Šiaulių universitetui smūgiuojama iš pasalų

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių universitetas šiemet tikėjosi priimti studentus į dalyko pedagogikos studijas, rengti lietuvių kalbos, istorijos ir anglų kalbos mokytojus, bet kelias tam užkertamas.
Šiaulių universitetas sulaukė netikėto smūgio dėl naujos studijų programos, parengtos dalyko mokytojams rengti. Ji nepatvirtinta. Ekspertai nepatenkinamai įvertino dėstytojus, tarp kurių – profesoriai, pripažinti lituanistai, istorikai. Ar už ekspertų išvadų kyšo konkurentų ausys?

Netikėtas smūgis

Šiaulių universiteto studijų prorektorė Renata Bilbokaitė „Šiaulių kraštui“ praėjusią savaitę sakė, jog oficialaus Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) rašto dar nesulaukė. Bet žino, jog sulauks neigiamo atsakymo.

Pagal naują – dalyko pedagogikos – programą planuota rengti lietuvių kalbos, istorijos ir anglų kalbos mokytojus (būtų netgi dviejų dalykų mokytojai: istorijos ir lietuvių kalbos, istorijos ir anglų kalbos, lietuvių ir anglų kalbų).

„Emocijomis SKVC negalime paveikti, buvo pateikę pastabas, su vienomis sutikome, dėl kitų rašėme paaiškinimus, iš dalies mums pritarė, bet išvada tokia, jog dėl dėstytojų kompetencijos negalėtume programos vykdyti – su tokiu vertinimu negaliu sutikti, – pabrėžė prorektorė. – Kai tik gausime raštą, rašysime apeliaciją. Ginsime programą, prie kurios dirbome dvejus metus.“

Ji pabrėžė, jog programa buvo suderinta su Vilniaus universitetu, prie kurio Šiaulių universitetą pagal priimtą Vyriausybės nutarimą numatoma prijungti iki šių metų gruodžio 31 dienos. Programai pritarė VU senato komisijos, atsižvelgta ir į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, kuri vertino programos koncepciją ir turinį, pastabas.

Todėl universiteto bendruomenę šokiravo žinia apie programos nepatvirtinimą, o ypač išvada apie dėstytojus. Jie įvertinti 1 balu, tai reiškia nepatenkinamai (šis vertinimas dar apibūdinamas taip: „netenkina minimalių reikalavimų, yra esminių trūkumų, dėl kurių krypties studijos negali būti vykdomos“).

„Ekspertų išvados apie dėstytojus grindžiamos tuo, kad jie neturi tam tikros srities publikacijų. Reikalauja, kad istorikai, pavyzdžiui, turėtų išleidę ir vaikams leidinių, tai tokių visoje Lietuvoje nerasi, – sakė R. Bilbokaitė. – Norima, kad būtų lituanistai didaktikai, bet jų visoj Lietuvoj nelikę.“

„Universiteto humanitarikos profesūra yra kompetentinga – tai tarptautinio ekspertinio vertinimo, kuris buvo atliktas Lietuvoje, išvada, tarptautinis vertinimas – tai ne mano ar SKVC nuomonė, – pabrėžė R. Bilbokaitė. – Mes tada gavome tris balus iš penkių, o tai aukštas lygmuo, reiškiantis žymią nacionalinę pažangą. Dabar mums sako, kad profesūra nekompetentinga – nė diskutuoti dėl to nenoriu – kraujas liejasi per širdį. Už tokį pažeminimą negalima atleisti. Pirmą kartą susidūrėme su tokiu neteisingu vertinimu ir kovosime.“

Jos žodžiais, „yra nustebęs ir Vilniaus universitetas, ir ministerijoje nustebę“.

„Smūgis didelis. Jeigu apeliacija nebus patenkinta, rugsėjį mes vėl programą teiksime, sustiprinę kartu su Vilniaus universitetu. Vis tiek Šiauliuose rengsime humanitarus pedagogus ir taškas,“ – ryžtingai teigė prorektorė.

Kovoti reikia ir už garbę

Seimo narys Stasys Tumėnas, kuris pats yra mokslų daktaras, lituanistas ir akademinės bendruomenės atstovas, „Šiaulių kraštui“ teigė, jog „reikia kovoti ne tik už studijų programą, bet ir už institucijos, kuri 50 metų rengia pedagogus, garbę“.

Jo žinioms, Studijų kokybės vertinimo centras birželio 10 dieną nepatvirtino Šiaulių universiteto parengtos dalyko pedagogikos programos. Kuriozišku ir absurdišku vadina Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldaus centro vertinimą ir kelia klausimą, ar jis nėra tendencingas?

