Šiaulių regione daugėja sunkių COVID-19 ligonių

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių ligoninėje trūksta personalo dirbti naujuose „kovidiniuose“ skyriuose.
Net ketvirtadalis visų Lietuvoje hospitalizuotų COVID-19 ligonių gydomi Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Vien per dvi savaitgalio dienas čia paguldyta 16 pacientų. Daugėjant sunkių „kovidinių“ ligonių, ligoninė stokoja personalo. Šiaulių savivaldybė ėmė tikrinti, kaip privačios įmonės laikosi Operacijų vadovo reikalavimų.

Ketvirtadalis sunkių šalies pacientų – Šiaulių ligoninėje

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vidutinių ir sunkių COVID-19 ligonių skaičius praėjusios savaitės paskutinėmis dienomis išaugo iki 54. Sunkiausios būklės 6 pacientai gydomi reanimacijoje.

„Per savaitgalį paguldyta 16 pacientų. Tai rimti skaičiai. Pacientų geografija įvairi. Džiaugiamės, kad mums leido atsikvėpti žemaičiai, nes Telšių apskrityje tokio plitimo nebuvo. Kaip pirmą pacientę turėjome vasario mėnesį, taip pirmi pajutome antrą „kovido“ bangą nuo rugsėjo 21 dienos“, – spaudos konferencijoje kalbėjo ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

Jis paaiškino, kad reanimacijoje jau užimta pusė lovų, tačiau rado galimybių kaip ją išplėsti, apsaugant operacines.

Vadovas pastebėjo, kad ligoninėje COVID-19 pacientų užimtos beveik 60 lovų, kai visoje šalyje – apie 200, nors Šiaulių regiono gyventojai nesudaro ketvirtadalio visos šalies gyventojų. Pastaruoju metu padaugėjo sunkesnių pacientų iš Kelmės rajono, spaudimą jaučia iš Plungės.

R. Mažeika kalbėjo, kad kai kurie „kovidiniai“ pacientai ligoninėje užsibūna mėnesį ir ilgiau, kol jų testai tampa neigiami. Tai dažniausiai vyresnio amžiaus žmonės, turintys gretutinių ligų, todėl jų gydymas užtrunka. Šiuo metu vertinami nauji Operacijų vadovo nurodymai, kaip testuoti ir kaip ligonius traktuoti nebeužkrečiančiais.

Atidaryti naujus „kovidinius“ skyrius nėra paprasta, nes jiems keliami ypatingi reikalavimai. Be to, ligoninė jaučia įtampą dėl personalo trūkumo. Šiuo metu saviizoliacijoje yra 16 įstaigos darbuotojų.

Turi parengę patalpas Tuberkuliozės ir plaučių ligų padalinyje, tačiau jame kol kas nesukomplektuotas personalas.

„Lovų nepristigsim, bet nėra taip paprasta valdyti visas rizikas, susijusias su personalu“, – sakė vadovas.

Direktorius tikino, kad pasiteisino taktika dažniau testuoti rizikos personalą. Testuojant beveik kasdien rasdavo besimptomių atvejų tai viename, tai kitame padalinyje.

R. Mažeika akcentavo, kad skaičiams drastiškai augant, ligoninei gali nepavykti išsaugoti visos planinės pagalbos.

Naujų atvejų skaičius stabilus

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, vykdanti vadovės funkcijas, Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje konstatavo, kad Šiaulių regione jau trečią savaitę naujų COVID-19 atvejų skaičius išlieka per 200. Šiaulių mieste per savaitę tokių atvejų skaičiuojama apie 100.

Pastarąją savaitę registruoti 229 nauji susirgusieji, iš kurių 75 procentai susiję su protrūkiais, 10 procentų atvejų priežastys išlieka neaiškios. Šiauliuose – 98, Šiaulių rajone – 44 nauji atvejai. Du atvejai įvežti iš Ukrainos ir Švedijos.

Paėjusią savaitę registruotos 5 sergančiųjų COVID-19 mirtys. Visi asmenys – per 80 metų, du iš jų – Šiaulių miesto gyventojai, po vieną – Šiaulių rajono, Radviliškio ir Akmenės. Tarp jų – dvi moterys ir trys vyrai.

