap­lin­kai. Lie­tu­va pa­si­rin­ko, kad to­kias at­lie­kas su­tvar­ky­tų me­cha­ni­nio-bio­lo­gi­nio ap­do­ro­ji­mo įren­gi­niuo­se.

Eu­ro­pos Są­jun­ga tam sky­rė apie 80 pro­cen­tų rei­kia­mų įren­gi­niui įsi­gy­ti pi­ni­gų, įren­gi­nys iš vi­so kai­na­vo apie 20 mi­li­jo­nų li­tų.

– Įren­gi­niai nu­pirk­ti už ES pi­ni­gus, o nau­dą iš jų gau­na tar­pi­nin­kas?

– Lie­tu­va pa­si­rin­ko to­kį ke­lią: sta­ty­ti įren­gi­nius ir kar­tu nu­pirk­ti ope­ra­vi­mo pa­slau­gą. Reiš­kia, kad ne mes ope­ruo­ja­me, o vie­šo­jo pir­ki­mo bū­du pa­rink­tas ope­ra­to­rius. Tam ope­ra­to­riui mes 10 me­tų ir pri­va­lė­si­me mo­kė­ti.

– Ope­ra­to­riui ga­li­te su­si­mo­kė­ti tik pa­di­di­nę įkai­nius?

– Ga­my­bi­nių at­lie­kų kai­nos jau bu­vo pa­di­din­tos praė­ju­sį rug­sė­jį. Mes esa­me vie­šo­ji įstai­ga ir ne­sie­kia­me pel­no, o jei­gu gau­na­me tą va­di­na­mą pel­ną, jį ga­li­me nau­do­ti tik įstai­gos veik­lai...

– Pa­vyz­džiui, at­ly­gi­ni­mams di­din­ti?

– Są­nau­doms ma­žin­ti... Tiks­las yra, kad žmo­nės rū­šiuo­tų, kad kuo ma­žiau at­lie­kų at­va­žiuo­tų į są­var­ty­ną ir į me­cha­ni­nio-bio­lo­gi­nio rū­šia­vi­mo įren­gi­nį. Jei­gu atei­ty­je ma­žės at­lie­kų kie­kiai dėl rū­šia­vi­mo, tai ati­tin­ka­mai ma­žės ir mū­sų iš­lai­dos.

At­si­ras ir „abo­nen­tas“

ŠRATC Rink­lia­vos tar­ny­bos va­do­vas Man­tas Ta­mo­šiū­nas „Šiau­lių kraš­tui“ paaiš­ki­no, kad gy­ven­to­jų lau­kia ir dau­giau nau­jo­vių: teks pa­si­rink­ti kaip skai­čiuo­ti rink­lia­vos mo­kes­tį. Rink­lia­vos me­to­di­ką pa­si­rinks ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bės.

At­si­ras de­da­mo­sios.

Pas­to­vio­ji rink­lia­vos da­lis ar­ba „abo­nen­ti­nis mo­kes­tis“ ir pri­va­čių, ir dau­gia­bu­čių na­mų gy­ven­to­jams ga­lės pri­klau­sy­ti ar­ba nuo gy­ven­to­jų skai­čiaus, ar­ba nuo tu­ri­mo ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to plo­to ar vie­ne­to.

Kin­ta­mo­ji rink­lia­vos da­lis pri­va­čių na­mų gy­ven­to­jams pri­klau­sys nuo at­lie­kų kie­kio. Pa­sak M. Ta­mo­šiū­no, yra ke­li kri­te­ri­jai, pa­gal ku­riuos ga­li­ma ap­skai­čiuo­ti šį kie­kį: kon­tei­ne­rio tū­ris, kon­tei­ne­rio iš­tuš­ti­ni­mo daž­nis, kon­tei­ne­rių kie­kis.

Dau­gia­bu­čių na­mų gy­ven­to­jams kin­ta­mo­ji da­lis ga­lės bū­ti skai­čiuo­ja­ma ar­ba nuo gy­ven­to­jų skai­čiaus, ar­ba nuo su­si­kau­pi­mo nor­mos.

Ko­kį me­to­dą rink­tis, kad gy­ven­to­jams bū­tų pi­giau?

„Ka­dan­gi už­fik­suo­ti iš­ve­ži­mų skai­čių yra pa­kan­ka­mai leng­vas ir pi­gus me­to­das, rek­la­muo­ja­me, re­ko­men­duo­ja­me, kad sa­vi­val­dy­bės pa­si­rink­tų jį. O pa­gal svo­rį ap­skai­ty­ti yra ne­pro­por­cin­gai bran­gu – la­bai išaug­tų rink­lia­vos kai­na“, – pa­ta­rė M. Ta­mo­šiū­nas.

