Šiauliuose „auksinius“ balsus įgijo darbiečiai

Šiauliuose „auksinius“ balsus įgijo darbiečiai

Šiauliuose „auksinius“ balsus įgijo darbiečiai

Šiauliuose vis dar neaišku, į kurią pusę pasisuks valdžios formavimo švytuoklė — į dešinę ar į kairę? „Auksiniais“ tapo Darbo partijos balsai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Švytuoklė dar švytuoja

Šiauliuose jau vakar galėjo paaiškėti nauja valdančioji dauguma, dėl kurios kaunasi dvi pusės. Iki pat vakaro tęsėsi intensyvios derybos. Iš esmės laukta Darbo partijos apsisprendimo. Būtent darbiečių balsai dviem besivaržančioms pusėms galėjo padėti suformuoti minimalią daugumą.

Bet Darbo partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Aidas Gedvilas „Šiaulių kraštui“ vakar vakare dar negalėjo galutinai atsakyti, kurioje pusėje dės parašą.

Koalicijos branduolį bando sudaryti socialdemokratai, laimėję Taryboje 10 mandatų iš 31. Prie jų jungiasi Naujoji sąjunga su 3 mandatais. Darbo partijos su trim mandatais užtektų sudaryti minimaliai 16 balsų daugumai.

Kitoje pusėje Darbo partijos apsiprendimo laukė ketverius metus miestą valdžiusios trys partijos: „Tvarka ir teisingumas“, Tėvynės sąjunga ir Liberalų ir centro sąjunga. Jų bendras kraitis — 11 mandatų. Neoficialiai teigiama, kad prie šios koalicijos jungiasi Liberalų sąjūdis su 2 mandatais. Bet čia taip pat trūksta trijų balsų pasiekti minimalią daugumą.

A. Gedvilas, „Šiaulių kraštui“ teigė mėginęs pasiekti susitarimą su liberalsąjūdininkais dėl bendros pozicijos ir kartu dalyvauti valdančiosios koalicijos formavimave. Tačiau liberalų galutinio atsakymo nesulaukė.

Darbo partija, A. Gedvilo aiškinimu, krypsta į tą pusę, kurioje įmanoma sudaryti bent minimalią daugumą.

„Bet klausimas dar lieka atviras“, — sakė A. Gedvilas, tvirtindamas, jog “ne dėl postų dalybų kol kas nepavyksta pasiekti susitarimo“.

Socdemams atiduotų mero postą

Ne vienas politikas „Šiaulių kraštui“ vakar tvirtino, jog reikia kurti plačią koaliciją.

„Mano nuomone, abi pusės turėtų tartis dėl plačios koalicijos, — teigė liberalcentristas Vaclovas Vingras. — Vestuves galima greitai iškelti, bet reikia kartu gyvenimą nugyventi.“

Šiaulių miesto taryboje, anot politiko, yra buvę atvejų, kai minimali dauguma neužtikrino sprendimų priėmimo. Juioba kad dėl mero balsavimas bus slaptas.

Jono Bartkaus, Tėvynės sąjungos-Lietuvos kirščionių demokratų Šiaulių skyriaus pirmininko teigimu, trijų partijų iniciatyvinė grupė neatmeta koalicijos su socialdemokratais.

„Socialdemokratams rinkėjai parodė didžiausią pasitikėjimą, jiems galėtų atitektų mero pozicija, — svarstė J. Bartkus. — Bet socialdemokratai kol kas tik svarsto. Kai kurie mūsų klausia, ar tas anas tiktų į merus? Jie ne klausti turėtų, o patys pasakyti. Neaiški iki šiol jų lyderio Edvardo Žakario pozicija“.

Meras — ne papuošalas

E. Žakaris vakar „Šiaulių kraštui“ dar kartą patvirtino esąs atviras deryboms su visomis partijomis. Tačiau jo netenkina “anos“ pusės siūlymas “imkite mero postą ir ateikite“.

Jo nuomone, plačios koalicijos atveju socialdemokratai turėtų užimti ir mero, ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pozicijas.

„Meras — ne papuošalas, — teigė E. Žakaris. — Ką jis lems, kai viskas yra direktoriaus rankose. Gėles įteikinės?“

Jis neslėpė žinąs, jog „anai“ pusei netinka galimas socialdemokratų kandidatas į merus, taip pat — socialdemokratų partneriai Naujoji sąjunga, tarp kurios ir kitų partijų yra perbėgusi “juoda katė“.

„Kokią teisę jie turi revizuoti mūsų partijos nuostatas, — sakė E. Žakaris. — O susitarimo su Naująja sąjunga aš nelaužysiu.“

Klausiamas, ar pats pretenduos į merus, E.Žakaris sakė: „Šiandien negaliu atsakyti.“

 

Nepriklausomi kandidatai nežada skųstis dėl atimtų balsų

Šiauliuose nepriklausomi save išsikėlę kandidatai nepatenkinti, kad jų laimėti rinkėjų balsai buvo paskirstyti partijoms, bet dėl to kreiptis į teismą neketina. Kaune penki save išsikėlę kandidatai jau kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą.

Irena BUDRIENĖ

Šiaulių mieste per savivaldos rinkimus iš penkių savarankiškai save išsikėlusių kandidatų Rasos Jasmontienės, Vidos Skačkauskaitės, Edvardos Pelecko, Stasio Tumėno ir Artūro Visocko Tarybos nario mandatus laimėjo tik pastarieji du.

Stasys Tumėnas surinko 2364 rinkėjų balsus, Artūras Visockas — 2718. Tai gerokai daugiau, nei reikėjo pagal mandato kvotą, kuri Šiauliuose siekė 959 balsus. Perviršio balsai, net ir neatsiklausus jų nuomonės, buvo paskirstyti partijoms.

Partijoms atiteko ir balsai nelaimėjusių mandato save išsikėlusių kandidatų, nes jie neperžengė barjero, — Edvardo Pelecko 323, Rasos Jasmontienės 459 ir Vidos Skačkauskaitės 295 balsai.

Šiauliečiai, nors ir kritikuoja tokį balsų skirstymo metodą, bet skųsti rinkimų rezultatų teismams kol kas neketina.

Artūro Visocko nuomone, Seimas nepritarė tiesioginiams mero rinkimams, bet balsavo už tarpinį dalyką — galimybę išsikelti savarankiškiems kandidatams. Esą leido žmonėms pažaisti, ir viskas. Už tokį įstatymą balsavo partijos, kurios iš to gavo naudos.

„Pagal tą schemą mes, nepriklausomi kandidatai, nieko neturim reikšti. Gal per kitus rinkimus nepriklausomų kandidatų įtaka taps didesnė, bet bus per vėlu: pasibaigę Europos pinigai, miestas nustekentas. Aišku, kad tai — neteisinga“,— “Šiaulių kraštui“ sakė A. Visockas.

V. Skačkauskaitės žodžiais, Konstitucijoje kiekvienam piliečiui įtvirtintos lygios teisės ir galimybės, tačiau „žmonės, balsavę už Stasį Tumėną lieka apgauti, nes jų balsai atiteko partijoms“. Jos nuomone, gal kai žmonės nebebalsuos už partijas, “viskas savaime išsispręs“.

Į teismą nežada kreiptis nei R. Jasmontienė, nei E. Peleckas. Jo nuomone, specialiai buvo sukurta sistema, kad nepriklausomi kandidatai nekliudytų partijoms, o jų balsus būtų galima išsidalinti.