Šiaulių širdis po operacijos

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nuo apžvalgos sienos - Šiaulių Prisikėlimo aikštės vaizdas.
Vakar Šiauliuose, rekonstruotoje Prisikėlimo aikštėje oficialiai į viršų šovė įvairiaspalviai fontanai. Aikštės ir jos prieigų rekonstrukcija vadinama baigta, tačiau trūkumus dar šalins ir liepą. Miesto meras Artūras Visockas tikino, kad visiškai užbaigti objektą sutrukdė koronaviruso pandemija, sustabdžiusi verslus užsienio šalyse, iš kurių vežamos detalės aikštei. Nežiūrint trūkumų, skelbiama, kad didžiausio URBAN programos projekto statybos darbai praktiškai užbaigti.

Aikštė su fontanais, bet be suolelių

Pirmadienį Šiaulių miesto savivaldybės atstovų spaudos konferencija vyko Prisikėlimo aikštėje grojant muzikai ir trykštant naujiems fontanams, kurie gali būti suprogramuoti net 250 variantų, o sutemus sužiba įvairiomis spalvomis.

Greta aikštės, Tižės gatvės ir Aušros alėjos sankryžoje, paleistas naujas išmanusis šviesoforas.

Aikštės atidarymas buvo simbolinis, nes Savivaldybė šį objektą persiima iš rangovo su trūkumais, kurių pašalinimui numatyti konkretūs terminai.

Iš Prancūzijos turi atkeliauti du automatizuoti tualetai, iš Afrikos – kietmedis, iš kurio bus pagaminti 23 suoleliai. Vienas tualetas stovės skvere, ten kur ir anksčiau buvo įrengtas, kitas – aikštėje prie kolegijos, kur stoja turistų autobusai. Šalia būsimų suolelių planuotos žydinčių gėlių piramidės.

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis aiškino, kad liepos 1 dieną ant betoninės sienos planuojama pakabinti ekraną, todėl jau rugpjūčio mėnesį aikštėje ketinama rengti kino vakarus.

Administracijos vadovas sakė, kad liepos vidurys – tas metas, kai aikštėje jau bus „išglostyta viskas“. Liks ją įveiklinti. Galvojama ne tik apie vasaros sezoną. Įdiegta papildoma įranga žiemą leis šalia būsimos kalėdinės eglės įrengti čiuožyklą.

Prisikėlimo aikštės rekonstrukcija tęsiasi iki pat Auksinio berniuko aikštės. Apima Aušros taką, karių palaidojimo vietą šalia katedros, Varpo, Vasario 16-osios, Tilžės gatvių atnaujinimą, aikštę priešais kolegiją, skverą priešais Savivaldybę.

Tai vienas didžiausių miesto viešųjų erdvių atnaujinimo projektas, kurio vertė – beveik 7 milijonai eurų.

Architektas Vytenis Rudokas priminė, kad pirminė projekto kaina buvo beveik 10 milijonų eurų, tačiau dėl lėšų trūkumo teko kai kurių darbų atsisakyti ir projektą atpiginti. V. Rudokas džiaugiasi, kad neteko nusileisti dėl rekonstrukcijai naudotų medžiagų kokybės.

„Įsivaizduokite, jei tos trinkelės būtų betoninės“, – siūlo architektas, rodydamas į aikštės grindinį, išklotą granito trinkelėmis.

Daugiau iškilmių – liepos 1-ąją

A. Visockas žadėjo, kad fontanai aikštėje veiks nuo 12 iki 23 valandos. Tiesa, fontanui, kuris trykšta prie aikštės laiptų, dar bus klijuojami akmenys, todėl jis dar gali trumpam būti išjungiamas.

Liepos 1-ąją – Tarptautinę architektų dieną – planuojama daugiau renginių, skirtų aikštės užbaigimui, kviesta daug svečių, o profesorius Algis Vyšniūnas ir projekto autorius Vytenis Rudokas paaiškins aikštės prasmes ir sprendimus.

