Šiauliuose užsimota pažaboti viešumą

Šiauliuose užsimota pažaboti viešumą

Šiau­liuo­se už­si­mo­ta pa­ža­bo­ti vie­šu­mą

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je ap­ri­bo­ja­ma, kas ga­li teik­ti in­for­ma­ci­ją ži­niask­lai­dai apie Sa­vi­val­dy­bės veik­lą. Už­čiau­pia­mos bur­nos ne tik spe­cia­lis­tams, bet ir sky­rių ve­dė­jams. In­for­ma­ci­ją val­dys ir sei­kės pa­ti Ad­mi­nist­ra­ci­jos vir­šū­nė­lė.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Užd­raus­ta pra­si­žio­ti

„Mums už­draus­ta teik­ti in­for­ma­ci­ją“, – to­kius at­sa­ky­mus „Šiau­lių kraš­tui“ vie­nas po ki­to ėmė ber­ti Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai ir pa­da­li­nių va­do­vai.

Tei­gė, jog tre­čia­die­nį vy­ko pa­si­ta­ri­mas, ku­ria­me nu­ro­dy­ta, jog in­for­ma­ci­ją žur­na­lis­tams ga­li teik­ti tik de­par­ta­men­tų di­rek­to­riai, Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jai ir pa­ts di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis. Jis tą nu­ro­dy­mą ir da­vęs.

Sa­vi­val­dy­bi­nin­kai iro­ni­za­vo, kad ta­po „ne­kom­pe­ten­tin­gi“ at­sa­ky­ti į žur­na­lis­tų klau­si­mus, kai at­si­ra­do de­par­ta­men­tų di­rek­to­riai. Kai ku­rie džiau­gė­si: „Mums tik ge­riau, ne­bek­var­šin­si­te gal­vos.“

Drau­di­mas kal­bė­ti tai­ko­mas ne vi­siems skyrių ­ve­dėjams. Tik tiems, ku­rių sky­riai yra pa­kliu­vę po de­par­ta­men­tų "ke­pu­rė­mis". Bet bū­tent šie sky­rių va­do­vai tu­ri iš­sa­miau­sią in­for­ma­ci­ją apie svar­biau­sias Sa­vi­val­dy­bės veik­los sri­tis – biu­dže­tą, fi­nan­sų val­dy­mą, eko­no­mi­ką, mies­to ūkį, ap­lin­ko­sau­gą, sta­ty­bą, re­no­va­ci­ją, ur­ba­nis­ti­ką, ar­chi­tek­tū­rą, kul­tū­rą, spor­tą, so­cia­li­nę ap­sau­gą, švietimą.

Tuo me­tu abu di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jai ir trys iš ke­tu­rių de­par­ta­men­tų di­rek­to­rių vos ko­jas yra spė­ję Sa­vi­val­dy­bė­je ap­šil­ti. „Šiau­lių kraš­tui“ ne kar­tą jau yra te­kę pa­tir­ti, kad jie ne­ga­li iš kar­to at­sa­ky­ti į klau­si­mus.

Tvar­kos gim­dy­mas

Dar prieš po­rą sa­vai­čių su A. Bar­tu­liu per spau­dos kon­fe­ren­ci­ją ki­lo dis­ku­si­ja apie in­for­ma­ci­jos tei­ki­mą.

Vi­suo­me­nės in­for­ma­vi­mo įsta­ty­mas įpa­rei­go­ja sa­vi­val­dy­bes teik­ti in­for­ma­ci­ją apie sa­vo veik­lą, bet žur­na­lis­tai jau prieš ke­lis mė­ne­sius ėmė at­si­trenk­ti į to­kius at­sa­ky­mus: "Nie­ko ne­ga­liu ko­men­tuo­ti, klaus­ki­te di­rek­to­riaus“.

