Šiauliuose – pasaulinio lygio smuiko ir violončelės profesoriai

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Zakharas Bronas (kairėje) ir Davidas Geringas į Šiauliuose vykstantį tarptautinį Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkursą atvyko iš Vokietijos.
Šiauliuose nuo pirmadienio vyksta VII tarptautinis Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkursas. Trečiadienį spaudos konferencijoje prisistatė pasaulinio lygio žvaigždės: Smuikininkų vertinimo komisijos pirmininkas profesorius Zakharas Bronas bei Violončelininkų vertinimo komisijos pirmininkas profesorius Davidas Geringas, abu gyvenantys ir dirbantys Vokietijoje.

 

Komisijų pirmininkai koncertuos šiauliečiams

Konkurso meno vadovė Nijolė Prascevičienė informavo, kad konkurse dalyvauja 56 jaunieji atlikėjai iš Ispanijos, Japonijos, Belgijos, Prancūzijos, Liuksemburgo, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Lietuvos. Konkurso dalyvių amžius – iki 22 metų.

Smuikininkų vertinimo komisiją sudarė Michael Stricharz iš Vokietijos, Kaido Valja iš Estijos, Blagoja Dimcevski iš Prancūzijos ir Raimondas Butvila iš Lietuvos. Violončelininkus be komisijos pirmininko dar vertino lietuvis Mindaugas Bačkus ir latvė Diana Ozolina.

Laureatų laukia ne tik „Grand prix“ bei trijų vietų laureatų apdovanojimai, piniginiai prizai, bet ir „Michael Stricharz Foundation Dall’Arco Hamburg“ fondo įsteigti vertingi medaliai, pavadinti „Mano pirmasis honoraras“.

Pasaulinio garso smuikininkas ir smuiko pedagogas profesorius Z. Bronas sakė Šiauliuose lankęsis prieš porą metų. Jam patinka Šiauliuose vykstančio konkurso kūrybinė atmosfera ir organizavimo lygis. Jį džiugina auganti talentinga naujoji jaunųjų smuikininkų karta. Jo, manymu, ir iš šiame konkurse pasirodančių smuikininkų bus garsių pavardžių, tapsiančių žvaigždėmis.

Vilniuje gimęs ir augęs, tačiau dar sovietmečiu į Vokietiją emigravęs Davidas Geringas pastebėjo, kad tokie konkursai ne tik augina jaunus atlikėjus, bet ir skleidžia savo krašto kultūrą – visi atlikėjai turėjo pagroti vieną lietuvišką kūrinį. Profesorius džiaugėsi tėvų indėliu į vaikų pasiekimus ir pabrėžė, kad jei ne jo mama, jis šiandien nebūtų tuo, kuo yra.

Abu profesoriai asmeniškai pažinojo ir su didele pagarba atsiliepė apie Šiaulių miesto garbės pilietį, pasaulinio garso dirigentą Saulių Sondeckį ir žino, kad Šiauliai – jo miestas, todėl noriai į jį atvyko.

D. Geringas mokėsi pas jį Vilniaus menų mokykloje, grojo jo vadovaujamame kameriniame orkestre, jį siejo draugiški ryšiai su S. Sondeckio šeima. Profesorius prisimena, kad S. Sondeckio svajonė buvo puoselėti jaunųjų stygininkų muzikavimo lygį, todėl prisideda prie jo troškimo įgyvendinimo.

Pasaulinio lygio pedagogai ir profesionalai

Profesorius Zakharas Bronas gimė Kazachstane, baigė Maskvos valstybinę P. Čaikovskio konservatoriją. 76 metų smuiko pedagogas Z. Bronas gyvena Vokietijoje, tačiau yra laukiamas viso pasaulio aukštosiose muzikos mokyklose ir seminaruose, jis yra sukūręs savo smuikininkų mokyklą, išugdęs ne vieną puikų atlikėją.

Profesorius tarp savo mokinių pamini ir talentingą smuikininkę iš Šiaulių Rolandą Ginkutę. Dalyvaudamas konkursuose profesorius pastebi, kad Šiauliai užaugina daug talentingų vaikų.

Profesorius Davidas Geringas – Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, pedagogas, dirigentas. Baigęs Maskvos konservatorijos M. Rostropovičiaus klasę, nuo 1970 metų buvo Lietuvos filharmonijos solistas, tačiau 1975 metais emigravo į Vokietiją ir ten pradėjo pasaulinę karjerą. Koncertavo solo, su žymiausiais pasaulio dirigentais ir simfoniniais orkestrais. 77 metų profesorius už nuopelnus Lietuvos kultūrai yra apdovanotas Gedimino 4 laipsnio ordinu, o 2002 metais jam skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

Kodėl atvyko į Šiaulius? Profesorius sakė iš savo pedagogų išmokęs, kad nėra geros vietos ir mažiau geros koncertuoti. Nėra mažiau ar daugiau verto konkurso.

„Mes nešame kultūrą visame pasaulyje“, – sako maestro.

Jis pasakojo apie neseniai vykusį pasaulinio lygio jaunųjų atlikėjų konkursą Berlyne ir pabrėžė, kad tai nereiškia, kad Šiauliai negali pasiekti tokio lygio.

Konkursas vaikus veda į priekį, jų pedagogus. Konkurso komisijos nariai taip pat pamato naujas spalvas, naujus talentus.

„Į antrą konkurso turą papuolę 6 talentingi jaunuoliai dar nutolę nuo lygio, kurį pasieks, tačiau jiems šis konkursas labai svarbus. Svarbu, kad jis vyksta“, – spaudos konferencijoje kalbėjo maestro.

Jis nenorėjo vertinti konkurso dalyvių iš Lietuvos pasirengimo lygio. Jo manymu jis priklauso nuo asmeninio talento, galimybių jį vystyti. Bet pedagogas išskyrė itin stiprią Latvijos violončelininkų mokyklą.

Konkurso dalyvių ir komisijų narių koncertai

Birželio 13 dieną 18 valandą Valstybiniame Šiaulių dramos teatre vyks baigiamasis konkursas, kuriame konkurso laureatai gros kartu su kameriniu orkestru „Camerata Solaris“, šiauliečiai turės puikią progą išgirsti pasaulinio lygio maestro profesorių Zakharo Brono ir Davido Geringo atliekamos muzikos.

Birželio 14 dieną 19 valandą Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje vyks koncertas, skirtas Gedulo ir vilties dienai. Šiame koncerte prie legendinių profesorių prisijungs ir violončelininkas Mindaugas Bačkus, ir jaunieji konkurso dalyviai.

O birželio 15 dieną konkurso dalyvių ir profesionalų koncertas vyks Joniškio Baltojoje sinagogoje. Abu profesoriai ves meistriškumo pamokas jauniesiems smuikininkams ir violončelininkams.