Šiaulių meras pamatė Sukilėlių kalnelį

Šiaulių meras pamatė Sukilėlių kalnelį

PRO ME­RO LAN­GĄ

Šiau­lių me­ras pa­ma­tė Su­ki­lė­lių kal­ne­lį

Po „Šiau­lių kraš­to“ pub­li­ka­ci­jos, jog Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė skel­bia kon­kur­są „Tau­tos lais­vės“ pa­mink­lui sta­ty­ti, bet yra ap­lei­du­si is­to­ri­nį pa­mink­lą Nep­rik­lau­so­my­bei Su­ki­lė­lių kal­ne­ly­je, su­rea­ga­vo me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas. Žvelg­da­mas pro ka­bi­ne­to lan­gą, jis pa­ža­dė­jo: is­to­ri­nį pa­mink­lą su­tvar­kys, o dėl nau­jo pa­mink­lo lauks, „kol žmo­nės su­si­tars“. Ką reiš­kia „su­si­tars“, kai kon­kur­sas dėl pa­mink­lo sta­ty­bos jau vyks­ta?

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Mu­zie­ji­nin­kai pri­mi­nė

„Šiau­lių kraš­to“ pub­li­ka­ci­jo­je (Ži­vi­lė Ka­va­liaus­kai­tė, „Ap­leis­tas uni­ka­lus pa­mink­las Nep­rik­lau­so­my­bei“, „Šiau­lių kraš­tas“, 2019-04-16) apie is­to­ri­nį pa­mink­lą Su­ki­lė­lių kal­ne­ly­je min­ti­mis da­li­jo­si „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za, jo pa­va­duo­ja Vir­gi­ni­ja Šiukš­čie­nė.

Mu­zie­ji­nin­kai pri­mi­nė: Su­ki­lė­lių kal­ne­ly­je nuo 1931 me­tų sto­vi pri­mirš­tas ir ap­leis­tas pa­mink­las Nep­rik­lau­so­my­bei, ku­rį su­kū­rė Ka­ro­lis Rei­so­nas. Prieš sep­ty­ne­rius me­tus pa­vog­tos šio pa­mink­lo len­tos su su­ki­lė­lių pa­var­dė­mis iki šiol neat­kur­tos.

Per­nai Sa­vi­val­dy­bei bu­vo pa­teik­tas ar­chi­tek­to Da­riaus Ja­ku­baus­ko pro­jek­tas dėl pa­mink­li­nių len­tų at­kū­ri­mo ir įren­gi­mo, bet reak­ci­jos ne­su­lauk­ta.

Pa­sak R. Bal­zos, per so­viet­me­tį iš is­to­ri­nės at­min­ties iš­si­try­nė, kad šis pa­mink­las yra skir­tas Nep­rik­lau­so­my­bei.

1955–1957 me­tais nuo pa­mink­lo bu­vo nuim­tos me­ta­li­nės len­tos su už­ra­šais „Tiems, ku­rie žu­vo už Lie­tu­vą“, „Tė­vy­ne, būk lai­min­ga am­ži­nai“ ir su­ki­lė­lių pa­var­dė­mis. Bu­vo už­mū­ry­ti Ge­di­mi­no stul­pai, nuim­tas kry­žius. Pa­mink­li­nės len­tos pa­te­ko į mu­zie­jų, kry­žius – į Šv. Pet­ro ir Po­vi­lo baž­ny­čią.

Ki­lus Są­jū­džiui, 1988 me­tais pa­mink­las bu­vo at­nau­jin­tas (ar­chi­tek­tas Ka­je­to­nas Ju­rė­nas). Bu­vo pa­ga­min­tos bron­zi­nės plokš­tės su vie­nuo­li­kos nu­žu­dy­tų su­ki­lė­lių pa­var­dė­mis, at­kur­ta sim­bo­li­ka, grą­žin­tas kry­žius ir len­tos, sau­go­tos mu­zie­ju­je.

1993 me­tais pa­mink­li­nė len­ta su už­ra­šu „Tė­vy­ne, būk lai­min­ga am­ži­nai“ bu­vo pa­vog­ta, ki­ta len­ta grą­žin­ta „Auš­ros“ mu­zie­jui. 1997 me­tais iš­lie­tos nau­jos len­tos ir pri­tvir­tin­tos pa­mink­lo prie­ky­je.

2012 me­tų ba­lan­dį len­tos su su­ki­lė­lių pa­var­dė­mis pa­vog­tos.

„Vėl ki­lo vi­suo­me­nės ini­cia­ty­va. Ar­chi­tek­tas Da­rius Ja­ku­baus­kas pa­ruo­šė pa­mink­li­nių len­tų at­kū­ri­mo pro­jek­tą, kaip ir K. Rei­so­nas, sa­vo ini­cia­ty­va, be pi­ni­gų“, – sa­kė R. Bal­za, pa­brėž­da­mas, jog rei­kia tik Sa­vi­val­dy­bės lei­di­mo. Bet pro­jek­tas nuo 2018 me­tų bir­že­lio 18 die­nos gu­li ne­ju­di­na­mas Sa­vi­val­dy­bės stal­čiuo­se.

