
Naujausios
Šiaulių priemiestis tampa prestižiniu
Kairiai – šalia Šiaulių įsikūręs miestelis. Atsiradus aplinkkeliui, jis atsikvėpė – neliko mašinų tranzito. Miestelis tapo patrauklus ir iki aukštumų pakilo nekilnojamojo turto kainos. Kairiai ribojasi su ežeru – masalu ne tik žvejams, bet ir naujakuriams, poilsiautojams. Miestelį juokais jau vadina „šiaulietiškąja Rubliovka“.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Darbai virte verda
Šiuo metu Kairiai kažkuo panašūs į savo didįjį kaimyną Šiaulius: aplinkui gausybė rekonstruojamų, renovuojamų ir naujai kuriamų erdvių, objektų, statinių. Vienas po kito, o ir vienu metu įgyvendinama krūva europinių projektų. Sutikti gyventojai sako, kad verta pakentėti dėl to, kad paskui būtų gerai.
Kitapus seniūnijos daugelį metų centrine vadinta gyvenvietės aikštė, kurioje tilpo ir automobilių stovėjimo aikštelė, ir senų drabužių turgus, po rekonstrukcijos įgaus naują spalvą – čia bus įrengta poilsio oazė vaikams bei suaugusiems su suoliukais ir žaidimų vieta. Tuo tarpu kairiškių mėgstamos „labdaros“ turgelis, jei tik bus poreikis, persikels į rekonstruojamą seniūnijos kiemelį, vadinamą bendruomenės aikštele.
Ežero gatvėje, prie pagrindinės Kairių mokyklos, išdygs modernus sporto aikštynas, kuriame numatyta įrengti mažojo futbolo, krepšinio aikšteles, tinkamas ir badmintonui, tinkliniui, lauko tenisui žaisti. Be to, atsiras gimnastikos įrenginiai, vaikų žaidimų aikštelė.
Kai kurios Kairių gatvės po rekonstrukcijos jau turės naujus pėsčiųjų takus, kitur takai bus apšviesti.
Apšviesti numatyta ir pagrindinės gyvenvietės Plento gatvės pėsčiųjų taką – toks buvo gyventojų pageidavimas.
Darbai Kairiuose šiuo metu tiesiog verda. Kairių seniūnas Artūras Šulčius stabteli prie didžiulio, apie 80 hektarų plotą užimančio Kairių ežero – pagrindinio miestelio žmonių ir svečių traukos taško šiltuoju metų laiku. Be to, ežeras – pageidaujama kaimynystė naujiems sklypų pirkėjams, ketinantiems čia statyti namus.
Ežero pakrantę nuo šiol planuojama šienauti du kartus per žaliąjį sezoną – šienaujamas plotas apie 10 hektarų.
„Aišku, kad čia, prie ežero, sklypai kur kas brangesni negu kitose Kairių vietose“, – sako seniūnas. Jis dažnai sulaukia potencialių pirkėjų, kurie, kaip įprasta, klausia, ar yra parduodamų sklypų statyboms kuo arčiau ežero. Įrodymas, kad ežeras traukos centras – kaip ant delno, nes namai aplink jį dygsta kaip grybai po lietaus.
„Ant klaustuko“ šiuo metu pakibęs tik valčių nuleidimo vietos į Kairių ežerą įrengimo projektas – ieškoma, bet kol kas nepavyksta rasti šių darbų rangovo.
Patrauklūs naujakuriams
Kairių seniūnija – viena iš tų, kuriai neaktuali gyventojų mažėjimo problema. Visoje seniūnijoje dabar gyvena apie pusketvirto tūkstančio žmonių, iš jų Kairių miestelyje – apie 1 800. Iš minėtų 3 500 – vaikų iki 16 metų gyvena netoli 600. Nedideli vaikai – jauni tėvai. Anot statistikos, pagal gyventojų skaičių Kairių seniūnija ženkliai viršija šalies vidurkį.
Pastaraisiais metais į Kairius vis dažniau žvalgosi svečiose šalyse dirbę emigrantai. Gyvenviete domisi ir vyresni žmonės, norintys palikti triukšmingą miestą ir apsistoti ramiame miestelyje. Skirtumas tik tas, kad emigrantai Kairiuose dažniau perka butus, o vyresniems naujakuriams labiau rūpi namai, neretai ne nauji, o ženkliai pigesni už naujos statybos statinius.