A. Visockas atkreipė dėmesį, kad pabaigus šį projektą, vykdomi Aušros alėjos, Vasario 16-osios gatvės, bulvaro dalies rekonstrukcijų projektai. Anot mero, vykdant visus projektus vienu metu būtų pernelyg sudėtinga mieste organizuoti eismą.

Prisikėlimo aikštę ir jos prieigas rekonstravo UAB „Šiaulių plentas“. Nors pagal pirminius susitarimus darbai turėjo būti baigti dar rudenį, terminas buvo kelis kartus pratęstas. Meras aiškino, kad dėl laiku iki galo nepabaigtų darbų rangovams baudos skiriamos nebus, nes vėlavimas turi objektyvią priežastį – pandemiją.

A. Visockas tikino, kad UAB „Šiaulių plentas“ šiame objekte beveik nieko neuždirbo, tačiau susikūrė savo „vizitinę kortelę“.

Vis dar neaišku, kada stovės paminklas

A. Bartulis kalbėjo tikįs, kad 7 miesto fontanus papildę du naujieji aikštėje, turėtų traukti miesto bendruomenę.

„Tai ženkli vieta, kur galima skirti pasimatymus. Manau, kad jaunimo gyvenime šie du fontanai bus jų meilės ir sėkmės fontanai“, – šypsojosi Administracijos direktorius, pasidžiaugęs, kad į aikštę nebus gėda atvesti svečius.

Jis prisiminė kai kurių gyventojų priekaištus, kad aikštė per didelė. Bet miestas turi turėti aikštę, kurioje tilptų 5 tūkstančiai žmonių, tačiau kai jų nėra, erdvė išties atrodo didelė.

Kada aikštės skvero dalyje iškils paminklas laisvės gynėjams, A. Bartulis dar negalėjo pasakyti. Architektų sąjungos Šiaulių skyrius siūlė leisti aikštės projekto autoriui pačiam pastatyti atminimo obeliską, tačiau Savivaldybė nusprendė organizuoti naują konkursą, nors praėjusiais metais įvykęs konkursas norimų rezultatų nedavė. Skelbiama apie perkamą konkurso organizavimo paslaugą. Šįmet iki 15 tūkstančių eurų padidintos konkurso organizavimo išlaidos ir premijos.

Autorius ant savęs nepyksta

Projekto autoriui Vyteniui Rudokui labiausiai gaila, kad po aikšte liko neįrengta automobilių stovėjimo vieta. Europos Sąjungos struktūriniai fondai tokių darbų nefinansuoja. Anot architekto, tokia galimybė liko statant pastatus neužstatytose erdvėse tarp Varpo ir Tilžės gatvių.

„Kokia žmogui pati svarbiausia, sudėtingiausia operacija? Širdies. Tai ši aikštė lygiai taip pat yra mūsų miesto širdis. Mes padarėme širdies operaciją“, – lygino V. Rudokas, pridūręs, jog įvertinęs padarytus darbus, negali pykti ant savęs, kad kažką padarė negerai, nors yra daug smulkmenų, kur galėjo būti dar geriau.

Liepos 1 dieną V. Rudokas žada pristatyti aikštės įpaminklinimo strategiją. Aikštėje stovi 8 kubai, nutiestos 8 juostos, ant kurių įrašyti atskiri amžiai. Ant kubų turi būti monumentalaus meno kūriniai, simbolizuojantys atskirus miesto amžius.

Architektas įsitikinęs, kad aikštei jaukumo suteiktų pastatytas statinys priešais kolegiją. Jo vizijoje – miesto koncertų salė. Šalia banko, Varpo gatvės link esančioje tuščioje teritorijoje galėtų atsirasti verslo objektas, skirtas aptarnauti aikštę.

Projekto autorius pastebėjo šiauliečių replikas, kad šalia laiptų į aikštę einanti metalinė užtvara jau rūdija. Jis akcentavo, kad čia taip ir turi būti, nes naudotas specialus rūdintas plienas, kuris metams bėgant taps sodriai rudos spalvos.

