„Šimtukininkai“ palieka Šiaulius – ar grįš?

„Šimtukininkai“ palieka Šiaulius – ar grįš?

„Šim­tu­ki­nin­kai“ pa­lie­ka Šiau­lius – ar grįš?

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė va­kar pa­ger­bė dau­giau­sia „šim­tu­kų“ – po tris – per bran­dos eg­za­mi­nus su­rin­ku­sius abi­tu­rien­tus ir jų tė­vus. Ga­biau­sie­ji iš­va­žiuo­ja į Vil­nių, Kau­ną, už­sie­nį. Ar grįš? „Į Vil­nių gal­būt, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ sū­nų ly­dė­jęs Vy­tau­tas Ža­lys, Šiau­lių uni­ver­si­te­to do­cen­tas. – Kol bus Vil­nius ir ki­ta Lie­tu­va, nie­kas ne­si­keis.“

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Ga­bie­ji – „mies­to įvaiz­džio“ da­lis

Šie­met po 100 ba­lų iš tri­jų eg­za­mi­nų ga­vo Ar­tū­ras Jo­cas, išug­dy­tas Sta­sio Šal­kaus­kio gim­na­zi­jos, du „Ro­mu­vos“ gim­na­zi­jos abi­tu­rien­tai Jo­kū­bas Pe­lans­kis, Kris­ti­jo­nas Ža­lys ir trys Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos abi­tu­rien­tai – Ro­kas Kran­ka­lis, Do­na­tas Ta­mo­šaus­kas ir Da­nu­tė Vai­te­kū­nai­tė.

Me­ro Ar­tū­ro Vi­soc­ko priė­mi­me ne­ga­lė­jo da­ly­vau­ti D. Vai­te­kū­nai­tė ir J. Pe­lans­kis, iš­vy­kęs į tarp­tau­ti­nę che­mi­kų olim­pia­dą.

Me­ras įtei­kė abi­tu­rien­tams pa­dė­kas, o ma­moms – gė­lių.

A. Vi­soc­kas su­skai­čia­vo, jog še­še­tu­kas su­rin­ko ko­ne 20 pro­cen­tų vi­sų „šim­tu­kų“, ku­rių šie­met mies­to abi­tu­rien­tai pel­nė 103.

Ri­mas Mar­cin­kus, Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jas, ak­cen­ta­vo, jog iš­skir­ti­niai pa­sie­ki­mai yra „il­go ke­lio re­zul­ta­tas": „Jie vi­si ne vie­ne­rius me­tus bu­vo svei­ki­na­mi ge­riau­sių me­tų mo­ki­nių šven­tė­je, yra olim­pia­dų lai­mė­to­jai.“

Me­ras dė­ko­jo ir tė­vams, ku­rių at­ža­las pa­va­di­no „mies­to įvaiz­džio da­li­mi“.

„Gau­ti po tris šim­tu­kus – kaž­kas to­kio tik­rai gerb­ti­no. Va­žiuo­si­te dar pas Prem­je­rą – kas bū­tų, jei­gu nie­kas iš Šiau­lių neat­va­žiuo­tų? – svars­tė me­ras. – Kiek­vie­nas per­duo­ki­te Prem­je­rui lin­kė­ji­mus nuo Šiau­lių me­ro, ži­nos, kad Šiau­liuo­se kaž­kas vyks­ta.“

„Gal skan­duo­tę?“ – pa­juo­ka­vo tė­vai.

Lie­tu­vių kal­ba – „sun­kiau­sia“

R. Mar­cin­kus at­krei­pė dė­me­sį, jog stip­rė­ja mies­te ma­te­ma­ti­kos, gam­tos moks­lų mo­ky­mas. Iš še­še­tu­ko net pen­ki „šim­tu­kus“ pel­nė iš šių moks­lų. Vie­nin­te­lė D. Vai­te­kū­nai­tė – hu­ma­ni­ta­rė.

Vai­ki­nai, klau­sia­mi, ko­kio eg­za­mi­no la­biau­siai bi­jo­jo, ne­slė­pė, jog lie­tu­vių kal­bos.

„Tris va­lan­das prieš šį eg­za­mi­ną ne­mie­go­jau, ga­vau 74 ba­lus, bet dėl jo ne­ga­vau „rau­do­no“ ates­ta­to, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ K. Ža­lys. – Man lie­tu­vių kal­bos eg­za­mi­no nė ne­rei­kė­jo, va­žiuo­ju stu­di­juo­ti in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų į Man­čes­te­rį, Ang­li­ją.“

A. Jo­cas pa­si­rin­ko ma­te­ma­ti­kos ir fi­zi­kos stu­di­jas Ško­ti­jo­je, Edin­bur­ge.

„Ko­dėl ne Lie­tu­vo­je? Vil­niu­je – fi­zi­kos olim­pas, bet ten – dar stip­res­nis, – sa­kė jis. – Be to, į Lie­tu­vos uni­ver­si­te­tus per daug leng­va pa­tek­ti, o aš no­riu, kad ma­no gru­pė bū­tų iš mo­ty­vuo­tų, ži­nan­čių, ko no­ri, ku­rie mo­kyk­lo­je jau mo­kė­si tam, kad stu­di­juo­tų tą pro­gra­mą“.

Per dis­ku­si­ją su me­ru apie ga­bių­jų ug­dy­mą, A. Jo­co ma­ma pa­si­da­li­jo, jog sū­nus va­ži­nė­jo į Vil­niaus uni­ver­si­te­tą, į pra­kti­nius už­siė­mi­mus. Šiau­lių uni­ver­si­te­te nė­ra to­kių la­bo­ra­to­ri­jų, stip­rių dės­ty­to­jų. ŠU „Fo­to­no“ mo­kyk­lą kaž­ka­da lan­kė, bet ir ji su­ny­ku­si.

