Šiauliuose baigtas sodinti sakurų sodas

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Dainų parke baigtas sodinti sakurų sodas. Čia augs 101 japoniška vyšnia.

Vakar, dalyvaujant gausiam būriui svečių, Dainų parke baigtas sodinti sakurų (japoniškų vyšnių) sodas. Simboliška, kad bendrovė „Ltintus“ inicijavo pradėti japoniškų vyšnių parko sodinimą Šiauliuose 2020 metais, kai jie buvo paskelbti Japonijos vicekonsulo Čijunės Sugiharos metais.

2020 metais pasodinus pirmąsias 30 sakurų, įmonės „Ltintus“ atstovai džiaugėsi, kad ji tapo INTUS WINDOWS Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdomos aplinkosauginės programos „Vienas langas – vienas medis“ dalyve.

Po metų buvo pasodinta dar 30 medelių, o šįmet – 41.

Spalio 27-ąją baigti sakurų parko į Šiaulius rinkosi svečiai: Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, Vokietijos ambasadorius Cornelius Zimmermann, JAV ambasados Lietuvoje laikinasis reikalų patikėtinis Tamir G. Waser, Nyderlandų Karalystės ambasadorius Lietuvoje Jack R. Twiss Quarles van Ufford, Japonijos ambasadorius Lietuvoje Ozaki Tetsu ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.

Iš viso parke pasodinta 101 sakura – tiek metų trunka Lietuvos ir Japonijos draugystė. Šilti šalių santykiai puoselėjami jau nuo 1922 metų, kai Japonijos vyriausybė pasirašė Lietuvos Respublikos pripažinimo aktą.

Į medelių sodinimo ceremoniją Dainų parke rinkosi šiauliečiai, moksleiviai, miesto Tarybos nariai, dalyvavo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, „Ltintus“ kolektyvo nariai.

Prieš sakurų sodinimą diplomatai buvo pakviesti į Chaimo Frenkelio vilą, čia jiems parodytas trumpametražis filmas „Kaunas – Vilties Vartai“. Filmas pasakoja apie dvi iškilias ir Lietuvoje gyvenusias asmenybes: Nyderlandų garbės konsulą Janą Zwartendijką ir Japonijos vicekonsulą Čijunę Sugiharą. Antrojo pasaulinio karo metais Nyderlandų konsulas Kaune žydams išduodavo „Kiurasao vizas“, jas gavę asmenys vėliau kreipdavosi į Japonijos konsulą Č. Sugiharą, kuris jiems išduodavo tranzitines Japonijos vizas. Manoma, kad šių žmonių dėka gali būti išgelbėta apie 10 tūkstančių žydų.

„Abu šie vyrai sekė savo širdimi ir sąžine, o ne nurodymais iš atitinkamos sostinės. Šiandien mes sodiname medžius jiems atminti, šiandien jie abu pagerbti už drąsą. Tikiuosi, kad Šiaulių sakurų sodas primins istoriją visiems – kad pamokos būtų išmoktos, o tokia istorija nesikartotų“, – po filmo peržiūros sakė Nyderlandų Karalystės ambasadorius Lietuvoje Jack R. Twiss Quarles van Ufford.

Vėliau svečiai, kartu su Pasaulio tautų teisuole Genovaite Dugniene ir Šiaulių meru Artūru Visocku, padėjo gėlių Pasaulio tautų teisuolių skvere, kuris yra pirmasis paminklas Pasaulio tautų teisuoliams Lietuvoje, įkurtas buvusioje Šiaulių geto teritorijoje.