Bu­vo ne vie­nas at­ve­jis, kai „Šiau­lių kraš­tui“ pra­dė­jęs teik­ti in­for­ma­ci­ją, spe­cia­lis­tas at­si­to­kė­da­vo: "Tai­gi man už­draus­ta kal­bė­ti.“

Va­kar „Šiau­lių kraš­tui“ A. Bar­tu­lis tvir­ti­no, jog in­for­ma­ci­jos tei­ki­mo vi­suo­me­nei tvar­ka dar ne­nus­ta­ty­ta, bet „kaž­koks do­ku­men­tas gims“.

Ta­čiau ne­pa­nei­gė, jog žo­džiu jau pa­sa­kė, kas ga­li teik­ti in­for­ma­ci­ją ži­niask­lai­dai.

„Bet sky­rių ve­dė­jų pa­pra­šiau, kad ne­bū­tų for­ma­lis­tai – į tech­ni­nius klau­si­mus ga­li­ma at­sa­ky­ti, jei­gu koks tech­ni­nis skai­čiu­kas – ga­li­ma duo­ti, – aiš­ki­no di­rek­to­rius. – Jei­gu in­for­ma­ci­ją rei­kia su­rink­ti, ta­da jau tu­ri­me ma­ty­ti, kas tą in­for­ma­ci­ją rinks ir teiks.“

Sa­vo ini­cia­ty­vą di­rek­to­rius taip mo­ty­va­vo: „Aš ne­no­rė­čiau, kad žur­na­lis­to skam­bu­tis iš­muš­tų ve­dė­ją iš dar­bo – kiek­vie­nas tu­ri sa­vo už­duo­tis“.

Bet pa­ti­ki­no, jog „in­for­ma­ci­ją tik­rai teik­si­me, vi­siš­kai ra­miai ga­li­te skam­bin­ti di­rek­to­riui ir pa­gal įsta­ty­mą per pa­rą at­sa­ky­mą gau­si­te“.

A. Bar­tu­lio nuo­mo­ne, „vi­suo­me­nei įdo­mūs tik mies­to Ta­ry­bos spren­di­mai“, o ne Ad­mi­nist­ra­ci­jos, ku­ri juos ren­gia, „vir­tu­vė.“

„Šei­mi­nin­kai juk ne py­ra­go re­cep­tą at­sklei­džia, o py­ra­gą ant sta­lo pa­tei­kia, – pa­ly­gi­no di­rek­to­rius ir pa­siū­lė: – Spren­di­mų pro­jek­tai yra su­de­da­mi į Sa­vi­val­dy­bės tink­la­la­pį, skai­ty­ki­te aiš­ki­na­muo­sius raš­tus ir ci­tuo­ki­te – tai ofi­cia­li Ad­mi­nist­ra­ci­jos po­zi­ci­ja.“

Tu­ri nuo­mo­nę – po­li­ti­kuo­ji?

Mies­to vi­ce­me­ras so­cial­de­mok­ra­tas Jus­ti­nas Sar­taus­kas, bu­vęs ir me­ru, ir Ad­mi­nist­ra­ci­jos va­do­vu, ma­no, jog kiek­vie­na ins­ti­tu­ci­ja ga­li nu­sta­ty­ti tvar­ką, kaip tei­kia in­for­ma­ci­ją.

„Ma­nau, kad Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jo­je tu­ri bū­ti tam tik­ras ly­gis, ku­ris tei­kia in­for­ma­ci­ją, – svars­tė po­li­ti­kas. – Rei­kia teik­ti tiks­lią in­for­ma­ci­ją, o ją tu­ri tik va­do­vai“.

„Ne kiek­vie­nas spe­cia­lis­tas ga­li ją teik­ti, – grin­dė sa­vo nuo­sta­tą po­li­ti­kas. – Sky­rių va­do­vai ga­li pa­sa­ky­ti, kiek gat­vė­se „duo­bių ne­tai­sy­ta“, bet ne apie spren­di­mų pro­jek­tus kal­bė­ti.“

Ne­nei­giąs, jog sky­rių ve­dė­jai kom­pe­ten­tin­gi sa­vo­se sri­ty­je, bet esą jų vie­šai iš­dės­ty­tos nuo­mo­nės ga­li skir­tis nuo di­rek­to­riaus nuo­mo­nės, o to ne­tu­ri bū­ti.

