Šiauliuose bus švenčiamos Kupolinės ir „Jonvabalių naktis. Joninės“

Kristinos STEPONAVIČIŪTĖS („Aušros“ muziejaus archyvo) nuotr.
Kupolinės birželio 22 dieną bus švenčiamos Žaliūkių malūnininko sodyboje.

Artėja ilgasis šventinis savaitgalis – Šiauliuose Kupolinės bus švenčiamos Žaliūkių malūnininko sodyboje, o Joninės – Zubovų parke. Pirmadienį abu renginiai pristatyti spaudos konferencijoje Šiaulių miesto savivaldybėje.

Pirmieji į šventę pakvies muziejininkai – Kupolinių šventė Žaliūkių malūnininko sodyboje vyks birželio 22 dieną, šeštadienį, nuo 17 iki 21 valandos.

„Manau, visiems bus smagu prisiminti senuosius papročius, senąsias vasarvidžio tradicijas, nusipinti vainikus ir dalyvauti bendrame ilgojo vainiko, skirto kupolės medžiui papuošti, pynime. Vėliau kviesime pasiklausyti puikių atlikėjų, įsijungti į ratelius ir dainas kartu su svečiais“, – sakė Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė.

Kupoliauti ir pinti vainikus kvies jaunieji Šiaulių folkloristai iš ansamblių „Čiutulis“ ir „Gasužis“. Į šventę atvyksiantys svečiai – kolektyvai „Pavakarys“ iš Kelmės, „Klėčia“ iš Joniškio rajono, Kirnaičių, ir „Martvežiai“ iš Klaipėdos rajono.

„Seniau vasarvidis buvo švenčiamas visą savaitę, nenuostabu, kad kviečiame pradėti šventimą birželio 22-ąją. Atvykusieji tikrai ras, ką veikti, esame numatę nemažai kūrybinių dirbtuvių, edukacinių veiklų“, – sakė S. Milvidienė.

Prie šventės organizavimo prisideda daugelio muziejaus skyriaus darbuotojai, tad malūnininko sodyboje bus galima ne tik susimalti grūdų trinamomis ar rankinėmis girnomis, bet ir pasidaryti augalų motyvais dekoruotą atviruką, pasigaminti apyrankę, nusivyti virvelę. Dar viena iš šventės pramogų – jodinėjimas VšĮ „Girniukas“ žirgais.

„Bus galima apsilankyti ir nuolatinio mūsų draugo, Žaliūkių gatvės meistro Alberto Martinaičio dirbtuvėlėje, kur jis atskleis akmens paslaptis. Noriu pasidžiaugti, kad Albertas Martinaitis, puikus muzikos instrumentų meistras, Kupolinių šventėje įteiks kankles, padarytas šviesaus atminimo Stanislovo Kavaliausko atminimui, Jonui Kavaliauskui, kuris atvyksta su „Martvežių“ kapela iš Klaipėdos.“

Pasak S. Milvidienės, Kupolinės savo semantika, žodžio prasme surištos su gražiai žydinčiu augalu kupoliu. Apie šį augalą ir jo rūšis šventėje papasakos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sodo specialistai.

„Jie supažindins ne tik su kupoliu, bet ir kitais vasarvidžio augalais, kurie, kaip žinome, per patį vasaros vidurį įgauna stebuklingų galių. Pavyzdžiui, jonažolė, sako, birželio pabaigoje įgauna tiek galių, kad gali pagydyti 99 ligas“, – sakė S. Milvidienė.

Muziejininkai tikisi, kad į pavakarę gausiai susirinkę žmonės švęs, kupoliaus, šoks prie laužo, dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse ir gražiai pasitiks vasarvidį.

Joninių šventė Šiauliuose vyks naujoje vietoje – Zubovų parke. Renginys, pavadintas „Jonvabalių naktis. Joninės“, prasidės birželio 23 dieną 21 valandą.

„Švytintis parkas kurs magiško miško atmosferą, kurioje šventės lankytojų lauks ne tik tradicinės Joninių apeigos, bet ir patyriminė, mistiška atmosfera“, – sakė Šiaulių kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Rita Šimkienė.

Šventė prasidės tradicinėmis apeigomis: įžengti į parką bus galima peržengus Saulės virsmo vartus.

„Tikimės, kad pirmasis šventės ritualas ne tik simboliškai apvalys miestiečių kūnus ir sielas, bet taps kelrodžiu į užburiantį magijos parką. Atnaujinto parko takai, lapija ne tik švies, bet ir primins jonvabalių skleidžiamos šviesos žybsnius“, – sakė R. Šimkienė.

Organizatoriai ragina ateiti jau pasipuošus Joninių vainiku. Nusipinti vainiką bus galima ir šventėje.

„Renginio metu bus galima ne tik pinti vainikus ar kupoliauti, bet kartu ir išsiburti. Ateitį pranašaus bei Joninių burtais užsiims tikrų tikriausios raganos“, – žadėjo R. Šimkienė.

Ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventėje koncertuos netradicinio folkloro grupės „Electro Folk“ ir „Dram Bam Burtai“. Planuojama, kad Joninių šventė vyks iki 1 valandos nakties.