„SKVC samdomų ekspertų grupėje, kuri vertino programą, dirbo vienas socialinis partneris, vienas studentų atstovas ir dvi ekspertės iš konkuruojančių universitetų – Vytauto Didžiojo ir Klaipėdos. Viena iš jų – net ne mokslų daktarė. Tas ketvertukas visą Šiaulių profesūrą įvertino „kuolu“ – tai yra vienetu.“

„Sakytume, nelabai sveiku protu suvokiamas sprendimas, nes šioje programoje pristatomi dėstytojai yra savo srities profesionalai, dažnai net lyderiai savo srityje Lietuvoje bei atskirose užsienio akademinių tinklų bendruomenėse, – pabrėžė S.Tumėnas. – Turiu minty prof. dr. D. Maskuliūnienę (literatūrologija), prof. dr. B. Maskuliūną (kalbotyra, kalbos istorija), prof. dr. R. Trimonienę (Lietuvos istorija), doc. dr. D. Jakaitę (literatūrologija), doc. dr. J. Vaskelienę (morfologija, kalbos ugdymas), doc. dr. R. Kazlauskaitę (dialektologija). Beje, pastarosios dvi šiuo metu rengia „Lietuvių kalbos gramatiką“, skirtą Lietuvos mokytojams, abi yra Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narės, dirba praktiškai ir su moksleiviais.“

Visi šie dėstytojai yra monografijų, mokslo studijų, tarptautinių mokslo straipsnių autoriai, patys dalyvaujantys aktyviai ekspertinėse veiklose.

„Išvados, kad jiems trūksta kompetencijų pakvipo labai neskaniai, – sako parlamentaras. – Negražūs žaidimai vyksta. Seimas tris pedagogų rengimo centrus yra patvirtinęs, Šiauliai yra vienas iš jų, bet dabar gal dešimt aukštųjų pedagogus rengia. Šiaulių universiteto istorikai, lituanistai, sutelkę pečius, kad būtų išsaugotas ir mokslinis potencialas, ir įdirbis, parengė dalyko pedagogikos studijų programą, o ji nepatvirtinta. Tiesiog išsityčiojo iš akademinės Šiaulių bendruomenės, turinčios daugelio dešimtmečių mokytojų rengimo patirtį. Nejaugi tai bus suprasta tik tada, kai Lietuvos moksleivius mokys bet kas, nes greitai mokytojų pradės trūkti?“

S.Tumėnas įsitikinęs, jog būtina teikti apeliaciją, apie situaciją jis informavo ir Seimo Švietimo ir kultūros komiteto pirmininką Eugenijų Jovaišą.

Seimas dar turi priimti galutinį sprendimą dėl Šiaulių universiteto reorganizacimo prijungimo prie Vilniaus universiteto būdu. Parlamentaro teigimu, laukiama, jog klausimas bus pateiktas svarstyti iki liepos 1 dienos.

Komentarai

kur Dagilio šokėjai    Ant, 2020-06-16 / 17:44
keli ponai dėstytojai sukūrė šokių grupelę ,, Dagilis" ir važiavo į užsienį (Tailandą) neva į mainų kelionę //pasivažinėjo už valdiškus pinigus pašoko ir tiū tiū
ar     Tre, 2020-06-17 / 11:08

In reply to by kur Dagilio šokėjai

jums negėda taip viską subanalinti? Kiek tulžies išlaikėte per šitiek metų? Tiesiog neįtikėtas pyktis ir neapykanta sklinda iš jūsų. Patikėkit,sulauksite atpildo.
Kirvis    Ant, 2020-06-16 / 18:25
ėjau šiandien ardoma Povilo Višinskio gatve. Vienoje pusėje moderniai kyla rekonstruojama mokymo įstaiga. Milijonai eurų. Kai kitoje gatvės pusėje Universiteto centriniai rūmai su observatorijomis ir tokiomis salėmis - tuščias. Turtingai gyvenam, ponai. Reikia dar vienos Coronos paprotinimo bangos. Matyt. Apie eskavatoriaus kaušu be taupymo skaldomas ir išmetamas pusiau dar geras šaligatvio plyteles jau tyliu. Apie regioninio Universiteto naikinimo planą turbūt yra aiškiau nei aišku.
P.S:    Tre, 2020-06-17 / 10:14