Ar vals­ty­bės tar­nau­to­jas, at­sa­ky­da­mas į žur­na­lis­to klau­si­mus, ne­ga­li nė pa­sa­ky­ti: „Aš ma­nau?“

„Ne­ga­li, – įsi­ti­ki­nęs vi­ce­me­ras. – Tai bū­tų po­li­ti­ka­vi­mas, o po­li­ti­kuo­ti dar­bo me­tu vals­ty­bės tar­nau­to­jai ne­ga­li.“

Kaip Šiau­rės Ko­rė­jo­je

„Tai jau el­gia­si kaip Šiau­rės Ko­rė­jo­je, – ko­men­ta­vo si­tua­ci­ją De­nis Mi­cha­len­ko, Ta­ry­bos na­rys, opo­zi­ci­nės frak­ci­jos „Už Šiau­lius“ se­niū­nas. – Jei­gu ėmė­si ri­bo­ti in­for­ma­ci­jos tei­ki­mą, tai ma­tyt ne­no­ri, kad vi­suo­me­nei bū­tų pa­sa­ky­ta, kas iš tie­sų vyks­ta Sa­vi­val­dy­bė­je. No­ri val­dy­ti ir skleis­ti in­for­ma­ci­ją tik to­kią, ko­kią „rei­kia“ – iš­cen­zū­ruo­tą in­for­ma­ci­ją, o tai kve­pia Ry­tų „drau­gų“ pra­kti­ka.“

D. Mi­cha­len­ko žo­džiais, to­kie veiks­mai ro­do, kad val­džia „bi­jo in­for­ma­ci­jos nu­te­kė­ji­mo ir no­ri už­si­da­ry­ti sa­vo bokš­te­ly­je.“

Nep­ri­si­me­nąs, kad ka­da anks­čiau in­for­ma­ci­jos tei­ki­mas Sa­vi­val­dy­be­je bū­tų ri­bo­ja­mas.

„Teik­da­vo ją ir spe­cia­lis­tai – in­for­ma­ci­ją ir tu­ri teik­ti pro­fe­sio­na­lai, o sky­rių ve­dė­jai yra pa­kan­ka­mai aukš­to ran­go spe­cia­lis­tai,– sa­kė po­li­ti­kas. – Tai ir pa­si­ti­kė­ji­mo vals­ty­bės tar­nau­to­jais klau­si­mas. O de­par­ta­men­tų va­do­vai, di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jai ne­su­ge­ba at­sa­ky­ti į klau­si­mus net Ta­ry­bos ko­mi­te­tuo­se.“

Žur­na­lis­tų są­jun­gos va­do­vo ko­men­ta­ras

In­for­ma­ci­jos ne­ga­li­ma val­dy­ti

Dai­nius RA­DZE­VI­ČIUS, Žur­na­lis­tų są­jun­gos pir­mi­nin­kas, pa­brė­žia, jog in­for­ma­ci­jos apie sa­vi­val­dy­bę tei­ki­mas yra val­di­nin­kų dar­bo da­lis:

– In­for­ma­ci­ją jie tu­ri tu­rė­ti, o ne val­dy­ti – in­for­ma­ci­ja yra vi­sų.

Pa­gal Kons­ti­tu­ci­ją ir Vi­suo­me­nės in­for­ma­vi­mo įsta­ty­mą aiš­kiai yra nu­ro­dy­ta, jog ri­bo­ji­mai teik­ti in­for­ma­ci­ją ga­li bū­ti nu­sta­ty­ti tik įsta­ty­mu.

Tai reiš­kia, kad jo­kios sa­vi­val­dy­bių tvar­kos ar žo­di­niai nu­ro­dy­mai ne­ga­li ri­bo­ti tei­sės rink­ti ir teik­ti in­for­ma­ci­ją.

Po­li­ti­kams, val­di­nin­kams rei­kia pri­min­ti, kad bend­ra­vi­mas su ži­niask­lai­da ne nuo jų no­ro pri­klau­so – įsta­ty­mas juos įpa­rei­go­ja teik­ti in­for­ma­ci­ją.