„Pa­tys uni­ver­si­te­te vis­ką su­nai­ki­no­me, – sa­kė A. Jo­co ma­ma. – Aš len­kiu gal­vą prieš mo­ky­to­jus., ku­rie ren­gė sū­nų. Jis ir į Sta­sio Šal­kaus­kio gim­na­zi­ją nuė­jo dėl ma­te­ma­ti­kos mo­ky­to­jos.“

D. To­ma­šaus­kas stu­di­juos pro­gra­ma­vi­mą Vil­niaus uni­ver­si­te­te.

R. Kran­ka­lis – Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­te. Jis pa­si­da­li­jo, jog eg­za­mi­nams reng­tis iš pra­džių nė ne­tu­rė­jęs mo­ty­va­ci­jos, nes įsto­ti į pro­gra­ma­vi­mą už­te­ko ir 4,2 ba­lo.

Ką Šiau­liams da­ry­ti?

„Ar­tū­rai, ar grį­ši į Šiau­lius dės­ty­to­ju?“ – klau­sė me­ras sa­vo bend­ra­var­džio A. Jo­co.

„Aiš­ku, bū­tų ge­rai“, – at­sa­kė šis.

„Ne­bus jau­ni­mo – ne­bus atei­ties, – kar­to­jo A.Vi­soc­kas mėgs­ta­mą te­zę. – Kiek­vie­nas jau­nuo­lis rei­ka­lin­gas ir svar­bus.“

Tė­vai su­ti­ko, tik at­krei­pė dė­me­sį, jog į ga­biau­sių­jų vai­kų ug­dy­mą rei­kia in­ves­tuo­ti, fi­nan­siš­kai ska­tin­ti jų mo­ky­to­jus. Di­fe­ren­ci­juo­ti, iš­skirs­ty­ti mo­ki­nių srau­tus pa­gal ge­bė­ji­mus. Yra su­stip­rin­tas dai­lės, mu­zi­kos mo­ky­mas, ko­dėl ne­ga­li bū­ti ir ma­te­ma­ti­kos?

R. Kran­ka­lio te­ta Lo­li­ta Kran­ka­ly­tė, pe­da­go­gė, ti­ki­no, jog no­rint mo­ky­mo ko­ky­bės rei­kia kla­ses ma­žin­ti. Kai yra 30 mo­ki­nių kla­sė­je, mo­ky­to­jas su vi­sais ne­spė­jan­tis dirb­ti.

„Mo­ky­to­jai bė­ga su stip­riau­siais, vi­du­ti­nio­kai ban­do pa­si­vy­ti, o su ki­tais ne­bė­ra ga­li­my­bės dirb­ti“, – api­bū­di­no ji si­tua­ci­ją.

„Pen­ke­rius me­tus dir­bau Aust­ri­jo­je, ten mo­ky­to­jas tu­ri asis­ten­tą, ku­ris pa­de­da, ir kla­sė­se – ne po 30 mo­ki­nių“, – pa­ly­gi­no L. Kran­ka­ly­tė.

Jei­gu no­ri­me dau­giau ga­bių vai­kų išug­dy­ti, Vy­tau­to Ža­lio žo­džiais, ga­bu­sis tu­ri tu­rė­ti ga­li­my­bę ir bū­ti mo­ty­vuo­tas siek­ti iš­skir­ti­nu­mo.

Jis at­krei­pė dė­me­sį, jog neat­si­tik­ti­nai pu­sės pa­kvies­tų pas me­rą „šim­tu­ki­nin­kų“ tė­vai yra pe­da­go­gai.

Pa­si­su­kus dis­ku­si­jai apie ŠU per­spek­ty­vą, V. Ža­lys, ku­ris yra ŠU do­cen­tas, Me­nų ka­ted­ros ve­dė­jas, tei­gė: „Pir­miau­sia pa­ti mi­nis­te­ri­ja uni­ver­si­te­to ne­tu­ri nai­kin­ti, o ant­ra – vers­las iš aukš­to­jo moks­lo no­ri gau­ti di­de­lę nau­dą, bet pa­ts ne­no­ri pri­si­dė­ti – me­ce­na­tų nė­ra.“

V. Ža­lys su žmo­na Dai­va, išau­gi­nę tris vai­kus, į stu­di­jas už­sie­ny­je iš­lei­džia jau­niau­sią­jį sū­nų. Duk­ra – stu­di­juo­ja ma­gist­ran­tū­rą Šiau­lių uni­ver­si­te­te, bet ke­lia­si į Vil­nių, nes jos vy­ras ten ga­vo dar­bą.

„Vy­res­ny­sis sū­nus už­sie­ny­je bai­gė stu­di­jas, pra­kal­bo, kad gal grįš į Lie­tu­vą, bet ta Lie­tu­va – Vil­nius, – pa­si­da­li­jo tė­vas. – Kol bus Vil­nius ir ki­ta Lie­tu­va, nie­ko Lie­tu­vo­je ne­pa­si­keis.“

Pa­ra­šai po nuo­trau­ko­mis

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiaulių miesto savivaldybėje pas­vei­kin­ti iš tri­jų eg­za­mi­nų po šim­tą ba­lų pel­nę mies­to abi­tu­rien­tai ir jų tė­ve­liai.

Kris­ti­jo­nas Ža­lys iš­va­žiuo­ja stu­di­juo­ti į Ang­li­ją.

Ar­tū­ras Jo­cas pa­si­rin­ko stu­di­jas Ško­ti­jos Edin­bur­go uni­ver­si­te­te.

Ro­kas Kran­ka­lis stu­di­juos Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­te.

Do­na­to Ta­mo­šaus­ko pa­si­rin­ki­mas – Vil­niaus uni­ver­si­te­tas.