Šiaulius reprezentuos „savų“ politikų renginiai

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių valdantieji nusprendė, kad 21-erius metus Šiauliuose vykstantis tarptautinis festivalis „Šiaulių Monmartro respublika“ Šiaulių nereprezentuoja, yra labiau „savų“ renginių.
Šiaulių miesto savivaldybės taryba patvirtino Šiaulių miesto reprezentacinių renginių 2024–2026 metų sąrašą. Jame neliko mieste populiaraus renginio „Šiaulių Monmartro respublika“, kurį 21-erius metus organizuodavo kultūros centras „Laiptų galerija“. Kadangi miesto valdžia viešai kalbėjo, kad įstaiga „Laiptų galerija“ bus likviduota, ją prijungiant prie Šiaulių kultūros centro ir paliekant tik padaliniu, spėjama, kad jos pagrindinio renginio eliminavimas iš reprezentacinių renginių kalendoriaus reiškia pabaigos pradžią. Nors Taryboje yra politikų, kurių įstaigos pačios teikė paraiškas savo organizuojamiems renginiams, jie nesidrovėdami dalyvavo priimant šį sprendimą, nors akivaizdžiai dalyvaus ir jo vykdyme.

Politinis nenusišalinimo spektaklis

Šiaulių miesto reprezentacinių renginių sąraše – 23 kultūros, sporto ir švietimo renginiai, kuriems suteiktas ne tik aukštesnis statusas, tačiau patvirtinus kitų metų miesto biudžetą, bus skirtas didesnis finansavimas.

Opozicijos Tarybos narys Zakiras Medžidovas pateikė kitą sąrašo projektą, kuriame – 24 renginiai. Sąrašas papildytas festivaliu „Šiaulių Monmartro respublika“. Šiam variantui pritarė ir Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas.

Klausimo svarstymas prasidėjo politiniu spektakliu. Norą nusišalinti nuo svarstymo pareiškė šeši save neigiančios valdančiosios daugumos politikai: Virginijus Kinčinaitis, Irmantas Kukulskis, Antanas Sireika, Nijolė Prascevičienė, Stasys Trijonis ir Justas Niauronis, nes jie susiję su sąraše įrašytais renginiais.

Taryba balsavo dėl jų nusišalinimo. Valdančiųjų balsais buvo nepriimtas nė vienas nusišalinimas, visi interesų turintys Tarybos nariai liko salėje ir balsavo.

Politikų nestabdė ir tai, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pradėjo tyrimą dėl Antano Sireikos viešų ir privačių interesų derinimo įstatymo pažeidimo dėl to, kad jis dalyvavo svarstant minėtą klausimą komitete. Panašus tyrimas dėl tokių pat priežasčių gresia ir Tarybos narei Nijolei Prascevičienei.

Svarstant reprezentacinių renginių sąrašą komitetuose nusišalino ir nedalyvavo Virginijus Kinčinaitis ir Irmantas Kukulskis, pripažinę, kad jie yra susiję su reprezentaciniais renginiais: meno ir mados festivaliu „Virus“ bei Europos regbio čempionatu.

Tačiau miesto Tarybos posėdžio metu iš balsavimo iškritus šešiems „saviems“ politikams, kilo grėsmė, kad gali pritrūkti balsų balsuojant už sąrašą be „Šiaulių Monmartro respublikos“. Todėl interesus nuspręsta ignoruoti. Tik tai nepakeitė fakto, kad net šeši renginiai sąraše vienaip ar kitaip susiję su valdančiaisiais politikais: Lietuvos krepšinio lyga ir Karaliaus Mindaugo taurė, Europos regbio čempionatas, Tarptautinis bigbendų festivalis „Big Band Festival“, šiuolaikinio meno ir mados festivalis „Virus“, tarptautinis Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkursas.

Dvigubi valdžios standartai

„Susidaro įspūdis, kad Šiauliuose per daug meno, per daug galerijų. Bet juk taip iš tiesų nėra. Kaip bevertintume savivaldybių kultūros indeksą, Šiauliai jame tik 58-i tarp 60 savivaldybių. Miestas praktiškai nieko nepadarė, kai buvo išdraskytas Šiaulių universitetas ir jame veikusi puiki dailės galerija. Galėjome turėti ir menų fabriką, deja. Dabar norima sudraskyti ir kažkur prijungti įdomią, originalią, savitą „Laiptų galeriją“. O renginio „Šiaulių Monmartro respublika“ išbraukimas iš reprezentacinių renginių sąrašo jau kelia ne tik nusistebėjimą, bet ir didžiulį nerimą“, – posėdyje kalbėjo Juozas Pabrėža.

