
Naujausios
Šiaulių universiteto uždanga leidžiasi
Vakar paviešinti Premjero Sauliaus Skvernelio sudarytos darbo grupės pasiūlymai dėl aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimo pagaliau išryškino Šiaulių universiteto ateitį. Savarankiško Šiaulių universiteto nelieka. Jis tampa Vilniaus universiteto dalimi, galbūt fakultetu. Universiteto rektorius Donatas Jurgaitis į pavadinimą tebežiūri filosofiškai: gal Šiauliuose bus akademija?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
ŠU likimą įrodė skaičiais ir simboliais
Darbo grupė siūlo „plačios aprėpties universitetus sutelkti Vilniuje ir Kaune“.
Pagal planą į Vilniaus universitetą „įsilieja“ Mykolo Romerio universitetas ir Lietuvos edukologijos universitetas, o „Šiaulių universitetas tampa Vilniaus universiteto dalimi“.
Darbo grupės pateiktose skaidrėse ir grafikuose ŠU skaičiai bene patys prasčiausi. Įstojusiųjų į I pakopos ir vientisąsias studijas per penkerius metus ŠU sumažėjo 64 procentais. O 2018 metais planuojamos 4 balų stojimo kartelės universitete nebeatitiktų net 43 procentai 2016 metais įstojusių studentų.
Remiantis tokiais skaičiais pateiktas ir šalies žemėlapis, kaip būtų pertvarkytos aukštosios mokyklos: ties Šiaulių miestu žemėlapyje du simboliai – ŠVK (Šiaulių valstybinė kolegija) ir VU ŠF (Vilniaus universiteto Šiaulių fakultetas).
Darbo grupės projekte taip pat teigiama, kad Kaune sukuriamas naujas Kauno universitetas, kurį sudarytų Kauno technologijos, Vytauto Didžiojo, Aleksandro Stulginskio, Lietuvos sporto universitetai.
Technologijų mokslą ir studijas numatoma koncentruoti Vilniaus Gedimino technikos universitete. Klaipėdos universitetas tampa universitetu, kuris specializuojasi uostui svarbiose studijų ir mokslo kryptyse.
Pertvarką numatyta pradėti dar šiemet, patvirtinant būtinus teisės aktus, o 2018 metų rugsėjį priimti studentus mokytis naujai suformuotose aukštosiose mokyklose. 2022 metais buvusių Šiaulių, Mykolo Romerio universitetų studentai gautų Vilniaus universiteto diplomus, o Kauno aukštųjų mokyklų absolventai – Kauno universiteto.
„Čia yra tiek visokių filosofinių dalykų!“
– Kaip vertinate darbo grupės siūlymą Šiaulių universitetui tapti Vilniaus universiteto dalimi? – klausėme Šiaulių universiteto rektoriaus Donato Jurgaičio.
– Informacija startinė. Įvairiuose šaltiniuose galima rasti, kad ŠU taps dalimi, filialu, netgi fakultetu. Koks variantas bus – nežinau. Šitie variantai manęs asmeniškai netenkina, bet galvojau, kad darbo grupės projekte bus kitas variantas, kad Šiaulių universitetas tampa Vilniaus universiteto dalimi su savarankiškais valdymo organais tose srityse, kuriose jis stiprus. O kitas sritis jis stiprina per tinklines struktūras su Vilniaus universitetu.
– Kuriose srityse Šiaulių universitetą jūs matote stiprų?
– Švietime ir ugdyme – bendrąja prasme. Mokytojų rengimas, žmonių darbui su negalia rengimas. Taip pat mūsų socialiniai mokslai, ekonomika.
– Kuo, pavyzdžiui, Šiauliuose stiprios ekonomikos studijos?
– Ekonomika yra stipri... jeigu jos studentai nesirenka, tai nereiškia, kad ji yra silpna! Viešasis administravimas yra tikrai stipri studijų programa. Humanitariniuose moksluose ir menuose mūsų profesūra yra tikrai stipri, bet kad studentai nesirenka, nereiškia, kad yra blogos studijų programos.