Tei­sės ak­tai aiš­kiai nu­sta­to, jog ne mes juos tu­ri­me gau­dy­ti už skver­nų, o jie pa­tys tu­ri ak­ty­viai in­for­muo­ti apie sa­vo veik­las, pla­nus, teik­ti ata­skai­tas.

Kas su­pran­ta, ko­kia yra vals­ty­bės tar­ny­bos es­mė, tam tai tu­rė­tų bū­ti vi­siš­kai aiš­ku. Ta min­tis ka­bi­ne­tuo­se tu­ri bū­ti už­ra­šy­ta juo­džiau­sio­mis rai­dė­mis.

Tiems, kurie tei­gia, jog žur­na­lis­tai truk­do, jog su jais gaiš­ta­mas lai­kas, vie­nin­te­lis pa­siū­ly­mas – dar kar­tą per­skai­ty­ti įsta­ty­mus, nu­va­žiuo­ti į ko­kius mo­ky­mus. Jei­gu ir ta­da dar neaiš­ku, pa­dė­ti pa­reiš­ki­mą išei­ti iš dar­bo.

Vals­ty­bės tar­ny­bo­je, ypač sa­vi­val­do­je, ku­ri yra ar­čiau­siai žmo­nių, pri­va­lo­ma nuo­lat bend­rau­ti su žmo­nė­mis ir at­sa­ki­nė­ti į klau­si­mus.

Jo­kios vi­di­nės tvar­kos ne­ga­li su­kel­ti pa­pil­do­mų truk­džių žu­rna­lis­tams rink­ti in­for­ma­ci­ją.

Kai nu­sta­to­ma, jog tik ke­li žmo­nės ga­li teik­ti in­for­ma­ci­ją, tai kartu ap­ri­bo­ja­ma ir vals­ty­bės tar­nau­to­jų tei­sė ir pa­rei­ga sa­vo kom­pe­ten­ci­jos ri­bo­se teik­ti in­for­ma­ci­ją, jei­gu ji nė­ra su­si­ju­si su vals­ty­bi­ne ar ko­mer­ci­ne pa­slap­ti­mi.

Ki­ta ver­tus, sa­vi­val­dy­bė, ku­ri ma­žai bend­rau­ja, ken­kia sa­vo ins­ti­tu­ci­jos, kaip skaid­rios ir at­vi­ros, įvaiz­džiui.

Ar sa­vi­val­dy­bė­je įve­da­mas au­to­ri­ta­ri­nis re­ži­mas?

No­ras re­gu­liuo­ti, ri­bo­ti, cen­zū­ruo­ti nie­ko bend­ra su mū­sų įsta­ty­mais ne­tu­ri. Ru­si­jo­je, Bal­ta­ru­si­jo­je to­kie da­ly­kai eg­zis­tuoi­ja, bet į jas gal ne­sio­rien­tuo­si­me.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis nu­ro­dė, kas Sa­vi­val­dy­bė­je ga­li, o kas ne, kal­bė­tis su žur­na­lis­tais.

Vi­ce­me­ras so­cial­de­mok­ra­tas Jus­ti­nas Sar­taus­kas ma­no, jog iš Sa­vi­val­dy­bės ga­li sklis­ti tik va­do­vų nuo­mo­nė.

De­nis Mi­cha­len­ko, mies­to Ta­ry­bos opo­zi­ci­nės frak­ci­jos „Už Šiau­lius“ se­niū­nas, tei­gia: „In­for­ma­ci­ja ri­bo­ja­ma, kad vi­suo­me­nė ne­su­ži­no­tų, kas iš tie­sų Sa­vi­val­dy­bė­je vyks­ta.“

Mar­ty­no AMB­RA­ZO (EL­TA) nuo­tr.

Dai­nius RA­DZE­VI­ČIUS, Žur­na­lis­tų są­jun­gos pir­mi­nin­kas, pa­brė­žia, jog in­for­ma­ci­jos apie sa­vi­val­dy­bę tei­ki­mas yra val­di­nin­kų dar­bo da­lis.