Šiaulių verslo iniciatyva – rems jaunimo studijas regione

Artūro STAPONKAUS nuotr.
UAB „Jupojos technika“ direktorius Raimundas Vaišvilas, vadovaujantis Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Švietimo komitetui, įsitikinęs, jog verslas turi remti reikalingų specialistų rengimą:„Poreikis yra didžiulis ir mes neturime kito varianto.“
Šiaulių verslo įmonės nuo šio rugsėjo vardines stipendijas numato skirti regiono aukštosiose mokyklose pasirinkusiems informacinių technologijų, inžinerijos ar matematikos studijas. Šios krypties studijoms regionuose finansinę paskaitą antrus metus skirs ir valstybė – po 200 eurų stipendijas. Tai šią savaitę patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerija, o paraiškų studijuoti priėmimas į aukštąsias mokyklas jau finišo tiesiojoje – baigiasi rugpjūčio 5 dieną.

Regione reikės 4 000 specialistų

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Švietimo komiteto pirmininkas Raimundas Vaišvilas, UAB „Jupojos technika“ direktorius, „Šiaulių kraštui“ akcentavo, jog specialistų poreikis įmonėse yra didžiulis.

Rūmų iniciatyva atliktas tyrimas parodė, kad Šiaulių ir Telšių regionuose per trejus artimiausius metus reikės daugiau nei 4 000 inžinerinių profesijų, informacinių technologijų ir kitų specialistų. Specialybės gerai apmokamos, bet jaunimas mažai jas renkasi.

„Ekonomikos ir inovacijų ministerija pernai pirmą kartą skyrė tikslines stipendijas po 200 studijuojantiems inžineriją, IT ir matematiką regionų aukštosiose mokyklose. Bet tai buvo padaryta paskutinėmis dienomis iki paraiškų priėmimo pabaigos, gali būti, kad ne visi sureagavo, – prisimena R. Vaišvilas. – Džiaugiamės, kad šiemet tų stipendijų skyrimas pirmakursiams tęsiamas.“

Tik, jo žodžiais, pasikeitus valdžioms „tuos 200 eurų reikėjo išmušinėti“ – kartu su „Investuok Lietuva“ ir regiono aukštosiomis mokyklomis įrodinėti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, kad ši priemonė būtina, jeigu norima stiprinti regionus.

„Tai didžiulė parama studentų tėvams, jeigu vaikas studijuoja universitete per metus sutaupo 8 000 eurų, jeigu kolegijoje – 6 000 eurų, ir taip, kol baigs studijas“, – pabrėžia jis.

Regiono verslas rodo iniciatyvą prisidėti vardinėmis stipendijomis, kurios būtų skirtos pirmakursiams, įstojusiems studijuoti Šiaulių aukštosiose mokyklose.

„Pagal įmonių apklausą vardines stipendijas pasirengę duoti trečdalis apklaustų regiono įmonių. Iš viso per 40 įmonių. Tarp jų 35 Šiaulių verslo įmonės, pora Joniškio įmonių, viena Kelmės įmonė, septynios Mažeikių įmonės, – vardijo ŠPPAR atstovas. – Kad tik tų studentų būtų, įmonės tikrai parems, nes nėra kito varianto, kaip išsiugdyti specialistus. Poreikis realiai yra dar didesnis, negu rodo apklausa, nes apklausėme tik dešimtadalį įmonių“.

„Mums ateityje reikės bene dešimt kartų daugiau aukštos klasės inžinierių, kurie dirbtų prie robotų, o IT specialistų laisvų vietų Lietuvoje jau dabar yra 14 tūkstančių. Po trejų metų jų padaugės trigubai. O visuomenė – tėvai ir vaikai – nespėja suvokti, koks yra specialistų poreikis ir kokie atlyginimai yra šiose srityse.“

UAB „Jupojos technika“, kuriai R. Vaišvilas vadovauja, jau pasirašė sutartį su Vilniaus universiteto Šiaulių akademija, kad suteiks vienkartines 300 eurų stipendijas dviem ekonomikos studijų studentams. Svarsto sutartį pasirašyti ir su Šiaulių valstybine kolegija.

