Naujausios
Šilumos kaina Šiauliuose – viena mažiausių šalyje
Šiauliuose lapkričio mėnesį viena šilumos kilovatvalandė kainuoja 6,25 cento be PVM, o su 9 procentų PVM – 6,81 cento.
Palyginti 5 didžiuosius šalies miestus, tik klaipėdiečiai šildosi pigiau. Brangesnis šildymas yra ir daugelyje rajonų centrų.
AB „Šiaulių energija“ atstovė žiniasklaidai Agnė Valiulytė informavo, kad, palyginti su 2023 metų lapkričio mėnesiu, šįmet šilumos kaina mažėjo kiek daugiau nei 5 procentais. Kainoms mažėti įtakos turėjo mažesnės technologinio kuro kainos.
Karšto vandens kaina (be PVM) gyventojams daugiabučiuose namuose Šiaulių mieste 2023 metų lapkričio mėnesį siekė 6,89 euro už kubinį metrą ir 7,46 euro – Šiaulių rajone. 2024 metų lapkritį karšto vandens kaina sumažėjo 2 procentais dėl atpigusios šilumos ir siekė 6,75 euro už kubą Šiauliuose ir 7,32 euro Šiaulių rajone.
A. Valiulytė paaiškino, kad Šiaulių mieste ir Šiaulių rajone yra skirtingi geriamojo vandens tiekėjai, todėl karšto vandens kaina skiriasi dėl skirtingų šalto geriamojo vandens kainų.
„Tai, kad AB „Šiaulių energija“ šilumos kaina yra viena mažiausių šalyje lėmė tinkamai parinktos ir laiku įgyvendintos investicijos, didinančios atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą šilumos energijai gaminti, įgalinančios bendrovės įrenginiuose kogeneraciniame cikle pagamintą elektros energiją panaudoti šilumos gamybos ir perdavimo procesuose“, – komentavo bendrovės atstovė.
„Šiaulių energija“ investuoja į sprendimus, kurie leistų mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro ir taip dar daugiau padidinti atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą šilumos gamybai.
Bendrovei įgyvendinus projektą „Iki 20 MW galios biokuro katilinės projektavimas ir statyba Šiauliuose, Pramonės g. 10“, metinėje šilumos gamybos struktūroje apie 90 procentų šilumos energijos bus pagaminama panaudojant biokurą. Likusi dalis – naudojant gamtines dujas.
A. Valiulytė paaiškino, kad bendrovė biokurą įsigyja tarptautinėje biokuro biržoje ilgalaikiais ir trumpalaikiais sandoriais. Šiuo metu „Šiaulių energija“ šildymo sezonui yra įsigijusi 71 procentą planuojamo biokuro poreikio. Biokuro įsigijimo būdus rekomenduojama derinti, taip optimizuojant kainų pokyčius.
Geriamasis vanduo ir nuotekų tvarkymas šiauliečiams brangus
Šiauliečiai gali džiaugtis sąlyginai mažesne šilumos kaina, tačiau bendrovės „Šiaulių vandenys“ centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina yra didžiausia tarp penkių didžiųjų šalies miestų.
Gyvenantiems daugiabučiuose namuose vieno kubinio metro vandens kaina su PVM siekia 4,04 euro. Ši kaina galioja nuo 2023 metų vasario mėnesio.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, 2024 metų lapkričio 1 dieną Šiauliuose bazinė geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina yra 3,29 euro už kubą, tuo tarpu Vilniuje – 1,70 euro, Kaune – 1,71 euro, Panevėžyje – 1,97 euro, Klaipėdoje – 2,16 euro be PVM.
„Šiaulių vandenų“ nauja bazinė kaina pateikta VERT perskaičiavimui jau senokai, tačiau rezultatų vis dar nėra. Be to, neaišku, į kurią pusę ji pakryps.
Bendrovės „Šiaulių vandenys“ atstovė ryšiams su visuomene Džiuljeta Korsakienė informavo, kad įmonė geriamojo vandens tiekimo, nuotekų tvarkymo bei paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazinių kainų projektą Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai pateikė derinti dar 2023 metų rugsėjo 27 dieną.
Šiuo metu VERT atlieka kainų skaičiavimo ir vertinimo procedūrą. Dėl kokių priežasčių užsitęsė šis procesas ir kada bus patvirtintos naujos vandens kainos, UAB „Šiaulių vandenys“ negali atsakyti, tačiau bendrovė tikisi, kad artimiausiu metu VERT užbaigs skaičiavimus ir nustatys naujas bazines teikiamų paslaugų kainas, kuriose bus įvertinti bendrovės patiriamų būtinųjų sąnaudų, taip pat ir energetinių išteklių kainų pokyčiai.
Kodėl „Šiaulių vandenų“ tiekiamų geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina tokia aukšta?
„Šiauliuose vandens realizacija išlieka maža, palyginti su kitais šalies didžiaisiais miestais, nes nėra įmonių, savo veikloje naudojančių daug vandens. Maža vandens realizacija lemia didesnę vidutinę vandens kainą“, – paaiškino Dž. Korsakienė.