Anot S. Abromavičienės, teberusena tie patys židiniai: įmonėje „Raštuoti mezginiai“ 17, medžio apdirbimo įmonėje 1, Šiaulių miesto ugdymo centre „Spindulys“ 17, darželyje „Žibutė“ 9 atvejai. Keliose įstaigose liga paplito, kai darbuotojai, jautę pirminius požymius, ėjo į darbą.

Kelmės rajono Liolių socialinės globos namuose paskutinis koronaviruso atvejas registruotas spalio 17 dieną, susirgo iš viso 16 žmonių – 12 gyventojų ir 4 darbuotojai.

Kelmės pieninėje skaičiuojami 24 atvejai, yra susijusių su Šiaulių miesto, Šiaulių rajono ir Klaipėdos rajono gyventojais.

Joniškio Saulės pagrindinės mokyklos dienos užimtumo centre užfiksuota 15 atvejų, tačiau pirminės infekcijos plitimo priežastys nenustatytos.

Radviliškio rajone paskutinis atvejis registruotas spalio 15 dieną, S. Abromavičienė pastebėjo, kad čia infekcija rimsta, tačiau niekas nežino, ko laukti rytoj.

„Taikant prevencines priemones pavyksta šiek tiek valdyti situaciją tiek regione, tiek mieste“, – apibendrino S. Abromavičienė.

Slepiantys duomenis perduodami policijai

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis patikino, kad apribojimo priemonės dėl COVID-19 duoda rezultatų.

Siekiant didinti ištyrimų skaičių, Mobiliajame punkte suformuotos dvi papildomos komandos, dabar čia trimis pamainomis dirba 19 komandų, galinčių atlikti iki 1500 ėminių.

Atšalus orui Savivaldybė planuoja Mobilųjį punktą perkelti į šiuo metu tuščią buvusių kūdikių namų pastatą Vilniaus gatvėje. Šiuo metu sprendžiama, kaip perduoti pastatą Centro poliklinikai, kad ten atliekamas funkcijas finansuotų ligonių kasos.

A. Bartulis akcentavo, kad Ekstremalių situacijų komisija priėmė sprendimą imtis privataus sektoriaus tikrinimo. Praėjusią savaitę buvo patikrintos 38 įmonės: 7 sporto klubai, 9 gamybos įmonės, 1 bankas, 4 prekybos ir pramogų centrai, 5 Savivaldybės įmonės.

Administracijos direktorius pasidžiaugė, kad verslas yra sureagavęs, laikosi reikalavimų, o kai kurios įmonės investavusios į naujus įrenginius, kontroliuojančius priemonių laikymąsi.

Tačiau yra įmonių, kurias paveikti tenka pačiam A. Bartuliui. Jis pasakojo, kad infekcijos židiniu tapusios įmonės „Raštuoti mezginiai“ vadovas sureagavo tik į Savivaldybės administracijos vadovo perspėjimą apie galimą veiklos sustabdymą. Iš šios įmonės siuvykloje dirbusių 40 darbuotojų 17 užsikrėtė koronavirusu ir užkrėtė 4 šeimų narius. Kitame aukšte įsikūrusioje mezgykloje liga neišplikto. Šiuo metu įmonė bendradarbiauja su NVSC ir ėmėsi saugumo priemonių.

A. Bartulis piktinosi, kad ne visos neformalaus ugdymo įstaigos laikosi reikalavimo arba dirbti nuotoliniu būdu, arba veiklą stabdyti. Anot direktoriaus, patyliukais vyksta šokių būrelių repeticijos ir kitokie užsiėmimai.

Vakar dienos duomenimis Šiauliuose saviizoliacijoje yra beveik 800 gyventojų. Administracijos vadovas pastebėjo, kad pastaruoju metu Savivaldybę pasiekia nekokybiška informacija apie saviizoliacijoje esančius asmenis. Dauguma laikosi reikalavimų, tačiau 29 asmenys atsisakė teikti duomenis apie savo gyvenamąją arba saviizoliacijos vietą. Jie perduoti policijai.