Šiaulių valdžios mišrainė surūgo

Šiaulių valdžios mišrainė surūgo

Šiaulių valdžios mišrainė surūgo

Vakar konservatoriai pareiškė pasitraukiantys iš Šiaulių miesto tarybos valdančiosios koalicijos. Valdžią iš naujo formuos trys partijos – socialdemokratai, „tvarkiečiai“ ir „darbiečiai“.

„Partijos atsivalgė politinės mišrainės“, – sako nepriklausomas miesto Tarybos narys Stasys Tumėnas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Paskutinį kartą – prie bendro stalo

Vakar Savivaldybėje spaudos konferenciją inicijavo Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcija.

Partijos skyriaus tarybos trečiadienį vakare priimtą sprendimą trauktis į opoziją rengėsi pagarsinti Jonas Bartkus, frakcijos seniūnas, ir Vladas Damulevičius, Savivaldybės administracijos direktorius.

Tačiau pirmieji į spaudos konferenciją atėjo meras socialdemokratas Justinas Sartauskas, „tvarkiečių“ frakcijos lyderis Vidmantas Japertas ir „darbietė“ vicemerė Danguolė Martinkienė.

„Ar dar sėdame prie bendro stalo?“ – klausė J. Bartkus, išvydęs buvusius partnerius.

Bendroje spaudos konferencijoje iniciatyvą perėmė meras J. Sartauskas.

„Pasitraukus į opoziją liberalams ir konservatoriams, trys partijos nepasitrauks ir atsakingai dirbs kartu, – pareiškė J. Sartauskas. – Skubiai bus parengta nauja koalicijos sutartis.“

„Vakar reikėjo daryti“

Konservatoriai iš buvusių partnerių išgirdo kaltinimus, jog daro „politinį šou“ ir išeina „su intencija ruoštis rinkimams“.

Šie žodžiai taikyti ir Liberalų sąjūdžiui, kuris iš plačiosios koalicijos pasitraukė prieš savaitę, o savo deleguotą Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją atšaukė dar pavasarį.

„Jau vakar reikėjo daryti sprendimus, kuriuos darome šiandien“, – sakė D. Martinkienė.

Esą reikėjo peržiūrėti koalicijos sutartį dar tada, kai pradėjo byrėti liberalai.

Tačiau dar trečiadienį buvo rengiamas viešas pareiškimas, kad valdančiojoje koalicijoje lieka ir ketvirtas partneris – konservatoriai. Tekstas pakeistas tik vėlai vakare.

„Miestas nusipelnė geros valdžios, – aiškino V. Japertas. – Svarbiausias prioritetas yra miesto interesai, ir į antrą planą turi būti nuleisti tarppartiniai įsipareigojimai.“

Jis priminė, jog iki kadencijos pabaigos liko tik pusantrų metų – „pats atsakingiausias laikotarpis rengtis panaudoti naujas ES lėšas ir reikės efektyvaus darbo ir susikalbėjimo.“

Administracijos „paralyžius“

Konservatoriai, kurie ir praėjusią, ir šią kadenciją turėjo Savivaldybės administracijos direktoriaus postą, aiškino, jog administracijos „paralyžiavimas“ yra pasitraukimo priežastis.

„Paralyžius“ esą ištiko dėl didžiosios Socialdemokratų frakcijos nenoro priimti nepopuliarius sprendimus ir „užkulisinių žaidimų“.

Administracijos parengti Tarybos sprendimų projektai atmetami, o verčiama „apipavidalinti“ politikų nuomonę.

„Politiniai dividendai didiesiems partneriams svarbesni, – sakė J. Bartkus. – Nebeaišku, kur sprendimai priimami: socialdemokratų Seimo narių kabinetuose ar Taryboje.“

V. Damulevičiaus žodžiais, „jėgų švaistymas projektams, kurie neturi eigos, išmušo iš vėžių“, administracijos darbas įgijęs „beprasmio darbo įvaizdį“.

Tačiau „Šiaulių krašto“ paprašytas palyginti praėjusios ir šios kadencijos koalicijas, pripažino, jog su dabartine koalicija „daugiau padaryta“.

