Šiaulių katedra taps tikinčiųjų turtu

Šiaulių katedra taps tikinčiųjų turtu

Šiaulių katedra taps tikinčiųjų turtu

Vyriausybė rengiasi pripažinti religinės bendruomenės nuosavybės teisę į Šiaulių Šv. Petro ir Povilo katedrą. Iki šiol ji priklausė nebeegzistuojančiai institucijai – miesto vykdomojo komiteto butų ūkio valdybai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Kuriozinė situacija išsispręs

Šiaulių miesto savivaldybė praėjusią savaitę sulaukė Teisingumo ministerijos prašymo derinti jos parengtą Vyriausybės nutarimo projektą dėl Šiaulių katedros įteisinimo tikintiesiems.

Oficialiai numatoma pripažinti Šiaulių Šv. Petro ir Povilo parapijai nuosavybes teises į religinės paskirties nekilnojamąjį turtą – pastatą bažnyčią ir kiemo infrastruktūros statinius.

Iki šiol Šiaulių katedros situacija buvo kuriozinė. Bažnyčia nuo sovietmečio laikų priklausė nebeegzistuojančiai miesto deputatų tarybos vykdomojo komiteto butų ūkio valdybai. Bet ir tai patvirtinančių dokumentų Savivaldybėje nerasta.

Savivaldybės Turto valdymo skyriaus Turto poskyrio vedėja I. Krugiškienė „Šiaulių kraštui“ sakė tik mačiusi kadastrinių matavimų byloje įrašą, jog Šv. Petro ir Povilo bažnyčios pastatas priklauso kažkokiai butų ūkio valdybai.

„Po karo visi pastatai buvo perimti vietinių tarybų, registruoti prie butų ūkio valdybų, Šv. Petro ir Povilo bažnyčia – taip pat, – sakė vedėja. – Ji, kaip bažnyčia, veikė ir prieš karą, ir po karo, jos nacionalizavimo akto kaip ir nebuvo. Todėl ir nebuvo kaip grąžinti jos pagal turto atkūrimo religinėms bendruomenėms įstatymą.“

Biurokratinės kliūtys įveiktos tik pernai

Savivaldybė pati ne kartą siūlė Teisingumo ministerijai spręsti katedros teisinės registracijos klausimą, nes Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis to prašė daugybę metų.

Tokia galimybė atsirado praėjusios kadencijos Seimui priėmus įstatymą dėl religinių bendruomenių ir bendrijų nuosavybės teisės į religinės paskirties nekilnojamąjį turtą registravimo tvarkos.

Nauja tvarka įsigaliojo nuo 2012 liepos 1 dienos.

Pagal ją religinės bendruomenės dabar gali savo vardu teisiškai įregistruoti tą turtą, kuris joms visuomet priklausė ir realiai nuolat buvo jų naudotas. Tik dėl kiekvieno atvejo reikia Vyriausybės nutarimo.

„Pagaliau katedra ir de facto, ir de jure priklausys tikintiesiems, – sakė „Šiaulių kraštui“ miesto meras Justinas Sartauskas. – Gerai dar, kad tai nesutrukdė katedros veiklos, remonto.“

Vyskupui – džiaugsmas

Teisingumo ministerijai Savivaldybė jau davė teigiamą atsakymą.

„Negi savinsimės bažnyčią, – stebėjosi I. Krugiškienė. – Tik žemės sklypo reikalus parapijai dar teks spręsti.“

Vyriausybės nutarimo projektas dar turi būti derinamas su Aplinkos ministerija, Kultūros paveldo departamentu.

„Koks džiaugsmas, nuostabu“, – apsidžiaugė Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis iš „Šiaulių krašto“ sužinojęs apie rengiamą Vyriausybės nutarimą.

Vyskupas problemą judino nuo pat Šiaulių vyskupijos įkūrimo – jau penkiolika metų.

„Valdžios keitėsi, bet pagaliau Seimas ir Vyriausybė palankiai pasižiūrėjo“, – džiaugėsi E. Bartulis.

Šiauliuose kitų bažnyčių teisinė registracija, anot vyskupo, yra sutvarkyta.

„Bet rajonuose yra bažnyčių, kurios taip pat neturi teisinės registracijos, – sakė vyskupas. – Tai brangiai kainuoja, bet reikės judinti.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

TURTAS: Šiaulių šv. Petro ir Povilo katedra bus pripažinta tikinčiųjų nuosavybe – iki šiol priklausė nebeegzistuojančio Vykdomojo komiteto butų ūkio valdybai.

VYSKUPIJA: Šiaulių vyskupija dabar turės nuosavybe ir naująjį pastoracinį centrą, ir katedrą.