V. Rudokas prisiminė, kad teko atlaikyti spaudimą dėl Antrojo pasaulinio karo karių palaidojimo vietos pertvarkymo. Ją net teko išskirti į atskirą projektą, tačiau viskas spėta baigti kartu. Architektas sakė dėl šios rekonstrukcijos tikėjęsis blogesnės reakcijos iš kaimyninės šalies.

UAB „Šiaulių plentas“ objekto statybos vadovas Vytautas Bliznikas pripažino, kad šis objektas rangovui buvo sunkus, nes yra miesto centre, keliami griežti reikalavimai. 5 metus dar teiks aikštės garantinį aptarnavimą.

Komentarai

neramu    Ant, 2020-06-16 / 09:54
Viskas dabar gerai. Bet parašyta, kad planuojamos žydinčių gėlių piramidės. Baisu, kad tik nepastatytų tų "kolchozinių puošmenų" - skardinių bliūdų bokštų su petunijom, nes sugadintų visą paveikslą.
Emilija    Ant, 2020-06-16 / 09:55
Gerai padaryta. Vasarą gera bus saviems ir svečiams, žiemą – daugiau saviems džiaugsmas čiuožykloje. Gerai būtų, kad žiema žiemą sugrįžtų
kosmopolitines    Ant, 2020-06-16 / 10:48
mados ant bangos?Matau grindinio plyteliu plyne,dykyne.Ne fontanas negelbeja uzgozti sintetika...Tas pats Kursenuose...Ne centimetro gyvos zemes,takelio...
Vyniok nevyniojęs    Ant, 2020-06-16 / 10:56
bet šūdas yra šūdas. O betoninis bliūdas yra bliūdas. neaišku prie ko ir kieno čia širdis ?
Gaila    Ant, 2020-06-16 / 11:00
Šią aikštę norisi apeiti, nejauki. Džiaugtis nėra kuo. Visa centro aplinka prarado vientisumą kai prieš katedrą buvo pastatytas pastatas. Dar nugriautas fontanas, kuris buvo traukos centras. Dabar tai primena chaosą už didelius pinigus.
Kirvis    Ant, 2020-06-16 / 11:01
Euroremontas pagal bendrą šabloną - jokio skirtumo - Radviliškis, Kuršėnai, Joniškis ar Kaunas. Na tvarkingiau nei buvo, bet ir viskas. Įvyko nelygūs mainai - davė trinkeles, o atėmė medžius ir vaikus. Po kiek laiko suprasime, kad iš tiesų paėmė dar daugiau - piliečio dvasią.
siūlau    Ant, 2020-06-16 / 11:16
prie fontano pastatyti plastmasinių palmių, pakloti žalią (kaip žolė) ir geltoną (kaip smėlis) dirbtinę dangą ir bus mums pliažas. pačiam centre - širdyje
Gintaras    Ant, 2020-06-16 / 11:44
Besjonizmas, betonizmas. Uzsakovas, projektuotojas ir rangovas yra miesto priesai. "Miesto sirdis" yra po infarkto ir lauks reanimacijos kai nueis nuo valdzios begikai, psiaudo rezisieriai, vargani skulptoriai ir atvykeliai is azerbaidziano
Gintaras    Ant, 2020-06-16 / 11:49
Beskonizmas-betonizmas. Uzsakovas, projektuotojas ir rangovas yra miesto priesai. "Miesto sirdis" yra po infarkto ir lauks reanimacijos kai nueis nuo valdzios begikai, psiaudo rezisieriai, vargani skulptoriai ir atvykeliai is azerbaidziano
intelektinės rūdys    Ant, 2020-06-16 / 12:00
Tai pripažįstama, kad ligonis serga. Ir net širdies liga, kuriai atlikta neaišku kokia operacija. Kada paleis iš reanimacijos, neaišku kiek ilgai lakstys. Na ir palyginimai arba susireikšminimai pas architektą. Suprantama. Norint turėti darbą, reikia kažkaip įsiteikti. Milijonai. O valdžia pas mus nekažką. Pakanka žodinių manipuliacijų. Pagyrų FB: kiek mes vyrai daug padarėme. Dabar kažkaip viską galima bandyti pritempti prie vandens čiurkšlės, kuri kaži kiek veiks ar kiek ilgiau neveiks. Nuolat stovės mašina ant tako su oranžiniu "atsiprašome", o elektromonteris su išlindusiomis replėmis iš kišenės vis bėgs parūkyti už kampo. Na, žodžiu, su kuo ir sveikinu.
Pilietis    Ant, 2020-06-16 / 12:11
Visiška nesamonė, visur betono luitai, trinkelės. Jokios gamtos neliko. Absoliuti beskonybė. Architekte, nuvaziuok į Venstpilį, o ten tai aikštė- žaluma, gėlynai.. o koks fontanas
:(    Ant, 2020-06-16 / 12:12
Baisus aikštė. Kariniams paradams ir labai masinėms šventėms, kokias dar visi pamenam. Ir daugelis, pasirodo, jas vis dar mėgsta. Melstis taip pat yra kam - būtent centriniame architektūrinio darinio taške styro paminklas betoniniam žmogui. Ir meldžiamasi ten kažkaip keistai, visada atsukus nugaras tikrajai bažnyčiai. Ir net miesto valdžiai. Tikrasis miesto veidas. Su pigiu kičiniu fontanėliu, pasaldintu spalvotomis lemputėmis.
Prie ko čia jis    Ant, 2020-06-16 / 12:28
feisbukas mirga padėkomis merui. Jis dar tarp trijų pušų vaikščiojo, kai projektas buvo patvirtintas.
Rita    Ant, 2020-06-16 / 12:47
Kas gali kepti vasarą ant trinkelių, bus užimtumas naktinėtojams, o šiauliečiai liūdnai apeis šią dykynę.
Juk pristatymas dar neįvyko.    Ant, 2020-06-16 / 12:50
Visada nusistebiu šio puslapio komentatoriais. Juk oficialus aikštės pristatymas dar net neįvyko, o Jūs jau darote išvadas. Atsiras suoleliai, tualetai, gėlynai, ekrane rodys lietuvišką kiną. Mano manymu, tikroji "raudų siena" yra ne Prisikėlimo aikštėje, o Šiaulių krašto komentarų skiltyje.
Kuršėnietė    Ant, 2020-06-16 / 13:49

