Šiemet laukia „nulinė“ žiema

Šiemet laukia „nulinė“ žiema

Šiemet laukia „nulinė“ žiema

Klimatologai po rekordiškai šilto spalio ir lapkričio prognozuoja rekordiškai šiltą žiemą – galbūt net šiltesnę nei pernykštė. Vidutinė paros oro temperatūra prognozuojama apie nulį laipsnių, bet tai nereiškia, kad trumpas šaltis nespaus. Kuo ilgiau matysite ant vandens laukinius paukščius, tuo ilgiau išsilaikys šiltesni orai.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Nulis laipsnių – norma

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja Audronė Galvonaitė, „Šiaulių kraštui“ dar birželį prognozavusi, kad lapkritis bus neįprastai šiltas, prognozuoja ir rekordiškai šiltą artėjančią žiemą.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba remiasi amerikiečių sudarytomis ateinančios žiemos prognozėmis, kurios visai Europai žada net šiltesnę, nei pernai buvusi žiema.

„Ir gruodį, ir sausį vidutinė oro temperatūra numatoma aukštesnė nei įprastai, kol kas iš normos ribų beveik neišlipsiant rodo nebent vasario mėnesį“, – sakė A. Galvonaitė.

Ypač atšils ir šiauriniuose planetos regionuose – ten, kur tirpsta ledynai.

Klimatologės teigimu, artėjančios žiemos vidutinė paros temperatūra bus apie nulį laipsnių, nors įprastai Lietuvoje norma buvo laikoma, kai vidutinė paros temperatūra siekė apie 3–4 laipsnius šalčio.

„Tačiau tai nereiškia, kad ateinančią žiemą negali pasitaikyti ir šaltesnių dienų: kai iškris ir sniego, ir šaltis paspaus. Svyravimų bus, bet vidutinė temperatūra bus aukštesnė už normą“, – teigė A. Galvonaitė.

Oras ir klimatas – ne tas pats

Klimatologė, kai tik kelioms dienoms atšąla, neretai girdi priekaištų, jog nėra jokio sinoptikų įvardijamo klimato atšilimo.

„Klimato kaita ir sukelia didesnę orų įvairovę, įvairesnius temperatūros kontrastus. Orai gali keistis kelis kartus per dieną, o klimatas – bendra orų tendencija“, – patarė klimatologė.

Pasaulinės meteorologijos organizacijos duomenimis, 2015-ieji sumuš 2014-ųjų metų atšilimo rekordus.

2014 metai buvo pripažinti patys šilčiausi per visą orų stebėjimo laikotarpį.

„2015 metai, atrodo, bus dar šiltesni, nes ypač šiltas buvo ir spalis, ir lapkritis. Spalį visame pasaulyje buvo pasiekta net vienu laipsniu aukštesnė vidutinė temperatūra. Tai yra labai daug“, – teigė A. Galvonaitė.

Pavyzdžiui, Šiauliuose pirmasis lapkričio dešimtadienis buvo 3,5 laipsnio šiltesnis nei įprastai. O antrasis lapkričio dešimtadienis buvo šiltesnis nei įprastai net 4,8 laipsnio – vidutinė oro temperatūra įprastai yra 1,6 laipsnio šilumos, buvo 6,4 laipsnio šilumos.

Žemdirbiams ir sodininkams gali būti staigmenų

Klimatologė A. Galvonaitė mano, kad dėl neįprastai šiltos žiemos, bet pasitaikančių šalčio bangų gali nukentėti ir žemdirbiai, ir sodininkai.

„Gamtai bus labai sudėtinga žiema, nes temperatūrų svyravimai gali arba iššaldyti augalus, jeigu nebus pakankamai sniego, arba augalai gali iššusti. Gali, pavyzdžiui, susproginėti, atšokti medžių žievė“, – sakė A.Galvonaitė.

Šiaulių apskrityje, Biržų apylinkėse metai buvo gana sausi, nuseko upės, išdžiūvo šuliniai.

Žiemą, klimatologės teigimu, kritulių neturėtų nei trūkti, nei būti per daug. Gali būti ir sniego, ir lietaus.

Paukščiai reaguoja į orą

Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Gintaras Riauba sako, kad tik tautosakoje paukščiams yra priskiriamos artėjančio oro numatymo savybės.

„Ornitologai linkę manyti, kad paukščiai reaguoja į esamas oro sąlygas“, – teigė G. Riauba.

Ornitologo teigimu, jeigu žiema bus šiltesnė, tai kai kurie paukščiai užsibus ilgiau Lietuvoje arba liks žiemoti.

„Tai daugiausia vandens paukščiai – gulbės, antys, didžiosios antys, laukiai. Šie paukščiai Lietuvoje žiemoja tik keliose vietose – jeigu neužšalusios Kuršių marios ar Nemune už Kauno hidroelektrinės. Jeigu bus šiltesnė žiema, žiemojančių šių paukščių pamatysime ir kitose Lietuvos vietose“, – sakė G. Riauba.

Vėlyvi migrantai – laukuose gyvenančios pempės – šiltesnėmis žiemomis taip pat lieka žiemoti Lietuvos pamario regione.

Gedimino SAVICKIO (ELTA) nuotr.

ŠILUMA: Po neįprastai šilto rudens prognozuojama ir gana šilta žiema.

Jono TAMULIO nuotr.

KLIMATAS: Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėjos Audronės Galvonaitės teigimu, šylant klimatui, orai šiltėja visoje Europoje.