Šiaulių prokurorai atsisakė ginti viešą interesą

Šiaulių prokurorai atsisakė ginti viešą interesą

Šiaulių prokurorai atsisakė ginti viešą interesą

Šiaulių apygardos prokuratūra po papildomo tyrimo dar kartą atsisakė ginti viešą interesą dėl Šiaulių arenos — dėl koncesijos sutarties pripažinimo negaliojančia.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Generalinės prokuratūros nurodymas

Papildomą tyrimą Šiaulių prokurorams nurodė atlikti Generalinė prokuratūra, panaikinusi Šiaulių apygardos prokuratūros ankstesnį nutarimą nesikreipti į teismą, ginant viešąjį interesą šiuo klausimu.

Tirdama Seimo narių Valerijaus Simulik, Edvardo Žakario ir Šiaulių miesto Tarybos nario Artūro Visocko skundus Generalinė prokuratūra konstatavo, jog Savivaldybės administracija pasirašė koncesijos sutartį, pakeisdama formuluotę Savivaldybei nenaudinga linkme, ir Savivaldybė taip ne tik suvaržė savo teises nemokėti koncesijos mokesčio, bet ir atsisakė galimybės gauti iš arenos valdytojos — VšĮ „Pramogų sala“ — veiklos pelno.

Generalinės prokuratūros prokurorai konstatavo, jog miesto Tarybai pagal įstatymus priklauso sprendimo teisė dėl koncesijos sutarties — ne Ūkio ministerijai.

Formuluotės „švelnintos“

Šiaulių areną pagal koncesijos sutartį su Savivaldybe valdo Všį „Pramogų sala“, ji pasirašyta 2006 metų birželio 8 dieną.

„Šiaulių kraštas“ rašė, jog tuometinis Savivaldybės administracijos direktorius Genadijus Mikšys leido sau pasirašyti iš esmės suklastotą sutartį, nes ji neatitinka miesto Tarybos patvirtinto sutarties projekto.

Taryba buvo pritarusi nuostatai, kad jei koncesininkas per vienerius veiklos metus gauna pelną, tai Savivaldybė koncesijos mokesčio jam nemoka, o jeigu koncesininko grynasis pelnas per vienerius veiklos metus yra didesnis nei 6 procentai, koncesininkas įgyja pareigą sumokėti Savivaldybei koncesijos mokestį, kuris yra lygus visai grynojo pelno sumai, viršijančiai 6 procentus.

Šios nuostatos G. Mikšio ir VšĮ „Pramogų sala“ generalinio direktoriaus Gintaro Radavičiaus pasirašytoje sutartyje neliko — ji pakeista tik galimybe kasmet peržiūrėti koncesijos mokestį, jei arenos valdytojas gauna pelno, ir tartis dėl jo nemokėjimo ar gavimo iš arenos valdytojo.

„Švelninti“ formuluotę prašė Ūkio ministerija. Esą kitaip bus pažeistos konkurso esminės sąlygos ir valdytojas galės reikšti pretenzijų.

Koncesijos mokestis nė vienais metais neperžiūrėtas, nors arena dirbo pelningai. Arenos valdytojui iš miesto biudžeto pirmaisiais — 2006 metais — mokėta per 190 tūkstančių litų, vėliau vidutiniškai po 740 tūkstančių litų kasmet.

Nerado pagrindo ginti

Šiaulių apygardos prokuratūros Civilinių bylų skyriaus prokurorė Roma Timofejevienė, atlikusi papildomą tyrimą, konstatavo, jog nėra pagrindo teigti, kad Savivaldybės administracija pasirašė sutartį pakeisdama formuluotę, pakeitė ją Savivaldybei nenaudinga kryptimi, suvaržė savo teises nemokėti koncesijos mokesčio ir atsisakė galimybės gauti jį iš VšĮ „Pramogų sala“.

Ūkio ministerijos pastabos, prokurorės teigimu, Savivaldybės administracijai yra privalomos — pagal Ūkio ministerijos, Šiaulių miesto savivaldybės ir Lietuvos verslo paramos agentūros 2005 metų birželio 30 dieną pasirašytą ES paramos skyrimo arenos projektui sutartį. O dėl koncesijos mokesčio Savivaldybė gali derėtis ir kasmet jį peržiūrėti.

Papildomas tyrimas parodęs, kad mokestis yra įskaičiuojamas į arenos valdytojo pajamas. 2006— 2009 metais šį mokestį ir išlaidas minusavus, veiklos balansas būtų buvęs neigiamas. 2006 metais koncesijos mokestis sudaręs 100 procentų visų pajamų, 2007 metais — 26,81 procento, 2008 metais — 14,97 procento, 2009 metais — 19,55 procento.

Seimo narys Edvardas Žakaris „Šiaulių kraštui“ teigė manąs, jog Šiaulių apygardos prokuratūra “metė iššūkį“ Generalinei prokuratūrai.

„Mes Šiaulių apygardos prokuratūros sprendimą būtinai dar kartą skųsime Generalinei prokuratūrai“, — tvirtino Seimo narys.

Šiaulių apygardos prokuratūra toliau atlieka ikiteisminį tyrimą dėl arenos valdytojų veiklos — dėl galimo sukčiavimo stambiu mastu. Įtarimų sukėlė sudaryti sandoriai dėl prabangių automobilių pirkimo, sutartys su savomis ir giminaičių įmonėmis dėl arenos patalpų nuomos, Savivaldybei teiktos investicijų ataskaitos, kuriose įsigyto turto sumos nurodytos didesnės, nei balansuose.

KONTRASTAI: Šiandien Šiaulių arenoje prasideda krepšinio kovos. Šiaulių prokurorai dėl viešojo intereso nematė reikalo pakovoti.

Redakcijos archyvo nuotr.