In reply to by Juk pristatymas dar neįvyko.

Na pas mus betono aikštėje yra suoleliai, ar galvojate, kad aikštė dėl jų mums mielesnė ir yra traukos centras, su mažesniu nei Šiaulių fontanu? Jei taip manote, labai klystate.
?    Ant, 2020-06-16 / 15:27

In reply to by Juk pristatymas dar neįvyko.

O jei būtų tas "oficialus aikštės pristatymas" manote, kad neigiama išvada staiga pasikeistų? Čia ne feisbukas, kur visi tik laikus deda ir liaupsina tuščiai.
Virgilijus     Ant, 2020-06-16 / 22:23

In reply to by Juk pristatymas dar neįvyko.

Pristatymas, dar neįvyko, o jau dabar nebūnant specialistų matosi neištaisomos klaidos.Dzoto jau niekas nenugriaus, nepriklausomai ar jis mums patinka ar ne. Filmams roditi užtektų lengvos išardomos konstrukcijos. Arhitektai, dailininkai, santechnikai atsistokite vidurį aikštės ir apsižvalgykite, tikrai pastebėsite kad pastatai atrodo sukurti šiai aikštei tik vienas subjaurotu fasadų. Ir, kas ta fasadą bjauroja? Ogi dzotas... (raudų siena)
Virgilijus     Ant, 2020-06-16 / 22:32

In reply to by Juk pristatymas dar neįvyko.

