
Naujausios
Šimtmečio sulaukė šiaulietis gydytojas
Šiaulietis gydytojas Jokūbas Furmanas, švenčiantis 100 metų jubiliejų, vakar namuose pasveikintas miesto mero, kaimynų, bičiulių. Jubiliatas teigė, jog džiaugiasi ilgu gyvenimu, ir pabrėžė: „Svarbiausia, jog nebūtų karo.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Studijavo Paryžiuje
„Ąžuolai lenkia galvas prieš jūsų tvirtumą, ilgiausių metų linkime sustoję“, – sveikino meras Artūras Visockas, o J. Furmanas, apjuostas jubiliejine juosta, atsistojęs dėkojo už parodytą dėmesį.
J. Furmanas – buvęs ilgametis Šiaulių miesto sanitarinės epidemiologinės stoties vedėjas. Buvo paskirtas pokario metais – 1946-aisiais. Prisiminė, jog tik pradėjus dirbti miestiečius buvo užklupusi dėmėtoji šiltinė: „38 žmonės buvo susirgę, neturėjome, kur tiek guldyti – guldėme ant grindų, kol ligoninė buvo pastatyta.“
Įstaigos vadovu J. Furmanas dirbo 45 metus, o bendras mediko darbo stažas – 50 metų.
Šiauliuose jubiliatas gyvena nuo pat vaikystės. Pasakojo, jog mokėsi Ch. Frenkelio įsteigtoje žydų gimnazijoje. Vėliau išvyko pas seserį į Paryžių studijuoti medicinos.
„Galėjau ten likti, važiuoti dirbti į Maroką, Alžyrą, bet traukė į namus, pas mamą“, – prisiminė jubiliatas.
Antrajam pasauliniam karui prasidėjus, buvo pašauktas tarnauti kaip karo gydytojas. Praėjo visą karo kelią. Jo žodžiais, „nuo pirmos dienos iki pat Berlyno“.
Šiandien jam svarbiausia, kad nebūtų karo: „Baisu, kai tankai traiško žmones.“
„Šiauliams savo pareigą atlikau“, – pabrėžė merui jubiliatas.
Ką mano apie šiandienius Šiaulius?
„Šiauliai – gražus miestas, visko turi, tik didelių pramonės įmonių neteko, darbo vietų, verslo konkurencija dabar didelė“, – dalijosi nuomone.
„Turiu auksinius kaimynus“
J. Furmanas tikino gyvenąs gerai. Nors yra vienas, vienišas nesijaučia.
„Turiu auksinius kaimynus, – pasidžiaugė jubiliatas. – Jie manimi rūpinasi, ateina pasižiūrėti rytą vakarą, kaip laikausi, bendraujame, gražioji kaimynė maistą savo šeimai ir man ruošia. Esu smaližius, mėgstu saldumynus.“
Kaimynai Sigita ir Zigmantas Janavičiai padėjo jubiliatui ir svečius priiminėti, ir padengė šventinį stalą, ant kurio netrūko saldainių ir kepinių. Ponios Sigitos teigimu, kaimynas labai laukęs jubiliejaus. Iš pat ryto sulaukė artimiausių bičiulių pasveikinimo.
J. Furmanas apgailestavo, kad nebeturi savo šeimos. Antrąją savo žmoną Elytę, su kuria tuokėsi būdamas 71 metų, palaidojo prieš šešerius metus.
Guvus ir viskuo besidomintis J. Furmanas dėl susilpnėjusio regėjimo skaityti nebegali, bet žiūri televizijos laidas, radijo žinių klausosi.
Pasivaikščioti išeina nebent iki kiemo. Juokavo: „Mano toks amžius, kad išeiti gali, o atgal į namus gali ir neateiti.“
Kaimynės teigimu, ponas Jokūbas kasdien iš ketvirto aukšto lipa laiptais žemyn ir atgal – pašto dėžutę patikrina, spaudinius parsineša.
„Su juo labai įdomu bendrauti, tiek daug žino, yra tikra Šiaulių enciklopedija“, – sakė „Šiaulių kraštui“ ponia Sigita.
Jubiliatas ypatingo ilgaamžiškumo recepto neturįs.
„Reikia nerūkyti, alkoholiu nepiktnaudžiauti, svarbiausia – laikytis dienos režimo, laiku maitintis, gerai išsimiegoti“, – sakė šimtametis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
LINKĖJIMAS: Šimtmečio sulaukęs Jokūbas Furmanas, kuriam kaip karo gydytojui teko išgyventi Antrojo pasaulinio karo baisumus, sako: „Svarbiausia, kad nebūtų karo.“