– Ką turėjote omenyje užsimindamas apie savarankiškus valdymo organus? Rektoratą? Fakultetų dekanatus?
– Turėsime dabar laiko ir nuspręsim.
– Kalbate apie savo postą?
– Baikit juokus! Apie postus reikia užmiršti seniai. Ruošiam jaunimą, kuris ateis!
Gali būti, kad ir mūsų pavadinimas visai ne Šiaulių akademija bus! Gal bus visai kitoks! Jame gali atsirasti kitokie dalykai, kas mūsų stiprybę kokią matys! Derybose, kurios buvo iki šio laiko, mes turime tokių minčių, apie kurias šitame etape nenoriu...
– Esate susiderėję tiesiogiai su Vilniaus universitetu?
– Nesame susiderėję, bet esame iškėlę, kalbėję ir turime tokių galimų bendradarbiavimo būdų.
Pasakymas, kad Šiaulių universitetas taptų dalimi, mano nuomone, yra pats geriausias ir priimtiniausias. Netinka žodis „fakultetas“, netinka žodis „filialas“, o dalimi... Galima būtų formuluoti – Šiaulių akademija ar padalinys prie Vilniaus universiteto.
– Ką keičia pavadinimas?
– Daug ką keičia ir daug ko nekeičia! Vieniems labai svarbu, kokio universiteto diplomą gaus, kitiems – svarbu, ar gaus darbo pagal įgytą diplomą. Čia yra tiek visokių filosofinių dalykų!
– Ar ir į darbo grupės siūlymus dėl Šiaulių universiteto žiūrite filosofiškai?
– Žiūriu labai pragmatiškai. Žinau, kad po dviejų savaičių susėsime visi rektoriai ir svarstysime! O galutinį sprendimą visuose šituose reikaluose priims Seimas.
– Seime turite užtarėjų?
– Turime ir tų, kurie užtaria, ir tų, kurie neužtaria.
Trečio skambučio ŠU nebebus
– Kaip vertinate darbo grupės pateiktą planą Šiaulių universitetui? Ką reiškia, kad ŠU taps VU dalimi? – klausėme Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nario šiauliečio profesoriaus Arūno Gumuliausko.
– Padaliniu. Kadangi pats Šiaulių universitetas nesvarstė kitų variantų – tik Šiaulių universitetą, kaip nepriklausomą, o darbo grupė pamatė, kad Šiaulių universiteto perspektyvos nėra dėl demografijos, tada ji savo nuožiūra jį ir priskyrė kaip padalinį prie Vilniaus universiteto.
Turime suprasti, kad Šiaulių universitetas, kaip nepriklausomas universitetas, perspektyvų neturi.
Labai gaila, kad pats Šiaulių universitetas rimtai nesvarstė klasterio su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU) atgaivinimo. Kaip, pavyzdžiui, Kauno medicinos universitetas susijungė su Lietuvos veterinarijos akademija, tapo Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir dabar jų niekas nebejudina. Tai būtų buvusi Šiaulių universiteto pozicija! O dabar tik norėčiau „pasveikinti“ Šiaulių universiteto Tarybos pirmininką Rimvydą Vaštaką su tokia netoliaregiška politika, kuri veda į niekur!
Nesvarbu, kokia dalimi kito universiteto būsi, svarbu, kiek turėsi autonomijos.
Šiuo atveju man sunku kalbėti apie Vilniaus ir Šiaulių universitetų derybas dėl autonomijos lygio. Kiek žinau, ten niekas nieko nekalba apie tai. Teko girdėti, kad derybose su VDU dėl klasterio Šiaulių universitetui buvo aptartos gana plačios autonomijos.
– Kokie bus tolesni žingsniai paviešinus darbo grupės pasiūlymus?