„Jokių reikalavimų studentams nekeliame, manome, kad negali būti ir už tuos pora šimtų eurų įsipareigojimų, nes tai jau būtų vergija. Gera valia stipendijas skiriame, o universitetas ar kolegija turėtų įsipareigoti praktikai skirti į įmones studentus. Baigs praktiką, patys įmonę pasirinks“, – tikisi R. Vaišvilas.

Ar sureaguos stojantieji

Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbė, jog skirs 200 eurų tikslines skatinamąsias stipendijas studentams, pasirinkusiems studijuoti Lietuvos regionuose. 2021 metais numatyta skirti iš viso 260 tikslinių skatinamųjų stipendijų studijų programų, susijusių su aukštos pridėtinės vertės sektoriais (informatikos, inžinerijos, matematikos), pirmakursiams.

Numatoma, kad 200 eurų stipendija būtų mokama pasirinkusiems studijas šiose aukštosiose mokyklose: Vilniaus universitete (Šiauliuose), Kauno technologijos universitete (Panevėžyje), Klaipėdos universitete, Klaipėdos valstybinėje kolegijoje, Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje, Šiaulių valstybinėje kolegijoje, Panevėžio kolegijoje, Alytaus kolegijoje, Marijampolės kolegijoje ir Utenos kolegijoje.

Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos (VU ŠA) direktorė Renata Bilbokaitė sveikina ir verslo iniciatyvą, ir valstybės nuostatą tęsti tikslinių stipendijų skyrimą. Bet pastebi, jog apie tikslines 200 eurų stipendijas Ekonomikos ir inovacijų ministerija vėl vėlai paskelbė.

Todėl abejoja, ar tie, kurie renkasi matematikos, inžinerijos ir IT studijas, spės sureaguoti, jog studijuodami valstybės finansuojamose vietose ne Vilniuje ar Kaune, o Šiauliuose gaus 200 eurų stipendijas.

VU ŠA yra trys studijų programos, pagal kurias galima gauti šias stipendijas.

Pagal pateiktus prašymus (iki liepos 30 dienos) LAMA BPO sistemoje kol kas mato, jog VU ŠA pirmu/antru numeriu elektronikos inžinerijos ir robotikos studijas renkasi 5 stojantieji (bendras skaičius bet kuriuo numeriu yra 26 prašymų), programų sistemos studijas – 25 (bendras skaičius bet kuriuo numeriu yra 70 prašymų), finansų matematikos – 5 (bendras skaičius bet kuriuo numeriu yra 13 prašymų).

Šiaulių valstybinė kolegija turi net septynias studijų programas, pagal kurias studentai gali gauti tikslines 200 eurų stipendijas.

Kolegijos direktorė Natalija Šedžiuvienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog šia galimybe praėjusiais metais pasinaudojo pusšimtis studentų, įstojusių į studijų programas, susijusias su informatika, inžinerija, matematika. Tik apgailestauja, jog ne visų sričių inžinerijos studijos yra remiamos. Kažkodėl už borto palikta statybų inžinerija.

N. Šedžiuvienė pabrėžia, jog išskirtinis yra Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų indėlis, kad šios tikslinės stipendijos buvo iškovotos: „Jie pakėlė visus, kad jos vėl būtų skiriamos“. Studentams tai didelė parama, nes šias stipendijas jie gaus visus studijų metus.

Ar daugiau stojančiųjų tikimasi sulaukti?

„Pastarosiomis dienomis stebime, jog daugėja paraiškų būtent į inžinerines ir programavimo programas, kasdien atsiranda apie 20 naujų paraiškų, o lemiamas, manau, bus šis savaitgalis, nes abiturientai dar laukė brandos atestatų įteikimo“, – sakė N. Šedžiuvienė, kuri vakar paskutinę dieną dirbo Šiaulių valstybinės kolegijos direktore.