Jo tei­gi­mu, gy­ven­to­jams, ku­rie gy­ve­na di­de­liuo­se būs­tuo­se, vie­ni ar dvie­se, pi­giau bū­tų mo­kė­ti nuo gy­ven­to­jų skai­čiaus. O šei­moms, ku­rio­se yra daug žmo­nių, gy­ve­nan­čių ma­žuo­se būs­tuo­se, bū­tų ge­riau, jei rink­lia­va bū­tų skai­čiuo­ja­ma nuo ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to plo­to.

„Si­tua­ci­ja nuo tos, ko­kia yra da­bar dėl rink­lia­vos dy­džio, kai ku­riems gy­ven­to­jams kar­di­na­liai ga­li pa­si­keis­ti“, – tei­gia M. Ta­mo­šiū­nas.

Trūks­ta vie­nos sa­vi­val­dy­bės bal­sų

Tam, kad ŠRATC ga­lė­tų pa­leis­ti rink­lia­vos di­di­ni­mo ma­ši­ną, iš pra­džių rei­kia di­din­ti to­nos su­rin­ki­mo ir tvar­ky­mo įkai­nį.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė vi­suo­ti­nia­me ŠRATC da­li­nin­kų su­si­rin­ki­me tu­ri 8 bal­sus, Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė – 9 bal­sus, Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė – 11 bal­sų, Pak­ruo­jo ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė – 8 bal­sus, Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė – 14 bal­sų, Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė – 13 bal­sų, o Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė – 37 bal­sus.

Šiau­lių mies­to Ta­ry­ba bir­že­lio pa­sku­ti­nią­ją die­ną pri­ta­rė ko­ne dvi­gu­bai di­des­niam vie­nos to­nos ko­mu­na­li­nių at­lie­kų priė­mi­mo ir ša­li­ni­mo Aukšt­ra­kių są­var­ty­ne įkai­niui. Pak­ruo­jo ra­jo­no Ta­ry­ba – taip pat pri­ta­rė.

Va­di­na­si, ŠRATC dėl di­des­nio to­nos įkai­nio jau tu­ri 45 bal­sus iš 100. Už­ten­ka vie­nos, net ir ma­žiau­sią bal­sų skai­čių tu­rin­čios sa­vi­val­dy­bės pri­ta­ri­mo.

Ne­no­ri gąs­din­ti prieš rin­ki­mus

Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­ba bir­že­lio 30-ąją taip pat bal­sa­vo dėl to­nos at­lie­kų įkai­nių pa­di­di­ni­mo, ta­čiau po­li­ti­kai nu­spren­dė ne­pri­tar­ti. To­kį spren­di­mą pa­lai­kė ir da­lis val­dan­čio­sios dau­gu­mos, ir da­lis opo­zi­ci­jos at­sto­vų.

Ku­ri sa­vi­val­dy­bė pa­lai­kys? ŠRATC da­li­nin­kų su­si­rin­ki­me ant­ra­die­nį jo­kių po­ky­čių neį­vy­ko: vie­nų da­li­nin­kų at­sto­vai ne­ga­lė­jo elg­tis ki­taip, nei juos įpa­rei­go­jo ra­jo­no Ta­ry­ba, ki­ti ne­tu­rė­jo jo­kio Ta­ry­bos įpa­rei­go­ji­mo nu­spręs­ti.

Neo­fi­cia­liuo­se po­kal­biuo­se „Šiau­lių kraš­tui“ paaiš­kin­ta, kad po­li­ti­kai „ne­no­ri su­ga­din­ti san­ty­kių su rin­kė­jais prieš Sei­mo rin­ki­mus“, to­dėl ven­gia bal­suo­ti už mo­kes­čio di­di­ni­mą.

Esą vi­si lau­kia, kad ku­ri nors ki­ta sa­vi­val­dy­bė bal­suo­tų „už“, ta­da jie iš­liks ne­su­si­te­pę ir ga­lės sa­vo rin­kė­jams sa­ky­ti – mes bal­sa­vo­me „prieš“, bet va, ki­ti nu­spren­dė.

Šiau­lių ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dy­je spren­di­mo dėl to­nos įkai­nio pa­di­di­ni­mo ne­pa­lai­kė miš­ri „kom­pa­ni­ja": ir da­lis „vals­tie­čių“, ir da­lis so­cial­de­mok­ra­tų, ir da­lis „dar­bie­čių“ bei „li­be­ral­są­jū­die­čių“.

