Šiluma pinga, bet šiltas vanduo brangs?

Šiluma pinga, bet šiltas vanduo brangs?

Šiluma pinga, bet šiltas vanduo brangs?

Nepaisant pingančios šilumos šiauliečiams rengiami didesni karšto vandens mokesčiai. Tuo tarpu miesto Tarybai pasiūlyta procesą tik stebėti, svarstyti ne kainos dydį, o tik pastabas apie kainos dydį.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pasiūlė tik pastabas

„Savivaldybės Administracija teikia daugiau negu keistą Tarybos sprendimo projektą — pastabas dėl karšto vandens kainos dedamųjų, kurias tvirtins Valstybinė kainų ir energetikos komisija“, — stebisi Tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas.

„Kaip galima Tarybos sprendime suformuluoti klausimą: “Nesuprantama, kodėl?“, — citavo politikas pastabų projektą. — Jeigu Administracija nesupranta, tegu išsiaiškina ir pateikia siūlomą kainą, o ne pastabas ir klausimus.“

Seimas gegužę padarė Šilumos įstatymo pataisas, kurios leido tiekėjų įmonėms apeiti savivaldybių tarybas. Suskaičiavę naujas kainas šilumos tiekėjai gali kreiptis į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją jas patvirtinti. Savivaldybę pakanka apie tai tik informuoti.

„Savivaldybė gali nesikišti, bet niekas nedraudžia ir kištis, — teigė A. Lankauskas. — Kainų didėjimas — visus skaudinanti problema, ir Taryba negali likti nuošalyje.“

Pasak A. Lankausko, kartojasi „ta pati istorija“ kaip su “Šiaulių vandenimis“. Šalto vandens tiekėjai prašė tik Tarybos leidimo kreiptis į Kainų komisiją. Su kokiu tarifu kreipsis, nė nenurodė.

Kaina galėtų būti mažesnė

Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjas Stanislovas Gurejevas „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog teikdamas pastabų projektą vadovavosi įstatymu. Esą Kainų komisijai Taryba gali teikti tik argumentuotas pastabas. Jose Savivaldybės ekonomistai bando pagrįsti, kad “Šiaulių eneregija“ teikia tvirtinti nepagrįstai didelę karšto vandens kainą.

Nuo rugsėjo šiluma šiauliečiams pinga 8,5 procento, ir karštas vanduo pagal šiuo metu taikomą tvarką, kai mokama tik už šaltą vandenį ir jo pašildymą, galėtų kainuoti 15,58 lito už kubinį metrą (be PVM). Savivaldybės ekonomistų nuomone, nustačius „Šiaulių energijos“ tiekiamos karšto vandens kainos dedamąsias dalis, ji gali didėti tik iki 15,66 lito ( be PVM).

Tačiau energetikai, skaičiuoja tokią kainą, kad realiai gyvenotojams karštas vanduo ne pigs, o brangs.

„Šiaulių energijos“ skaičiavimu, karšto vandens kubinis metras turėtų kainuoti 17,43 lito (be PVM). Su 9 procentų PVM gyventojai mokėtų 19 litų. Iki rugsėjo 1 dienos, kol karštam vandeniui buvo taikomas 5 procentų PVM ir galiojo didesnė šilumos kaina šiauliečiai mokėjo 18,79 lito.

Siūloma įvesti ir vadinamąjį abonentinį mokestį už karšto vandens skaitiklių priežiūrą: vienam butui per mėnesį — po 3,26 lito. Tokio mokesčio nebuvo. S. Gurejevo tvirtinimu, jis būtinas, nes iki šiol karšto vandens skaitiklių niekas neprižiūrėjo.

Daugiau: šilumos siurbliai