
Naujausios
Šiaulių krašto ūkininkams pristatytos gamintojų grupių galimybės
Kooperacijos svarbą ir naudą pripažįsta vis daugiau ūkininkų. Susivienijus atsiranda didesnės galimybės modernizuoti gamybą, pasidalinti gerąja patirtimi ir dirbti pelningiau. Europos Sąjungos (ES) paramos politika siekiama sustiprinti ūkininkų kooperaciją Lietuvoje.
Vienytis ir investuoti į ūkininkavimo našumą žemdirbius gali paskatinti Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas“ veiklos sritis „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas žemės ūkio sektoriuje“. Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovai Šiaulių apskrities savivaldybių žemės ūkio skyrių vadovams, specialistams bei ūkininkams pristatė šios priemonės teikiamas galimybes ir paramos taisykles.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Keliamos sąlygos pareiškėjui
Lietuvoje pirmą kartą taikomai priemonei numatyta skirti 1,7 milijono eurų. Pripažinta gamintojų grupė, tinkamai įgyvendinusi penkerių metų verslo planą, galės gauti iki pusės milijono eurų paramą.
Paramos suma už vienerius veiklos metus negali būti didesnė kaip 100 000 eurų. Per visą finansavimo laikotarpį parama negalės viršyti 10, 9, 8, 7, 6 procentų per atitinkamai pirmus, antrus, trečius, ketvirtus ir penktus veiklos metus parduotos produkcijos vertės.
ŽŪM Teisės departamento Teisės taikymo ir kooperacijos skyriaus Kooperacijos poskyrio vedėjas Alfredas Gustas ir vyriausioji specialistė Rasa Mikolonienė susirinkusiems dalyviams įvardijo paramos esmę – siekiama, kad susibūrusi gamintojų grupė galėtų investuoti į veiklos efektyvinimą ir kuo palankesnėmis sąlygomis parduoti savo produkciją. Didžiausias prioritetas skiriamas ekologinės gamybos ūkių ir gyvulininkystės, sodininkystės, uogininkystės ar daržininkystės ūkių konkurencingumo didinimui, skatinant šių ūkių bendradarbiavimą ir kooperuotą veiklą.
Pareiškėjas, norintis pasinaudoti šia parama, turi būti juridinis asmuo, sudarytas iš ne mažiau kaip 10 žemės ūkio veikla užsiimančių fizinių ir (ar) juridinių asmenų. Be to, Juridinių asmenų registre kooperatyvo registracijos data negali būti ankstesnė nei 2014 metų sausio 1 diena.
Numatyti reikalavimai ir pagal vykdomas veiklas. Jei paramos gavėjas augina vaisius, uogas ar daržoves, jo dirbamas bendras žemės plotas turi būti ne mažesnis kaip 100 hektarų, o jei atstovauja gyvulininkystės sektoriui, tai ūkinių gyvūnų augintojų bendras auginamų sutartinių gyvulių skaičius turi būti ne mažiau kaip 500 sutartinių gyvulių. Bitininkų susivienijimai, kurių bendras laikomų bičių šeimų skaičius yra ne mažiau kaip 200, taip pat gali gauti atrankos balų.
Pasak Kooperacijos poskyrio vedėjo A. Gusto, tokie reikalavimai neturėtų gąsdinti. „Kuo didesnę apyvartą turi paramos gavėjas, tuo didesnę paramą gali gauti, todėl tikrai verta jungtis į gamintojų grupes ir bendrai užsiimti veikla – juk per metus parama gali siekti net 100 tūkstančių eurų, o jos panaudojimo galimybės gana plačios“, – sakė A. Gustas.
ŽŪM specialistai pabrėžia, jeigu dalyviai yra žemės ūkio kooperatinės bendrovės (kooperatyvai), tai iš jų narių supirktų produktų ir nariams parduotų prekių bei suteiktų paslaugų vertė turi būti didesnė kaip 50 procentų visų kooperatinės bendrovės (kooperatyvo) supirktų produktų ir visų parduotų prekių bei suteiktų paslaugų vertės.
Finansuojamos išlaidos ir Įsipareigojimai
Šios paramos lėšomis galima finansuoti įvairias išlaidas, jei jos būtinos projektui vykdyti. Tai gali būti biuro įrangos įsigijimas, administracijos bei kitų darbuotojų išlaidos, o tai svarbu pradedant veiklą naujai gamintojų grupei. Visgi numatyti tam tikri apribojimai – bendra biuro įrangos išlaidų suma negali viršyti 150 tūkstančių eurų per visą verslo plano įgyvendinimo laikotarpį, o darbuotojų darbo užmokestis finansuojamas be išlaidų socialinio draudimo įmokoms.
„Šios paramos rėmuose suteikiama puiki galimybė pradėti veiklą ir įsitvirtinti kaip gamintojų grupei, nes lėšos gali būti panaudojamos įsikūrimui, įrangos ar teisinių ir administracinių paslaugų, audito, buhalterinės apskaitos paslaugų įsigijimui“, – vardijo ŽŪM specialistė R. Mikolonienė.
Tinkamomis finansuoti išlaidomis pripažįstamos nematerialiosios investicijos – kompiuterinės programinės įrangos, patentų, licencijų, autorių teisių, prekės ženklų įsigijimo išlaidos. Svarbu ir tai, kad paramos lėšomis galima finansuoti buveinės, gamybinių patalpų pirkimo išlaidas.
Besinaudojantys šia priemone paramos gavėjai privalės laikytis numatytų įsipareigojimų. Visų pirma, kiekvienais veiklos metais per pareiškėją turės būti parduodama ne mažiau kaip 75 procentai savo ūkyje užaugintų arba pagamintų produktų, kurie nurodomi pareiškėjo verslo plane.
Antra, paramos gavėjas įsipareigoja įgyvendinti pasirinktas veiklas mažiausiai penkerius metus nuo galutinio paramos lėšų išmokėjimo. Šis reikalavimas taikomas ir investicijoms į infrastruktūrą ar gamybą. Taip pat būtina išlaikyti infrastruktūros objekto, į kurį investuota, ar jo dalies nuosavybės teises. Iš paramos lėšų įsigijus kokio nors turto, būtina jį apdrausti ne trumpiau kaip penkeriems metams, kuomet įgyvendinamas projektas.
Specialistų įžvalgos
Pakruojo rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Pupinis pažymi, kad lengviausiai parama galima pasinaudoti, jei atsirastų stambesnis ūkininkas ar bendrovė, kuris aplink save suburtų smulkesnius ūkius.
„Juk administracinius reikalus geriau tvarko patyrę specialistai. Geriau, kai yra patikima buhalterinė apskaita, – sakė J. Pupinis. – Pagaliau lengviau apsispręsti, kieno bazėje įrengti naujus objektus, kai yra vienas stambesnis dalyvis“.
Užs. Nr. 352015
Autoriaus nuotr.
ŽŪM specialistai A. Gustas ir R. Mikolonienė pristatė sąlygas kaip gauti pirmą kartą siūlomą paramą.
Šiaulių apskrities savivaldybių žemės ūkio skyrių vadovai realiai įvertino galimybes pasinaudoti parama.