Jis prisipažino, kad glumina argumentai, kuriais Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė grindė nuostatą, kad „Šiaulių Monmartro respublika“ nereprezentuoja Šiaulių. Didžiausias „nusikaltimas“ – du festivalio renginiai vyksta kituose apskrities rajonų centruose, o ne Šiauliuose. Be to, festivalyje yra daugiau muzikos renginių nei dailės. Tarybos narys stebėjosi, kodėl blogiu tampa tai, kad renginyje persipina kelios meno rūšys: dailė, muzika ir literatūra.

Dalį valdančiųjų kompanijai nepriklausančių politikų piktino dvigubi standartai. Šiaulius reprezentuoja Lietuvos mastu vykstantys renginiai, sporto varžybos organizuojamos ne tik Šiauliuose, bet ir kituose miestuose ir net šalyse. Muzikos festivalio „Resurrexit“, Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio renginiai taip pat vyksta ne tik Šiauliuose, bet kituose miestuose.

J. Pabrėža priminė kolegoms, kad dauguma jų lankėsi „Šiaulių Monmartro respublikoje“ arba bent jau girdėjo puikius atsiliepimus apie šį festivalį.

„Negi dabar mes patys, Taryba, kurios ryškią daugumą sudaro kultūros, švietimo, sporto žmonės, savo rankomis sugriausime tai, ką kūrėme ir sukūrėme, kas gerai skamba ne tik Šiauliuose, bet ir už jų? Taigi labai gerai pagalvokime“, – kvietė J. Pabrėža.

Valdantieji pagalvojo ir suspaudė balsavimo mygtukus, eliminuodami festivalį „Šiaulių Monmartro respublika“ iš reprezentacinių renginių sąrašo. Prieš šį aktą balsavo tik 10 opozicijos atstovų ir jiems prijaučiančių.

Politizuota kultūra

Tarybos narė Irina Barabanova guodėsi, kad Kultūros skyriaus vedėja jai sakė, jog festivalis galės vykti, tik viso labo nebus Reprezentacinių renginių sąraše. Tik nepaaiškino, iš kokių lėšų tarptautinis renginys galėtų įvykti, ir kodėl jis miestui tapo nebereikalingas.

Kiti politikai stebėjosi, kodėl krepšinio klubo „Šiauliai“ varžybos, kurios dėl itin prastų komandos rezultatų „verčia keiktis“, yra reprezentacinis renginys, o festivalis, du dešimtmečius nešantis kultūrą ir šviesą – jau ne.

Tarybos narys ir Šiaulių dramos teatro vadovas Aurimas Žvinys paskaitė politikams visą paskaitą apie Lietuvos kultūros politiką ir kvietė pasitikėti Kultūros taryba, kuri įvertino renginių paraiškas reprezentaciniam statusui suteikti.

A. Žvinys pabrėžė, kad Kultūros taryba vienbalsiai nusprendė „Šiaulių Monmartro respublikos“ neįtraukti į Reprezentacinių renginių sąrašą, ir nereikėtų šio klausimo politizuoti.

Tokiu atveju kitiems Tarybos nariams kilo klausimas, kodėl Kultūros taryboje svarstant šį klausimą nenusišalino suinteresuoti asmenys – Kultūros tarybos nariai Virginijus Kinčinaitis, Nijolė Prascevičienė. Ar šis klausimas nebuvo politizuotas jau Kultūros taryboje? Beje, jos nariais taip pat yra Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė, Kultūros centro, prie kurio ketinama jungti „Laiptų galeriją“, direktorė Deimantė Bačiulė ir daugiau kultūros puoselėtojų.

Reziumuodamas politikų kalbas meras Artūras Visockas paragino gerbti Kultūros tarybą.

„Dabar apie logiką. Jei jau mes kalbame apie kultūros indeksą ir kad mes ten kažkur toli, vadinasi, kažką darome negerai. Vadinasi, kažką reikia keisti. Tas pokytis yra būtinas, jeigu mes norime tame indekse pakilti. Apie kokį „Laiptų galerijos“ naikinimą eina kalba, jei tikslas atvirkštinis – ją sutvirtinti, sutvirtinti jos savarankiškumą ir duoti realias galimybes veikti miesto labui. Tiesiog platesniame kontekste. Įskaitant tautodailę, kurią reikia susigrąžinti“, – teigė meras.

O kasmetinių tautodailės parodų tradicijos kaip tik ir atsikratė Šiaulių dailės galerija, kurios direktoriaus pavaduotojas yra mero politinis bendražygis Virginijus Kinčinaitis.