„At­min­tis sa­vai­me neat­si­ran­da, o jos gai­vi­ni­mas tu­ri pra­si­dė­ti nuo ele­men­ta­rių dar­bų“, – pa­brė­žė is­to­ri­kas.

„Ar rei­kia ant­ro pa­mink­lo ne­prik­lau­so­my­bei, ar jis tu­ri tu­rė­ti tik vaiz­di­nį? – klau­sė R. Bal­za. – Bu­vo kal­ba sta­ty­ti par­ti­za­nams, bu­vo įvai­rių pa­mąs­ty­mų, da­bar ap­si­sto­ta ties pa­mink­lu Lais­vei. Bet ku­riuo at­ve­ju, ką pa­sta­ty­tu­me mies­to cent­re, tu­ri­me ne­pa­mirš­ti, kad pa­mink­lą Nep­rik­lau­so­my­bei tu­ri­me. Tai yra pa­mink­las mums, čia gy­ve­nan­tiems žmo­nėms, tai kar­tai. Rei­kia su­pras­ti, kad pa­mink­lai ne­sta­to­mi sa­vo kar­tai įam­žin­ti, jie sta­to­mi atei­čiai, kad žmo­nės ži­no­tų, kas vy­ko.“

Me­ro pa­dė­ka

Po šios pub­li­ka­ci­jos me­ras ra­do lai­ko su­si­tik­ti su ar­chi­tek­tu Da­riu­mi Ja­ku­baus­ku ba­lan­džio 30 die­ną.

„Esu ma­lo­niai nu­ste­bin­tas Da­riaus Ja­ku­baus­ko en­tu­ziaz­mu ir kar­tu nuo­šir­džiai dė­ko­ju Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­riui Rai­mun­dui Bal­zai, at­krei­pu­siam dė­me­sį į Su­ki­lė­lių kal­ne­lio reikš­mę ir jo būk­lę, – ci­tuo­ja­mas A. Vi­soc­kas Sa­vi­val­dy­bės pa­vie­šin­ta­me pra­ne­ši­me. – Ma­nau, kad tai tik­rai ne­pel­ny­tai pri­mirš­ta vie­ta, ku­rio­je ga­li­ma mi­nė­ti įvai­rias mū­sų tau­tos Lais­vei svar­bias da­tas.“

Pa­si­džiau­gęs, jog ar­chi­tek­tas skirs 1 000 eu­rų sa­vo lė­šų me­mo­ria­li­nių len­tų ga­my­bai, me­ras pa­ža­dė­jo „da­lį su­mos ras­ti Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­te, o jei pi­ni­gų dar trūk­sią, bus ban­do­ma ieš­ko­ti pa­trio­tiš­kai nu­si­tei­ku­sio vers­lo pa­ra­mos“.

D. Ja­ku­baus­kas „Šiau­lių kraš­tui“ pa­si­džiau­gė, jog pro­jek­tas pa­ga­liau su­lau­kė dė­me­sio: „Sup­ran­tu, jog bu­vo rin­ki­mai ir ne­bu­vo ka­da.“

Nau­jo pa­mink­lo sta­ty­bos su me­ru neap­ta­rę, bet, ar­chi­tek­to nuo­mo­ne, „mies­tui pa­mink­lų ne­bus per daug“. Tik rei­kė­tų nau­ją pa­mink­lą sta­ty­ti ne abst­rak­čiai lais­vei, o ap­si­spręs­ti dėl na­ra­ty­vo.

„Bu­vo ke­lia­mas na­ra­ty­vas sta­ty­ti par­ti­za­nams, – pri­mi­nė D. Ja­ku­baus­kas ir pa­ts pa­svars­tė: – Pa­mink­las Nep­rik­lau­so­my­bei su­si­jęs su Pir­mą­ja res­pub­li­ka, o nau­jas ga­lė­tų bū­ti su­si­jęs su Ant­rą­ja res­pub­li­ka, su Ko­vo 11-ąja.“

Pra­re­gė­ji­mai pro ka­bi­ne­to lan­gą

Tą pa­čią ba­lan­džio 30 die­ną A. Vi­soc­kas feis­bu­ke pa­si­da­li­jo sa­vo nuo­sta­ta dėl nau­jo pa­mink­lo „Tau­tos lais­vei“ sta­ty­bos.

„Prieš ma­no lan­gus ar­do­ma aikš­tė. Ji de­ri­na­ma nau­jam pa­mink­lui“, – ra­šo me­ras.

Jis ne pir­mą kar­tą da­li­ja­si, ką nau­jo iš­vy­do pro sa­vo ka­bi­ne­to lan­gą. Ne taip se­niai ste­bė­jo­si Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je iš­ki­lu­sia „rau­dų sie­na“, esą ne­ži­nąs ir ne­sup­ran­tąs to sta­ti­nio.