Pristatymas, dar neįvyko, o jau dabar nebūnant specialistų matosi neištaisomos klaidos.Dzoto jau niekas nenugriaus, nepriklausomai ar jis mums patinka ar ne. Filmams roditi užtektų lengvos išardomos konstrukcijos. Arhitektai, dailininkai, santechnikai atsistokite vidurį aikštės ir apsižvalgykite, tikrai pastebėsite kad pastatai atrodo sukurti šiai aikštei tik vienas subjaurotu fasadų. Ir, kas ta fasadą bjauroja? Ogi dzotas... (raudų siena)
Viltis    Ant, 2020-06-16 / 13:10
Tikėkimės, kad "neužstatytose erdvėse tarp Varpo ir Tilžės gatvių" daugiau nieko nebestatys
Artas     Ant, 2020-06-16 / 14:57
Dar vienas įrodymas , kad Šiauliai atsigauna ir labai smarkiai , ne veltui daugelis investuotojų pasirenka Šiaulius , nes miestas kyla kaip ant mielių , o visiems tiems virkautojams reiktų pasikapstyti savo praeityje , galbūt mokykloje ar šeimoje juos skriaudė, dėl to jie tokie pikti ant viso pasaulio , ir ne medžiuose , suoliukuose , ar plytelėse čia problema jie tokie ir reikia jiems atleisti.
Liūdnas    Ant, 2020-06-16 / 14:59
Liūdnas vaizdas žiūrint iš viršaus - aplinkui vien betonas - ką tokioj betoninėj aikštėj veikti ypač vasarą kai temperatūra pakyla iki 30 laipsnių?
kai grindinio temperatūra pakils iki 45 C ?    Ant, 2020-06-16 / 15:19
Ar Rudokas karštą vasaros dieną eis į tą placą degintis iki rudumo, kai grindinio temperatūra pakils iki 45 C ?
Rudokui pox    Ant, 2020-06-16 / 15:38

In reply to by kai grindinio temperatūra pakils iki 45 C ?

vasara mažiausiai jaudina - pakabins ekraną, padės suolą, paleis vandenuką, pastatys palapinę su kreidelėmis papaišys, kaip nors iki rudens pratemps ir t.t. Tai truks ketvirtadalį metų. Bet klausimas ką skersvėjai veiks tame voljere likusius darganotus mėnesius? Turbūt tylės subines užraukę. Prieš Kalėdas feisbuke vėl pystels "kaip gražu" ajajai ačiū merui - "acinaujinam". Nors jau nebus nuo ko naujintis :)
Ziurejau     Ant, 2020-06-16 / 16:43
Vakar i fontana 4 purkstukai neveikia, bet apsvietimas veikia, viduryje ciurkšle išpučia max. Metra, kai kitos po 3metrus. Broka reikia pataisyti, bet gal dar pataitys :) mažajam fontanėliui pastabu neturiu idomei nubega jis
Gražu,     Ant, 2020-06-16 / 17:34
O kam trūksta žalumos keliaukite prie lapės. Miestas ne miškas, kad visur tik medžiai ir pievos būtų. Labai smagu, kad planuoja žiemą čiuožykla padaryti! Daug geriau dabar yra, nei buvo prieš tai!
7 000 000    Ant, 2020-06-16 / 18:03

In reply to by Gražu,

tik nereikia sakyti: nepatinka varyk į mišką. Žinom mes tokius. Bet mieste taip pat gali būti harmoninga pusiausvyra. O ne kraštutinis betonynas ar žaliasis erkynas. Geras pasakymas - geriau nei buvo prieš tai. o tai turėjo būti blogiau ar lygiai taip, kaip buvo?
Vladas    Ant, 2020-06-16 / 18:32
Na ir reikėjo tokios durnos galvos sugalvoti tokiai nesąmonei. Betonas ir plytos tai neraštingo ir netasyto statybininko darbas

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.