„Šiaulių plentui“ problemos ir Akmenės rajone

Redakcijos archyvo nuotr.
2015 metų liepa. Naujosios Akmenės aikštės trinkelės – klotos ir luptos, klotos ir luptos.
Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyrius užvakar paskelbė sprendimą civilinėje byloje pagal Akmenės rajono savivaldybės administracijos ieškinį dėl rangos darbų trūkumų šalinimo išlaidų, rekonstruojant Naujosios Akmenės miesto centrinę aikštę, atlyginimo priteisimo. Rekonstrukcijos darbus atlikusią Šiaulių gatvių ir kelių remonto bendrovę „Šiaulių plentas“ prislėgė nemenka finansinė našta.

Teks paploninti piniginę

Teismas Akmenės rajono savivaldybės administracijai iš atsakovės UAB „Šiaulių plentas“ priteisė 251 120 eurų defektų šalinimo darbams apmokėti ir 18 990 eurų žalai, kuri buvo patirta nustatant aikštės defektus.

Praėjusiųjų metų gegužės 8 dieną Akmenės rajono savivaldybės administracija teismui pateikė patikslintą ieškinį, kuriuo prašė priteisti solidariai iš atsakovų restruktūrizuojamos uždarosios akcinės bendrovės „Šiaulių plentas“, architektų Antano Domino, Sauliaus Saulėno, statybos techninio prižiūrėtojo UAB „Statybų inžinerinės paslaugos“ ir statinio projekto ekspertizės rangovo UAB „Darbasta“ 295 435,49 euro rangos darbų trūkumų šalinimo išlaidų, taip pat 18 990 eurų ekspertizės išlaidų atlyginimo.

Naujosios Akmenės miesto centrinės aikštės rekonstrukcijos darbai buvo užbaigti 2015 metų liepą, kai užsakovas ir rangovai pasirašė statybos užbaigimo aktą.

Aikštės rekonstrukcijos projektas buvo įgyvendintas pagal minėtų architektų parengtą projektą, kurie buvo laimėję užsakovo paskelbtą konkursą.

Tačiau per darbų garantinį terminą paaiškėjo, kad dalis tų darbų atlikta su trūkumais: aikštės danga nelygi, grindinio trinkelės išsikraipė, tapo nesaugios, o bendras rekonstruotos aikštės estetinis vaizdas netapo tokiu, kokio tikėjosi miesto bendruomenė. Taikiai išspręsti ginčo šalims nepavyko, ieškovo civilinis ieškinys buvo pateiktas Šiaulių apygardos teismui.

Dalį trūkumų „Šiaulių plentas“ pašalino, tačiau kitų ieškovo nurodytų trūkumų taisyti nesutiko ir kaltę suvertė projektuotojams.

Teismas, išnagrinėjęs šalių pateiktus procesinius dokumentus ir jų priedus, įvertinęs šalių paaiškinimus, liudytojų parodymus teismo posėdžio metu, ekspertų išvadas, konstatavo, kad nagrinėjamu atveju kiekvieno iš statybos proceso dalyvių (projektuotojų, rangovo, statybos techninio prižiūrėtojo) veiksmai yra individualūs, jie nulemti sudarytų sutarčių sąlygų, ne visi statybos proceso dalyviai vienodai prisidėjo prie garantinio termino metu atsiradusių Naujosios Akmenės centrinės miesto aikštės trinkelių dangos defektų.

Teismas nusprendė, kad rangovas „Šiaulių plentas“ ir statybos techninis prižiūrėtojas „Statybos inžinerinės paslaugos“ nesilaikė statybos projektavimo ir statybos procesą reglamentuojančių teisės aktų, iš esmės pažeidė su ieškove sudarytas statybos darbų rangos ir statybos darbų techninės priežiūros sutarčių nuostatas.

Įrodymų, patvirtinančių, kad miesto aikštės trinkelių dangos defektai atsirado dėl netinkamos eksploatacijos nėra, todėl ieškinys buvo tenkintas iš dalies.

Šis teismo sprendimas yra neįsiteisėjęs ir gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Klaustukai – nuo pat pradžių

Apie spragas, nesusikalbėjimus ir įžvalgas rekonstruojant pagrindinę Naujosios Akmenės aikštę „Šiaulių krašte“ rašyta ne kartą.

2015 metų liepos mėnesį, kuomet aikštės rekonstrukcijos projektas buvo baigiamas, rašėme: „Kelis mėnesius apie 10 tūkstančių kvadratinių metrų ploto aikštė klota kumščio didumo akmens trinkelėmis. Tačiau dabar jau kelias savaites taisomas brokas, nes aikštė dėl daugybės duobelių panašėja į arklidžių kiemą. Darbininkai sakė, kad pagrindas grindiniui – lygutėlis kaip stiklas. Tačiau trinkelės suvežtos nevienodo aukščio: skirtumas ir po centimetrą ar daugiau. Trinkeles reikia kloti blokais, kuriuose yra po 25 trinkeles. Bloką pjaustinėti leista tik išimtiniais atvejais, drausta broką atidėti į šalį.

Paklotame trinkelių bloke dažnai likdavo įdubimų.

Darbininkai įmušinėjo trinkeles į žemę. Tačiau nuo smūgių akmuo skilinėjo. Sugadintas trinkeles teko keisti naujomis.

Dar paaiškėjo, kad nėra nuolydžio prie vandens nuotėkio sistemų, požeminių komunikacijų šulinukų. Tad prie kiekvieno jų teko plyteles išlaupyti ir perkloti iš naujo.

Susivokta, kad grindinyje įmontuotos lempos neturi būti lygiai su trinkelėmis, o šiek tiek žemiau. Todėl ardyta ir vėl klota.

Vienas iš trinkeles klojusių darbininkų abejojo, kad visos pateiktos medžiagos – brokuotos. Panašu, kad buvo specialiai atvežtos nevienodo aukščio trinkelės.

Savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjas Rolandas Naglys tada „Šiaulių kraštui“ neatsakė į klausimą, kodėl aikštei parinktos nevienodo aukščio trinkelės. Jo teigimu, Savivaldybė nusipirko paslaugą – įrengti aikštę, o tą apsiėmusio rangovo reikalas yra padaryti darbą.

„Šiaulių kraštas“ tuomet skambino ir į „Šiaulių plentą“. Atsiliepusi darbuotoja pareiškė, kad neįmanoma kalbėtis nei su generaliniu direktoriumi Juozu Aleksa, nei su bet kuriuo kitu direktoriumi. Kiti įmonės specialistai sakė nežiną, pagal kokius kriterijus nupirkta trinkelių“.

Korupcijos byla – teisme

Šiuo metu Šiaulių apygardos teisme nagrinėjama galimos korupcijos byla, susijusi su UAB „Šiaulių plentas“ veikla.

Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, atlikę ikiteisminį tyrimą, įtarė, kad korupciniai veiksmai galėjo būti vykdomi organizuojant ir laimint gatvių ir kelių remonto viešuosius pirkimus.

Šioje byloje – septyni įtariamieji, tarp kurių – buvęs Šiaulių miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Androsovas ir UAB „Šiaulių plentas“ generalinis direktorius Juozas Aleksa.

Ši korupcijos byla yra nagrinėjama, naudojant internetines priemones. Jau apklausti liudytojai.