Daugiabučių namų Kairiuose yra apie dvi dešimtis, žinoma, jei daugiabučiais vadinti ir tuos, kuriuose yra vos keturi butai.
Tačiau naujakuriams ne mažiau patrauklios ir Kairiuose esančios sodų bendrijos – Kairių ir Kruojos. Abi – ežero kaimynystėje. Gyvenimas soduose turi savų pliusų, turi savų minusų. Pliusas – menki mokesčiai. O minusas tas, jog į „sodiečių“ gyvenimą beveik nesikiša šiaip jau už miestelio gatvių ir skersgatvių žiemos priežiūrą, apšvietimą, kitus žemiškus reikalus atsakinga seniūnija: sodų bendrijų žemė – privati žemė, o privačios žemės priežiūra – pačių savininkų reikalas.
Žinoma, esant būtinybei seniūnija neatsisako padėti, bet tai daro geranoriškai, o ne iš pareigos. Būtų kitaip, jei vieną dieną Šiaulių rajono savivaldybė sodų bendrijoms priklausančių gatvių priežiūrą imtų ir patikėtų seniūnijoms.
Kokybiškų kelių miestelio gyventojai vis dar labai pasigenda: kai kur asfalto išvis nėra, kitur jis suplonėjęs ir „skylėtas“. Pasak seniūno, senųjų gatvių išasfaltavimas – buvusio Kairių kolūkio „Didysis spalis“ vadovų nuopelnas. Kolūkiai pasižymėdavę viena šypseną keliančia strategija: paprastai asfaltuodavę tik tuos kelius, kurie yra arčiausiai kolūkio kontoros (gal kad svečiai pamatytų?). Atokesnės gatvės likdavusios žvyruotos (kai kurios tokios ir iki šiol).
Vieni pliusai
Priemiestiniuose Kairiuose veikia vaikų lopšelis-darželis „Spindulėlis“. Darželis užpildytas, laukiančiųjų eilėje vaikučių dabar 36 ar 40.
Kairių pagrindinė mokykla mokinių skaičiumi taip pat gali didžiuotis. Nuo kito rugsėjo mokykloje pirmą kartą duris turėtų atverti priešmokyklinė grupė – tikimasi, kad taip pavyks palengvinti perpildyto lopšelio-darželio problemą.
Kalbinti kairiškiai neslepia džiaugsmo ir dėl 2012 metais atsiradusio aplinkkelio iš Šiaulių į Radviliškį. Atsiradus aplinkkeliui, pagrindine arterija – Kairių Plento gatvės keliu – naudojasi tik vietiniai gyventojai.
„Per tą kelią būdavo neįmanoma pereiti, vaikus baisu išleisti – „furos“ milžinišku greičiu važiuodavo, langai nuo keliamo triukšmo drebėdavo“, – sakė Plento gatvėje sutikta Florentina Jonaitienė. Nelikus pravažiavimo per gyvenvietę, kur kas ramiau ir saugiau.
Šnekinti žmonės prisipažįsta nerimavę, kad, atsiradus apvažiavimui, Kairiai praras gyvybę, galbūt žlugs vietiniai verslai. Ar taip nutiko? Nieko panašaus: išgyvena Kairiuose ir senoji degalinė, ir autoservisas, ir parduotuvės.
Kurie gyventojai darbo Kairiuose neranda, turi galimybę jo ieškoti Šiauliuose: skaičiuojant tiesiausią atstumą nuo Šiaulių ribos iki Kairių – vos keturi kilometrai, nuo pašto iki pašto – aštuoni.
Kapinaitės – tik saviems
Stotelėje priemiestinio autobuso lūkuriuoja dvi moterys. Abi į Kairius, gimtinę, prie artimųjų kapų atvyko iš Šiaulių. Abiem Kairiai gerai pažįstami – ranka mosteli vienos sodybos, kurioje gyvena buvusi mokytoja, pusėn. Tolėliau – sankryža, tai dviejų pedagogų žūties vieta. Toje sankryžoje nelaimių buvo ne viena.