„Gy­ven­to­jams pra­neš­ti, kad kaž­kas brangs­ta ir dar taip ne­ma­žai – tik­rai su­dė­tin­ga. Mes ŠRATC pa­pra­šė­me pa­pil­do­mos in­for­ma­ci­jos, do­ku­men­tų, ar tik­rai tiek daug tu­ri pa­brang­ti jų pa­slau­ga“, – ti­ki­no Šiau­lių ra­jo­no me­ras An­ta­nas Be­za­ras.

„Po to­kių už­mo­jų ky­la bai­mių, kad žmo­nės vėl ne­pra­dė­tų šiukš­lių vež­ti į pa­miš­kes“, – tei­gė A. Be­za­ras.

Ar rei­kia pa­ties ŠRATC?

„Ky­la daug klau­si­mų ir sku­bių spren­di­mų ne­ga­li bū­ti“, – tei­gė Šiau­lių re­gio­no plėt­ros ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, Ak­me­nės ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas, pa­klaus­tas, ko­dėl Ak­me­nės ra­jo­no Ta­ry­ba dar ne­bal­sa­vo dėl ŠRATC pra­šo­mo di­des­nio įkai­nio.

V. Mit­ro­fa­no­vui ke­lia abe­jo­nių tai, jog ne vi­sos at­lie­kos „va­žiuos į me­cha­ni­nio ap­do­ro­ji­mo įren­gi­nį“, bet mo­kes­tis ope­ra­to­riui – 17,09 eu­ro už to­ną „bus ima­mas nuo vi­sų at­lie­kų, su­rink­tų iš gy­ven­to­jų“.

V. Mit­ro­fa­no­vas ap­gai­les­tau­ja, kad „dėl ope­ra­to­riaus žai­di­mo tai­syk­les dik­ta­vo mi­nis­te­ri­ja“.

„La­bai ge­rai kai kam išei­na: pa­sta­tai įren­gi­nį už eu­ro­pi­nius pi­ni­gus, o kaž­kas gau­na sau nuo­la­ti­nį dar­bą ir nuo­la­ti­nes pa­ja­mas, nes at­lie­kų srau­to ne­sus­tab­dy­si, o už vis­ką tu­ri su­mo­kė­ti gy­ven­to­jai“, – tei­gė Ak­me­nės me­ras.

Ak­me­nės sa­vi­val­dy­bė, me­ro tei­gi­mu, ska­ti­na gy­ven­to­jus kuo dau­giau rū­šiuo­ti at­lie­kas: pa­sta­tė ant­ri­nių ža­lia­vų kon­tei­ne­rius, pri­va­čios val­dos tu­ri po ke­lis kon­tei­ne­rius, die­gia­ma „čip­sų“ sis­te­ma, kad „kuo ma­žiau šiukš­lių va­žiuo­tų į ŠRATC“.

Gal ŠRATC iš vi­so ne­rei­kės?

„Šiau­liai pa­gal šiukš­lių kie­kį ra­miai pa­tys su­si­tvar­ky­tų, – sa­ko Ak­me­nės ra­jo­no me­ras. – Do­mė­jo­mės: kad rū­šia­vi­mo įren­gi­nys at­si­pirk­tų, tu­ri su­ge­ne­ruo­ti apie 15 tūks­tan­čių to­nų šiukš­lių per me­tus. Ak­me­nė­je tė­ra tik 7 tūks­tan­čiai. Mes per ma­ži. Si­tua­ci­ja ŠRATC la­bai kei­sis jau vien at­si­ra­dus ta­ro­ma­tų sis­te­mai.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

PI­NI­GAI: Šiukš­lės virs­ta bran­giu „le­sa­lu“.

„OPE­RA­CI­JA": ŠRATC di­rek­to­rė Jo­li­ta Šal­kaus­kie­nė praė­ju­sių me­tų ba­lan­dį dar prie Aukšt­ra­kių są­var­ty­no me­cha­ni­nio-bio­lo­gi­nio ko­mu­na­li­nių at­lie­kų ap­do­ro­ji­mo įren­gi­nio sta­ty­bų. Įren­gi­nį pe­rė­mė val­dy­ti ope­ra­to­rius.

PO­KY­ČIAI: Šiau­lių re­gio­no plėt­ros ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, Ak­me­nės ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas ma­no, kad ŠRATC si­tua­ci­ją pa­veiks ta­ro­ma­tų sis­te­ma.

BAI­MĖ: Šiau­lių ra­jo­no me­ras An­ta­nas Be­za­ras sa­ko, kad gy­ven­to­jams pra­neš­ti, kai kaž­kas brangs­ta „su­dė­tin­ga“.