„Praėjusią kadenciją neįvertinome krizės apimčių“, – pripažino V. Damulevičius.

Praeitą kadenciją Savivaldybėje buvo užaugintos milžiniškos skolos, o šią jau teko veržti diržus. Bet konservatoriai ir tai laiko savo nuopelnu: „Pavyko net krizės laikotarpiu stabiliai mokėti atlyginimus ir finansuoti biudžetines įstaigas.“

J. Bartkaus nuomone, konservatorių posūkis į opoziciją tik subalansuos koaliciją.

„Bus aišku, kas sprendimus daro ir kas turi prisiimti atsakomybę, – sakė jis. – Iki rinkimų yra laiko, jeigu pavyks sprendimus įgyvendinti, taip pat bus aišku, kas juos įgyvendino.“

Postus persidalys spalį

V. Damulevičius direktoriaus poste dar dirbs iki spalio 10 dienos.

Tądien šaukiamas neeilinis miesto Tarybos posėdis. Jame bus sprendžiamas ir V. Damulevičiaus atsistatydinimas, ir pozicijų persidalijimas.

Iki neeilinio posėdžio ketinama pasirašyti naują koalicijos sutartį ir susitarti dėl postų. Koaliciją sudarytų 21 Tarybos narys iš 31.

Dar laukiama, kaip apsispręs liberalcentristai. Jie Taryboje turi vieną atstovą – Vincą Laurutį, o Savivaldybės administracijoje – direktoriaus pavaduotoją Vaclovą Vingrą.

Kokios partijos atstovas pakeis V. Damulevičių, vakar nebuvo įvardyta. Ar gali keistis meras?

„Matysime“, – atsakė pats Justinas Sartauskas.

Politikos užkulisiuose neatmetama, jog įtakingi socialdemokratai gali stumti „rokiruotės“ variantą: keisti J. Sartauską į paklusnesnį ir užimti direktoriaus postą, o mero – užleisti „tvarkiečiams“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr

VALDŽIA: Artėjant rinkimams valdžia apkarto: vis daugiau nugarų atsukama realiems darbams.

OPOZICIJA: Valdžios kėdes palieka ir į opoziciją traukiasi konservatoriai: Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius (kairėje) ir Jonas Bartkus, frakcijos lyderis.

SKYRYBOS: Buvusios plačiosios koalicijos lyderiai susėdo prie bendro stalo paskelbti apie skyrybas: (iš dešinės) Vidmantas Japertas, Danguolė Martinkienė, Justinas Sartauskas, Vladas Damulevičius, Jonas Bartkus.

Komentaras

Tas „tarybinis ūkis“ turėjo baigtis

Stasys Tumėnas, nepriklausomas miesto Tarybos narys:

– Anksčiau ar vėliau taip turėjo įvykti. Tas „tarybinis ūkis“ turėjo baigtis. Kai yra kolektyvinė atsakomybė, tai nėra jokios atsakomybės. Ją tik vieni nuo kitų stumdė ir žaidimus žaidė.

Kai nėra opozicijos, tai nėra ir konstruktyvaus darbo. Alergiją Tarybos daugumai tik kėlė mano ir Artūro Visocko (nepriklausomo Tarybos nario – red. past.) pasisakymai Taryboje. Nes nori, kad viskas būtų susitarta kabinetuose, o Tarybos posėdžiai būtų tik formalumas.

Rodos, tos vadinamosios sisteminės partijos nesupranta, kad ne blogo miestui mes, jų oponentai, norime, bet gero, diskusijos, mažiau klaidų, tačiau dažnai esame ignoruojami, nepaisoma mūsų ir kartu mūsų rinkėjų nuomonės.

Politinė mišrainė buvo ta valdančioji koalicija, matyt, jos jau atsivalgė. Rinkimai artėja ir prasideda kortų dėliojimai.

Kuo rinkimai bus arčiau, tuo daugiau bus to byrėjimo. Jo matau jau dabar pačiose partijose.