Moterims smagu, kad jų jaunystės kaimas gražėja akyse.
Kapinaičių Kairiuose – trejos. Dvejos uždarytos, ir leidžiama jose laidoti tik į senąsias kapavietes. Trečias kapines vietiniai vadina "naujosiomis", nors jos ir veikia nuo 1985-ųjų. Tiesa, ir tos „naujosios“ jau beveik pilnos – seniūnija brandina mintį, kad laikas jas plėsti.
Kairių seniūnas pastebėjęs, kad minėtos naujosios kapinės patrauklios ne tik vietiniams – laidojimo vietos čia norėtų ir tie, kurie gyvena Šiauliuose. Šiuo klausimu seniūnijos vadovas kategoriškas: pirmenybė – vietiniams.
„Šiaulietiška Rubliovka“
Pusantrų metukų dukrytę Ameliją auginanti Dovilė Vaikutienė su sutuoktiniu prieš trejus metus Kairiuose, Salduvės gatvės daugiabutyje, įsigijo trijų kambarių butą. Iki tol gyveno Architektų gatvėje, Šiauliuose. Jauna moteris sako pavargusi nuo nuolatinės įtampos ir triukšmo. Planas „Kairiai“ gimė neatsitiktinai – Dovilė dirba Kairių lopšelyje-darželyje „Spindulėlis“, o jos sutuoktinis kariškis – Radviliškyje. Kaip sakoma, abu surado vidurėlį.
„Į nieką nekeisčiau. Ir dukrytei čia gera augti“, – sako buvusi šiaulietė.
Kairiai – gimtinė ir seniūnui Artūrui Šulčiui. Čia gyvena su savo šeima: sutuoktine ir dviem atžalomis – pusšeštų metų dukra ir trejų sūnumi. „Vaikams čia gerai“, – įsitikinęs.
A. Šulčiaus žodžiais, žmoną į Kairius parsivežė. Iš pradžių jai, „ant plento“ užaugusiai, gyvenvietė nekėlė simpatijos, vėliau priprato.
O dar vienos pašnekovės Linos Brogienės anūkai lanko Kairių lopšelį-darželį, tą patį, kurį lankė ir jos vaikai. Moteris juokiasi, iš Šiauliuose gyvenančių draugų neretai išgirsta pašmaikštavimų, kaip „šiaulietiškos Rubliovkos“ (prabangus rusų turtuolių kvartalas Maskvos priemiestyje) žmonės gyvena?
Kai L. Brogienė augo, vėliau studijavo Šiauliuose, prisipažinti, jog esi iš Kairių, sako, nebūdavę smagu ir replikos „taigi tu iš kaimo...“ nebūdavo malonios.
Dabar laikai kardinaliai pasikeitę. Ir prisistatydama, jog yra iš Kairių, dabar jau išgirsta ne ironiją, o nuščiuvimą.
L. Brogienei Kairiai – tai ne tik gimtinė, čia nori gyventi visą laiką.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Tvarkoma centrinė miestelio aikštė. Po rekonstrukcijos čia atsiras poilsio zonos vaikams ir suaugusiems.
Kairių seniūnas Artūras Šulčius įsitikinęs, kad, pasibaigus numatytiems darbams gyvenvietės viešosiose erdvėse, Kairiai taps dar patrauklesni čia gyvenantiems.
Lina Brogienė sako, jog didžiausias Kairių privalumas tas, jog jie yra Šiaulių miesto pašonėje.
Anot Florentinos Jonaitienės, atsiradus apvažiavimui, Kairiuose įsivyravo ramybė ir eismo saugumas.
Būsimo sporto komplekso statyba. Tikimasi, kad modernus aikštynas pritrauks ne tik vietinius gyventojus, bet ir norinčius pasportuoti miestelio svečius.
Visų mėgstamas Kairių ežeras. Šios vietovės ypač gundo naujakurius.
Daug metų atstumą į autobusų stotelę pramintu keliuku trumpinę gyventojai dabar turi modernų pėsčiųjų taką.
Dvi šiaulietės. Į Kairius moterys atvažiuoja tvarkyti artimųjų kapų.
Dovilės Vaikutienės šeima į Kairius atsikraustė prieš trejus metus.