– Bus susitikinėjama su universitetų senatais, tarybomis. O kitos savaitės pabaigoje šį planą numatoma svarstyti Seimo Švietimo ir mokslo komitete.
Darbo grupės pateiktas dokumentas yra darbinis variantas. Tai jau antrasis skambutis universitetams. Jeigu Šiaulių universitetas ir dabar nesusivoks, manau, kad jie patys yra savo aukštosios mokyklos priešai. Kitaip negaliu pasakyti!
– Ką jie dar turėtų susivokti?
– Reikėtų apsispręsti, ar atgaivinti klasterį, ar tapti Vilniaus universiteto dalimi. Abu keliai dar yra neuždaryti. Uždarytas tik nepriklausomo universiteto kelias.
– Šiaulių universiteto rektorius „Šiaulių kraštui“ minėjo, kad įmanoma Šiauliuose turėti Vilniaus universiteto Šiaulių akademiją. Ką reikštų universitetui tapti akademija?
– Akademija šiuo atveju yra padalinys, faktiškai, – Vilniaus universiteto Šiaulių fakultetas, tik kiek skambiau pavadintas.
– Apie kokios srities fakultetą Šiauliuose galima kalbėti? Kokios studijų programos galėtų būti reikalingos šaliai, Vilniaus universitetui? Šiauliuose yra tik specialioji pedagogika, kurios neturi kitos aukštosios šalies mokyklos.
– Viena dalis gali būti specialioji pedagogika ir ikimokyklinis bei pradinis ugdymas, kita dalis – lituanistikos centras (lietuvių kalba, literatūra, istorija), kuris dirbtų pagal valstybinį užsakymą, o trečioji – socialiniai bei technologiniai mokslai, kurie turėtų specialistais aprūpinti regioną.
Dėl trečiosios dalies universitetas turi glaudžiai bendradarbiauti su apskrities savivaldybėmis. Viskas yra seniai išdėstyta, bet nelabai suprantu, kodėl niekas dėl to nevyksta Šiaulių universitete?!
– Ar bėra žmonių ŠU, kurie pajėgtų tai daryti?
– Atsirastų... Svarbiausia – reikia suprasti, kad esame kampe ir jokio savarankiško Šiaulių universiteto nebebus. Tapus akademija, ji taip pat gali būti neilgaamžė ir Šiauliuose gali likti tik specialioji pedagogika, kuri dar gali būti įdomi Vilniui.
– Dėl universitetų tinklo galutinį žodį tars Seimas. Kaip, pavyzdžiui, Seimo Švietimo ir mokslo komitetas nusiteikęs dėl Šiaulių universiteto?
– Normaliai, bet kad iš paties Šiaulių universiteto iniciatyvų nematau. Reikia priimti tokį sprendimą, kad universiteto bendruomenė dar bent dešimtmetį gyventų ramiai, užsitikrintų valstybės užsakymą ir judėtų į priekį.
Seime galbūt net atsirastų žmonių, kurie palaikytų iniciatyvą, kad išliktų savarankiškas Šiaulių universitetas. O kas toliau? Laukė, kad kažkas numes milijoną ir jie dar šiek tiek pagyvens?
Du skambučiai Šiaulių universitetui jau nuskambėjo. Trečio skambučio nebebus – iki vasaros Seimas planuoja priimti sprendimą.
Redakcijos archyvo nuotr.
Pertvarkant Lietuvos aukštųjų mokyklų tinklą savarankiškam Šiaulių universitetui pasakyta „Stop“.
Šiaulių aukštosios mokyklos vadovybėje nuo 1995 metų dirbantis profesorius Donatas Jurgaitis į būsimą pavadinimą žiūri filosofiškai.
Buvęs Šiaulių universiteto profesorius Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys Arūnas Gumuliauskas sako, jog paskutinis skambutis Šiaulių universitetui nuskambėjo, bet du keliai dar liko.