In reply to by Kirvis

Jei turite omenyje priešais centrinius Šiaulių universiteto rūmus kylantį gražų pastatą (buvusį Lietuvos geležinkeliai" administracinį pastatą), tai ten jokia mokymo įstaiga, o privataus investuotojo vystomas NT projektas - prabangūs butai, kurių langai išeina į pietų ir pietryčių pusė ir biurų patalpų centras. .. Jeigu ką... .
Klausimėlis    Ant, 2020-06-16 / 19:16
Ar dr. Stasio Tumėno išvardyti žymūs mokslininkai lituanistai yra išleidę bent po vieną monografiją (ne straipsnių rinkinį!)?
Šiauliams reikia inžinierių    Ant, 2020-06-16 / 19:25
Pas mus gerai išvystyta pramonė, nuolat trūksta inžinierių gamyklose, kodėl ŠU siūlo tokias programas, kurios visiškai netinka Šiaulių miestui? ---- Manau, kad išvis reikia ŠU uždaryt, o tas programas, kurių nėra kur kitur mokytis — perkelti į ŠVK, nes ŠU lygis kaip kolegijos, gal dar žemesnis.
Zosia     Ant, 2020-06-16 / 20:26
Gerbiamai autorei priess rasant reiketu patikrinti faktus. Net keturi is paminetu 6 destytoju profesoriu ,docentu nera nei monografiju,nei mokslo studiju autoriai, o tik mokomuju kn., mokslo str. rinkiniu, zinynu ir pan . Taip kad reikia apsiramint , nes nieks cia nesmugiuoj tam unversitetui nei is pasalu, nei kitoniskai.
Dėl to ir zosia    Tre, 2020-06-17 / 18:30

In reply to by Zosia

Prieš rašant reiktų zosiai patikrinti faktus. O gal knyhos parengtos, tik dar neišleistos? O gal 1 monografija prilyginama 8 bazėse esantiems straipsniams? O gal visi iš čia paminêtų disertacijas puikiai apgyne Vilniuje, ne taip kaip dauguma socialinių m. Šiauliečių mokslininkų. O gal programa pedagoginė, tik dalis minimų mokslininkų čia minimi ir nepaèjo ne dėl jų profesionalumo, o dėl taip visų liaupsinamų pedagogų, stiprybe vadinamų. Ir t. t. Ech, Zosia, Zosia, gėda!
Zosia    Tre, 2020-06-17 / 23:09

In reply to by Dėl to ir zosia

O gal 10 kiausiniu vistai prilygint?.... O gal kiausinis uzhpere'tas, tik dar visciukas neprasikale , o gal ir visaj neprasikalls?..... Disertacija prisimine plius-minus 50meciai 'jaunuoliai'':) sarmata ir kalbet . Kam ciocia Zosia gedyt,o kam geriau i veidroduka pasizhiuret. Rodyk , vaikeli ,monografijas,ar bent tas vadinamas'studijas'''. Neturi, ka rodyt- tada kavokis , sarmatlyvai akeles nuleides. Stasys is Seimo cia dar ''zieda' isvardino,apie anglistus is viso tyli nes ten reikalai dar grazesni (kabutese).,
Dr. Stasys Tumėnas, kovojantis už ŠU garbę    Ant, 2020-06-16 / 22:02
Nieko ypatingo – Stokholmo sindromas. Nejaugi S.T. pamiršo, kad už drąsų žodį ŠU Taryboje su juo nebebuvo pratęsta darbo sutartis? Juk protestuodamas prieš tokį ŠU sprendimą iš Tarybos tada atsistatydino ir p. Ramūnas Karbauskis.
Emiliškai    Ant, 2020-06-16 / 22:14
Aš irgi nuolat tvirtinu, kad pridalinta į kairę ir į dešinę visokių mokslo, kvalifikacijos vardų, o tų žmonių darbų išskirtinumo – nė kvapo. Gaila, kad tai yra tik sistema pinigams paimti. Dėl vertinimo sistemų tai žinoma, kad daug nesąmonių būna. Pvz., pradinuko šįmet klausia: „Ar patiko šie mokslo metai?“. Galimi atsakymai Taip/Ne. Mokinukas atsakė „Ne“. Ir jo atsakymas buvo įvertintas 0 balu! Įvairūs testai – bukių bukiausi.
Major    Ket, 2020-06-18 / 13:25

In reply to by Užribis?

Universitetas mieste nesiranda, jis griūna. Mieste yra daug daugiau visokiausių institucijų, kurios nepavaldžios miestui, pvz., Sondeckio gimnazija,kuri pavaldi ministerijai, policija, gaisrinė ir t.t.
Saulius    Tre, 2020-06-17 / 07:02
Žurnalistė objektyvumo dėlei turėjo pateikt ir SKVC ekspertų komentarus šiuo klausimu, užuot stumdama kažkokią sąmokslo teoriją.Dabar pakalbinta ( ar pasiskundė redakcijai ) tik nuskriaustoji pusė, kuri per ašaras nebemato kelio.Nenustebsiu, jei jie kreipsis į TV pagalbą.
Skaitytojas    Tre, 2020-06-17 / 08:07
Toks straipsnis vertas feisbuko, ne laikraščio. Ten užtenka įdėti asmenukę išpūstom lūpytėm - ir visos "draugės" parašys, kokia tu graži šiandien, o tu pati irgi tuo įtikėsi.
PPQ    Tre, 2020-06-17 / 08:15
Per paskutinius metus Šiauliai prarado Rail Baltica vėžę, futbolo komandą, dabar universiteto eilė.
Tamsta    Tre, 2020-06-17 / 12:41