Da­bar ti­ki­na, kad pa­mink­lo „sie­kia TS-LKD sky­rius gal nuo 2008 me­tų“. Pa­mirš­ta tik pa­sa­ky­ti, kad pa­ti Sa­vi­val­dy­bė jo „sie­kia“ – yra pa­skel­bu­si kon­kur­są pa­mink­lui sta­ty­ti.

„Aš ma­nau, jog tu­ri­me pui­kią vie­tą švęs­ti „Lais­vės“ šven­tes. Pvz. „Su­ki­lė­lių kal­ne­lis“, – pa­si­da­li­ja nau­jos vie­tos šven­tėms at­ra­di­mu A. Vi­soc­kas. – To­dėl priė­miau spren­di­mą lauk­ti tol, kol žmo­nės dėl nau­jo pa­mink­lo su­si­tars ir tik ta­da jį sta­ty­ti. Ma­nau, jog pa­mink­las „Tau­tos Lais­vei“ tu­ri jung­ti, o ne skai­dy­ti. Bus įreng­tas pa­ma­tas „laip­tams“ ir „laip­tai“. Pos­ta­men­to ne­bus...“

„Ko­kio su­si­ta­ri­mo me­ras lauks, kai pa­mink­lo kon­kur­sas jau vyks­ta? – ste­bė­jo­si „Šiau­lių kraš­tui“ aikš­tės re­konst­ruk­ci­jos ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Ru­do­kas. – Aš jau nie­ko ne­be­sup­ran­tu. Tie „laip­tai“ ir yra po­sta­men­tas, jo­kio pa­ma­to, jo­kio ki­to po­sta­men­to ne­bus. Jų cent­re bus „sky­lė“ – trys met­rai ant tri­jų met­rų – pa­mink­lui sta­ty­ti. Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius lie­pė man praei­tą sa­vai­tę tuos laip­tus pa­da­ry­ti ir ran­go­vas pa­da­rys. Kas da­ly­vaus pa­mink­lo kon­kur­se, tu­rės į tai at­si­žvelg­ti.“

Nie­ko ne­stab­dys

„Šiau­lių kraš­tas“ va­kar pa­ties A. Vi­soc­ko klau­sė, gal stab­dys kon­kur­są nau­jam pa­mink­lui sta­ty­ti? „Ži­no­ma, ne“, – pa­ti­ki­no me­ras.

Ko­kio tuo­met „su­si­ta­ri­mo“ lauks? Kiek il­gai? Dis­ku­si­jos dėl pa­mink­lo sta­ty­bos vy­ko jau po­rą de­šimt­me­čių.

„Aš ma­tau, kas de­da­si Vil­niu­je, ki­tuo­se mies­tuo­se, kuo­met ei­na kal­ba apie nau­jo pa­mink­lo sta­ty­mą, – aiš­ki­no me­ras. – Mes tu­rim pui­kiau­sią ga­li­my­bę su­si­tar­ti ir tik su­si­ta­rus pa­sta­ty­ti. Ne­no­riu, kad pa­mink­las Tau­tos lais­vei su­kir­šin­tų žmo­nes. No­riu, kad aš­tuo­ni iš de­šim­ties pri­tar­tų. Ne­ži­nau, kaip žmo­nes ap­klau­si­me. Kai mes tą pa­mink­lą su­ra­si­me, ta­da ir pa­sta­ty­si­me. Gal per kon­kur­są pa­siū­lys ir tiks. Žmo­nės sa­kys: jis pui­kus – ir jis sto­vės.“

Sa­vi­val­dy­bė vie­šą pir­ki­mą yra pa­skel­bu­si „Tau­tos lais­vės“ pa­mink­lui su­kur­ti ir pa­sta­ty­ti. Pre­ten­den­tai pa­siū­ly­mus tu­ri pa­teik­ti bir­že­lio 3 die­ną.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas: „Prieš ma­no lan­gus ar­do­ma aikš­tė. Ji de­ri­na­ma nau­jam pa­mink­lui... Aš ma­nau, jog tu­ri­me pui­kią vie­tą švęs­ti „Lais­vės“ šven­tes. Pvz.,  „Su­ki­lė­lių kal­ne­lis“.

Šiau­liai tu­ri pa­mink­lą Nep­rik­lau­so­my­bei, tik jis nuo­lat nio­ko­ja­mas – prieš sep­ty­ne­rius me­tus pa­vog­tos pa­mink­lo len­tos su su­ki­lė­lių pa­var­dė­mis ir iki šiol neat­kur­tos.

Ar­chi­tek­tas Da­rius Ja­ku­baus­kas be­veik me­tus lau­kė Sa­vi­val­dy­bės reak­ci­jos į sa­vo ini­cia­ty­va pa­reng­tą Su­ki­lė­lių kal­ne­lio komp­lek­so pa­mink­li­nių len­tų įren­gi­mo pro­jek­tą.