Šiluma atpigs tik simboliškai

Šiluma atpigs tik simboliškai

Šiluma atpigs tik simboliškai

Šiauliečiams jau nuo birželio turėjo įsigalioti 18 procentų mažesnė šilumos kaina. Tačiau dėl pažeistos jos paskelbimo procedūros, ir politikų atostogų, šilumos piginimas nutemptas iki rudens. Miesto Taryba pradėjo svarstyti naują kainą.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Paskelbė per vėlai

Miesto Tarybai teikiamas siūlymas patikslinti savo ankstesnį, balandžio 30 dieną priimtą sprendimą. Siūloma naują šilumos kainą taikyti nuo rugsėjo 1 dienos ir jos nediferencijuoti. Jeigu Taryba siūlymą palaimins, visi šilumos vartotojai mokės po 21,19 cento už suvartotą šilumos kilovatvalandę (be PVM). Dabar gyventojai moka 25,73 cento (be PVM).

Pasak Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjo Stanislovo Gurejevo, sprendimą tikslinti prireikė dėl užsitęsusių bendrovės „Šiaulių energija“ tiekiamos centralizuotos šilumos kainos derinimo procedūrų. Tačiau aiškėja, kad ne vien derinimo procedūros pakišo koją pigesnei šilumai įsigalioti nuo birželio 1 dienos.

Valstybinė kainų kontrolės ir energetikos komisija naują „Šiaulių energijos“ šilumos kainą derino, bet užprotestavo jos įsigaliojimo datą. Mat Savivaldybė apie naują kainą vartotojus informavo tik gegužės 8 dieną — likus mažiau nei mėnesiui iki jos taikymo pradžios.

Komisija Šiaulių miesto savivaldybę apie šį Energetikos ir Šilumos įstatymų pažeidimą informavo dar gegužės 25 dieną. Birželio 18 dieną Komisija protokoliniu sprendimu pareikalavo laikytis įstatymų nustatytos tva rkos.

Miesto Tarybai birželį, anot S. Gurejevo, nebespėta teikti sprendimo projekto, o liepos mėnesį Tarybos posėdžiai nevyko, politikai atostogavo. Todėl šilumos piginimas užsitęsė.

Realiai pigtų 14 procentų

Balandį miesto Taryba buvo nusprendusi taikyti diferencijuotas šilumos kainas pagal šilumos punktų nuosavybę. Kai šiluma tiekiama iš vartotojams priklausančių individualių šilumos punktų, nustatyta kaina — 20,79 cento už kilovatvalandę, kai šiluma tiekiama iš šilumos tiekėjui priklausančių individualių šilumos punktų — 21,31 ct už kilovatvalandę.

Šilumos punktai daugiabučiuose priklauso „Šiaulių energijos“ bendrovei, ir gyventojams tektų mokėti daugiau, nei individualių šilumos punktų savininkams.

Anot S. Gurejevo, įstatymas numato galimybę kainas diferencijuoti, bet jis nebūtų pažeistas ir nustatant visiems vartotojams nediferencijuotą vienanarę kainą — 21,19 ct už kilovatvalandę (be PVM).

„Mūsų tikslas — kad gyventojams tektų kuo mažesni mokesčiai“, — teigia Ekonomikos skyriaus vedėjas.

Tačiau jis pripažįsta, jog didesnio šilumos pigimo gyventojai nepajus. Realiai šilumos mokesčiai sumažės tik 14 procentų. Seimas šilumos kainoms paliko PVM lengvatą, bet šis mokestis nuo rugsėjo 1 dienos didės nuo 5 iki 9 procentų.

Dabar šilumos kaina su 5 procentų PVM yra 27,02 cento už kilovatvalandę. Nauja šilumos kaina, jei būtų Tarybos palaiminta, su 9 procentų PVM sudarytų 23,1 cento.

Karšto vandens kaina — neaiški

Gyventojų laukia ir nauja karšto vandens kaina. Kada ji bus svarstoma miesto Taryboje, pasak S. Gurejevo, dar neaišku: „Rugpjūtį dar neteikiame“. Su karšto vandens kaina bus įvestas vadinamasis abonentinis mokestis — už karšto vandens skaitiklių priežiūrą. Anksčiau siūlyta vienam butui už skaitiklių priežiūrą mokėti 2 litus 55 centus per mėnesį.

Valstybinė kainų kontrolės ir energetikos komisija karšto vandens kainą Šiaulių miesto vartotojams buvo jau nustačiusi — dar birželio 18 dieną. Skelbta nediferencijuota kaina — 15,73 lito (be PVM) už vieną kubinį metrą suvartoto karšto vandens ( į kainą įeina ir vandens kaina ir nuotekų tvarkymas). Su 5 procentų PVM — 16,52 lito.

Bet rugpjūčio 3 dieną įsigaliojo nauja kainų skaičiavimo metodika. Todėl, pasak „Šiaulių energijos“ atstovo spaudai Rimanto Lazdyno, Komisijos nustatytas karšto vandens kainas vėl teks perskaičiuoti. Tik į kurią pusę? Per pirmąjį šių metų pusmetį “Šiaulių energija“ uždirbo 18 milijonų litų pelno.