Šimto metų jubiliatei teko nueiti ir politinės kalinės kelią

Artūro STAPONKAUS nuotr.
100 metų jubiliejų paminėjusiai šiaulietei Pranei Žalytei teko tremtinės ir politinės kalinės dalia.
Šiaulietė Pranė Žalytė sausio 28 dieną paminėjo 100 metų sukaktį. Kartu su dešimčia metų jaunesne seserimi Janina gyvenanti senolė sakė nejaučianti, kad jai jau visas šimtmetis.

 

Iš Šiaulių rajono Ratkūnų kaimo kilusi Pranė Žalytė augo kartu su dar trimis jaunesnėmis seserimis, dar būdamos vaikais neteko mamos. Tėvas turėjo 32 hektarų ūkį, tad prasidėjus trėmimams, 1947 metais tremtinių dalios neišvengė ir ši šeima. Pranė ir dar viena jos sesuo buvo nuteistos už politinę veiklą ir 8 metus praleido Sibiro kalėjime. Mirus Stalinui, šeima gavo leidimą sugrįžti į Lietuvą, tačiau tokiai kelionei reikėjo užsidirbti pinigų, tad teko dar porą metų padirbėti ir gyventi Tomske.

1957-aisiais savaitę keliavo taukiniu į Šiaulius pas pusbrolį. Pranė su Janina jaučiasi labai dėkingos šiam žmogui, kuris jas priglaudė, parūpino darbą, padėjo kabintis į gyvenimą. Pranė dirbo baldų fabrike. Po kurio laiko visos keturios seserys nusipirko pusę namo, o laikui bėgant įsikūrė visame name. Šeimos nei viena nesukūrė. Dvi viduriniosios seserys prieš kelerius metus jau išėjo Anapilin, o Pranė su Janina tvarkosi vienos pačios.

Kadangi sveikata nesiskundžia, pavasarį seserys ruošiasi į daržą. Jubiliatė dar ir paravi.

Paklausus, kaip sutaria, Janina atsakė: „Pagaliais nesimėtom, bet žodžiais karais persimetam“.

Šviesiuose namuose ant sienos kabo Vytis.

Ilgaamžiškumo paslapčių šimtametė ir jos devyniasdešimtmetė sesuo sakė neturinčios. Valgo viską, ką turi namuose, maistui neišrankios. Gyvenimu nesiskundžia. Sako, kad buvo blogesnių laikų, o dabar gyventi yra gerai. Galima buvo gyventi ir Tomske, tačiau „reikia į savo šalį grįžti“.

Sveikata jubiliatė nesiskundžia.

„Kviečiu daktarę į namus, kai jau sesuo sugalvoja pasimatyti su ja. Daktarei atsibodo vaikščioti čia, nes jai nieko nėra“, – pasakoja Janina.

Paklausta, ko palinkėtų šiauliečiams, ilgaamžė ilgai galvoja.

„Stiprios sveikatos, gerų minčių, kad būtų linksmi, geri tarpusavyje. Kad būtų tikra Lietuva“, – linki Pranė.

Pasiūlius palinkėti didesnių algų, Janina paprieštarauja: „Didelės algos nereikia, ji gadina žmogų“.

Jubiliatę antradienį aplankė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas ir Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vilma Melenienė. Svečiai ilgaamžei įteikė gėlių puokštę, piniginę dovaną ir perrišo jubiliejine juosta.

Skyriaus vedėja informavo, kad šių metų sąraše – 19 šiauliečių, sulaukusių 100 ir daugiau metų.