Šiaulių miesto biudžetas traukiasi

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis patvirtino, kad investiciniams projektams vykdyti kitais metais bus numatyta gerokai mažiau lėšų.
Šiaulių miesto savivaldybė savo tinklalapyje paskelbė visuomenės svarstymui 2021 metų biudžeto projektą. Jis mažesnis už patvirtintą 2020 metų vasario mėnesį 2,5 milijono eurų. Mažiau pinigų klius projektams vykdyti, tačiau daugiau – pačios Savivaldybės veiklai.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje pakomentavo kitų metų miesto pinigų tendencijas, kad „visuomenei būtų lengviau suprasti“.

Kai šių metų vasario mėnesį miesto Taryba tvirtino 2020 metų biudžetą, jis siekė 154 milijonus eurų. Tuomet dar nebuvo pandemijos ir apie ekonomikos lėtėjimą kalbų nesigirdėjo.

Jau po pirmojo karantino Vyriausybė numatė papildomas lėšas savivaldybėms, kad nesustotų statybos darbai ir taip būtų skatinamas ekonomikos atsigavimas. Tokiu būdu Savivaldybės biudžetas metų gale perkopė 170 milijonų.

A. Bartulis informavo, kad šįmet teikia visuomenės svarstymui kiek kuklesnius miesto pinigus – 151,5 milijono, tačiau tikisi, kad ir ši Vyriausybė užkamšys Savivaldybės skyles papildomais pinigais, skirtais ekonomikai skatinti.

„2021-aisiais miesto gyvenimo kokybė ar darbų pobūdis šiek tiek keisis“, – perspėjo Administracijos vadovas.

Jis pasidžiaugė, kad ateinančiais metais gaus žymiai daugiau lėšų iš valstybės biudžeto, tačiau jos nukreiptos konkretiems projektams – Šiaulių LEZ'ui, oro uosto infrastruktūrai. A. Bartulis aiškino, kad apie 8 milijonus eurų minėtiems projektams Vyriausybė skyrė dar šįmet, tačiau didžioji dalis jų kelsis į kitus metus.

Net 4 milijonais daugiau valstybės lėšų 2021 metais skiriama miesto švietimo sistemai. Švietimo programoje šįmet buvo numatyta 36,3 milijono, o kitąmet – jau 40,8 milijono.

Administracijos direktorius pripažino, kad žymų biudžeto mažėjimą subalansavo valstybės biudžeto lėšos. Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) kitiems metams suplanuota net 3 milijonais eurų mažiau. Po ilgos pertraukos šįmet taip pat nebus surinkta GPM viršplaninių lėšų, kurios siekdavo per 2 milijonus eurų.

„Galimybės finansuoti įvairius projektus mažėja, bet nesustosim su investicijomis“, – žadėjo A. Bartulis.

Jeigu investiciniams projektams vykdyti šįmet Savivaldybė iš savo biudžeto ir Europos Sąjungos paramos turėjo 42 milijonus eurų, tai kitąmet numatoma 37,4 milijono. Administracijos vadovas akcentavo, kad skirtumas yra žymus, tačiau tęstiniai projektai rodo, kad miesto tvarkymo darbai nesustos.

„Tikimės, kad tos ekonomikos skatinimo priemonės, kurios buvo daromos ankstesnės Vyriausybės kažkokiu panašiu modeliu bus daromos ir 2021 metais, tai leis savivaldybėms atstatyti aktyvų dalyvavimą miesto infrastruktūros statybos darbuose. Tai užtikrins, kad miesto ar kitų miestų kompanijos gaus užsakymus, dirbs, žmonės gaus atlyginimus, ir visos savivaldybės bendromis jėgomis palaikysime tą ekonomikos atsigavimą“, – kalbėjo A. Bartulis.

Jo teigimu, žymiausiai sumažėjo biudžeto lėšos Aplinkos (beveik milijonu) bei Miesto infrastruktūros objektų priežiūros programoms (6,2 milijono eurų). Po milijoną eurų mažėja lėšos kultūrai ir sportui. Užtat 600 tūkstančiais eurų daugiau miesto gyventojams kainuos pačios Savivaldybės išlaikymas.

2021 metų biudžeto projektas dar bus tikslinamas po sausio 10 dienos, kai bus suvesti visi finansiniai galai. Tada jis jau bus atiduotas Tarybos nariams svarstyti, o tvirtinamas vasario mėnesį.

Kalbėdamas apie 2020 metų biudžetą, A. Bartulis patvirtino, kad visos suplanuotos lėšos į biudžetą nebus surinktos. Pritrūks maždaug 4,5 milijono, tačiau, anot direktoriaus, savivaldybes gelbsti Finansų ministerija, skolindama joms lėšas.

Šiauliai jau skolinosi apie 3,5 milijono ir praėjusią savaitę ministerijos paprašė dar milijono.

„Matydami, kad per gruodžio mėnesį vyko ekonomikos suvaržymai, tikėtina, kad GPM surinksime mažiau, todėl praėjusią savaitę kreipėmės į Finansų ministeriją, kad galėtume užtikrinti šių metų įsipareigojimų įvykdymą, sumokėti už rangos darbus, darbo užmokestį sumokėti už gruodžio mėnesį, tai bendra skola valstybei sieks per 4 milijonus eurų. Tai leis užtikrinti šių metų biudžeto vykdymą. Valstybės biudžete numatyta per 120 milijonų šios skolos suvaldymui, tai ir tikimės, kad ta skola bus suvaldyta“, – komentavo Administracijos direktorius.

Tačiau reikšmingas biudžeto stygius finansiniams įsipareigojimams įvykdyti nesutrukdė Savivaldybės administracijai iš skolintų pinigų išsimokėti kalėdines premijas.