In reply to by PPQ

http://www.snaujienos.lt/miesto-gyvenimas/29549-iauli-valdia-dl-rail-baltica-magistrals-pasiduoti-neketina.html Še paskaityk,kada Šiauliai Rail Baltica Vėžę. Ne prie šio mero ji prarasta... Kam reikalingas Vilniuje konkurentas? Kam?
Daiva    Tre, 2020-06-17 / 08:38
Baigiau ŠU Humanitarinį dar gūdžiais 2000 metais. Jau tada bimbalą mušėm ir "mokslas" buvo silpnesnis už vidurinės mokyklos lygį. Diplomą turiu, pažymai gražūs, bet kas iš to, tik be pastangų, be noro tobulėti, be tikslo ir prasmės atsėdėti metai...
Vai vai, Daiva    Ket, 2020-06-18 / 13:29

In reply to by Daiva

Iki šiol taip ir nesupratote, Daiva, kad čia jūsų problemos, ne universiteto. Beje, tie metai ir dar kokie 8-9 vėlesni buvo universiteto pakilimo metai. O bimbalą mušant joks Oxfordas jums nepadės, reikia jūsų sąmoningumo.
"Kraujas liejasi per širdį"    Tre, 2020-06-17 / 09:18
Prorektorei derėtų apsieiti be Pauliaus Širvio ar Just. Marcinkevičiaus stilistikos pasakymų. Tarptautiniai ekspertai, suraitę ŠU humanitarų profesūrai 'trejetuką", greičiausiai vertino situaciją, kada dar dirbo profesoriai, išleidę 1-3 monografijas (G. Čepaitienė, A. Gumuliauskas, G. Kačiuškienė, S. Valentas, K. Župerka, gal ir G. Lazdynas, atleistas pasibaigus kadencijai, nors ir turėjo Mokslo tarybos finansavimą naujai monografijai). Tačiau ir čia išvardyti nėra didaktikos specialistai...
is tiesu    Tre, 2020-06-17 / 10:06
visos universiteto ziurkes jau senai issilakste ir atbego i savivaldybe darbuotis
Be pykčio    Tre, 2020-06-17 / 10:14
Šiaip tai mano kirpėja yra filologijos magistrė. Žiauru, bet ryžosi moteris dar metus laiko pasimokyti PRC ir tapo savarankiška, galinčia išlaikyti savo šeimą.
pasibaisėjus universitetu    Tre, 2020-06-17 / 10:15
pasibaisėjs universitetu, kai žmogui, nemokančiam sakinio be klaidos parašyti, vos vos baigusiam kolegiją, per kelis mėn. suteikiamas magistro diplomas. Gal tikrai tokio universiteto iš vis nereikia?
ŠU žlugo iš vidaus    Tre, 2020-06-17 / 10:49
Universitetas save pats sunaikino: rietenos, pavydas, apkalbos, meilės intrigos ir t.t.
oi    Tre, 2020-06-17 / 12:03
Kiek teko susitikti su universiteto profesūra įvairiose paskaitose arba seminaruose, tai dovanokit. Nei iškalbos, nei kažkokių gerų idėjų - nieko. Ir tai ne pernai atsitiko. Juk ir studentai, ir kolegos atviru tekstu kalbėjo, kad ŠU gyvuoja tik klaneliai ir prasisiekėliai, plagiatoriai ir intrigantai. Gabius pofesorius išgujo: Mažeikis, Ruškus ir kt. Tai liko tie, kas norėjo likti. Bet iš prasisiekusios vidutinybės nėra ko tikėtis. Intrigos čia nebepaeina, čia reikia rodyti gebėjimus. O jie labai kuklūs. Štai ir pasimatė. Dabar jau ir komisija, ir konkurentai kalti. ŠU, pasiimkit veidrodį ir pamatysit kaltuosius.
>>pritariu oi    Tre, 2020-06-17 / 14:20
taiklus ir labai geras komentaras, ŠU buvo patogu įvairaus plauko prisitaikėliams , kad ir to <Dagilio> šokėjams...
aaa    Tre, 2020-06-17 / 15:17
Būkim objektyvūs: jeigu straipsnyje išvardyti profesoriai ir docentai yra verti tik vieneto, tai jų paruošti absolventai, kurie atėjo į švietimo sistemą, taip pat yra verti vieneto? Iš ŠU Humanitarinio studentai olimpiadose duodavo į kaulus VU ir VDU studentams! VDU ir KU ekspertai nesuinteresuoti, kad Šiauliai užimtų rinkos dalį! Tai nenuginčyjamas faktas.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.