„Šiaulių energija“ lenkia kitus biokuro katilinių statytojus

„Šiaulių energija“ lenkia kitus biokuro katilinių statytojus

Pirmadienį jau trečią kartą viešai svarstyta nepriklausomo šilumos gamintojo UAB „Klas“, planuojančio Daubos gatvėje statyti biokuro katilinę, poveikio aplinkai vertinimo ataskaita. Kol privatininkas gaišta svarstymuose, AB „Šiaulių energija“ baigia statyti savo biokuro katilinę.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Nori įsiterpti į rinką

Kovo 31 dieną vyko viešas nepriklausomo šilumos gamintojo UAB „Klas“, planuojančio Daubos gatvėje statyti biokuro katilinę, poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos svarstymas. Ataskaita Šiaulių miesto visuomeninių organizacijų prašymu svarstyta jau trečią kartą.

Balandžio mėnesį ataskaitą numatyta papildomai svarstyti ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente.

UAB „Klas“ už 25 milijonus litų, iš kurių 6 milijonai litų – skolintos lėšos, ketina Šiauliuose pastatyti biokuro katilinę. Joje ketinama sukurti 17 naujų darbo vietų.

Planuojama, kad biokuru ir durpėmis kūrenama katilinė pradės veikti nuo 2016 metų ir tarnaus apie 35 metus. Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje rašoma, kad katilinė veiks tik šildymo sezono metu, apie 222 dienas.

Šiaulių miesto savivaldybės administracija poveikio vertinimo ataskaitai pastabų nepateikė. Dar pernai, lapkričio 28 dieną, Šiaulių miesto taryba priėmė sprendimą, kuriuo užkirto kelią nepriklausomiems šilumos gamintojams ateiti į rinką.

Baimintasi, kad šilumą iš privatininkų turėsianti supirkti „Šiaulių energija“ gali bankrutuoti.

Tiria Konkurencijos taryba

Konkurencijos taryba pranešė pradėjusi tyrimą, ar Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimas „Dėl Šiaulių miesto šilumos ūkio vystymo“ atitinka Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimus.

„Yra pagrindas įtarti, kad Savivaldybė galėjo suteikti savo kontroliuojamai įmonei AB „Šiaulių energija“ privilegijas teikiant šilumos gamybos paslaugas ir diskriminuoti kitus ūkio subjektus ar jų grupes“, – teigia Konkurencijos taryba.

Konkurencijos taryba tyrimą pradėjo gavusi kito nepriklausomo šilumos gamintojo UAB „GECO – Taika“ skundą.

Termofikacinę elektrinę Šiauliuose norintis statyti nepriklausomas šilumos gamintojas teigė, kad Savivaldybė užkirto kelią jo atėjimui į rinką ir taip užtikrino monopolinę „Šiaulių energijos“ padėtį.

„Šiaulių energija“ privatininkus lenkia

Kol nepriklausomas šilumos tiekėjas derina biokuro katilinės poveikio aplinkai ataskaitą, AB „Šiaulių energija“ jau šiemet žada baigti rekonstruoti Pietinę katilinę ir įrengti 20 MW galios biokuro katilinę Pramonės gatvėje. Investicijos siekia 20 milijonų litų.

„Šiaulių energija“ aplenks nepriklausomą šilumos tiekėją ir anksčiau pasistatys biokuro katilinę, nes mes jau statome, o jie tik derina poveikio aplinkai ataskaitą“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Audronė Čepulienė, „Šiaulių energijos“ Finansų ir ekonomikos direktorė.

Dabar Pietinėje katilinėje naudojamame kure biokuras sudaro 44 procentus. Dėl to nuo 2012 metų spalio mėnesio šilumos energijos pardavimo kaina sumažėjo 16,6 procento, arba 4,88 ct/ kWh, o vartotojai galėjo sutaupyti apie 20 milijonų litų per metus.

Šilumos energijos kaina AB „Šiaulių energija“ vartotojams dar mažės, kai bus baigta rekonstruoti Pietinė katilinė ir pastatyta nauja, biokuru kūrenama katilinė.

„Jau šiemet nuo spalio mėnesio vartotojams bus nustatyta mažesnė šilumos kaina, įvertinus naujos katilinės naudą“, – sakė A. Čepulienė.

Pietinė katilinė tiekia šilumą beveik visiems (94 proc.) miesto vartotojams. Skaičiuota, kad projektas atsipirks per trejus metus. Šilumos energijos kaina mažėtų apie 6,6 procento, arba 1,58 ct/kWh. Vartotojai sutaupytų apie 6,6 milijono litų per metus.