„Šiaulių dienos“ paženklintos mirtimi

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šūsnis dokumentų, rekomendacijų, išvadų. Išvada: pats kaltas. Motinai vaiko niekas negrąžins.
Praėjo dvi savaitės, kai Respublikinėje Šiaulių ligoninėje užgeso 25 metų Andriaus Žilinskio gyvybė. Tragiškai pasibaigusią traumą per miesto šventės „Šiaulių dienos 784“ vykusį baigiamąjį koncertą patyręs vyras mirė taip ir nepabudęs po 18 dienų trūkusios komos. Policija kaltų nerado, konstatuota, kad dėl mirties kaltas pats mirusysis, tad ikiteisminį tyrimą pradėti atsisakyta.

Gedinti A. Žilinskio mama Lina nekaltina nieko, ji sako savo šeimos skaudžia netektimi tenorinti perspėti.

Be ramybės

Spalio 3-oji buvo ta diena, kai Lina paskutinį kartą prisiglaudė prie savo sūnaus kūno – atsisveikino. Jaunas vyras palydėtas į tėvų gimtinę – Pakruojo rajoną. Palaidotas Linkuvos kapinėse.

„Nors prie pašarvoto galėjau prisiglausti. Kol gulėjo reanimacijoje, per išvedžiotus vamzdelius sunku buvo net prisiliesti, tik glostydavau jį ir pasilenkusi prie ausies kalbėdavau su juo, prašiau neišeiti. Jei jis tik būtų atsimerkęs, aš tikrai jį būčiau prisikalbinusi“, – žodžius renka savo vaiką neseniai palaidojusi moteris.

Jai sunku kalbėti apie tai, ką išgyveno pastarąjį mėnesį. Tačiau kalbėti, mano, reikia – reikia kad visi sužinotų, kokiomis aplinkybėmis įvyko tragiškai pasibaigusi nelaimė.

„Nieko nekaltinu, nors ir galvoju, kad atsakomybė dėl mano vaiko žūties turėtų užgulti miesto šventės rengėjų pečius. Sūnaus nebeprikelsiu, tegu ilsisi ramybėje. Noriu tik perspėti žmones, kad būtų atsargesni net ir tokio masto renginiuose“, – sako moteris.

Lina pasakoja dabar gyvena tik „prilaikoma“ vaistų, be jų širdis tiesiog plyšta. Namai, kuriuose su šeima gyveno Andrius ir iš kurių išėjo prieš lemtingąjį įvykį, tebealsuoja netektimi, akis ir širdį motinai bado likę sūnaus drabužiai, kiti asmeniniai daiktai.

Lina šypteli: tą 18 parų, kai galvos traumą patyrusio Andriaus gyvybė ruseno, jos mobiliajame dažniausiais paieškos žodžiais buvo „koma“, „prabudimas“, „smegenų pabrinkimas, kraujavimas, trauma“, o dabar, po sūnaus laidotuvių, motina internete ieško kitokių raktinių žodžių – dvasinės ramybės sau.

Vilties nerasta

Rugsėjo 14-ąją Linai paskambino iš policijos, klausimas – ar ji žino, kur šiuo metu yra sūnus Andrius. Informavo, kad vyras komoje, kad chirurgijos reanimacijoje, kad po dviejų galvos operacijų. Žinia Linai trenkė per realybės suvokimą – kol suprato, kas nutiko, ko klausiama, ką išgirdo.

Motina paskutinįkart su Andriumi kalbėjosi naktį į rugsėjo 12-ąją, išvykdama į pamaininį darbą, jis žadėjo eiti į miesto šventę. Nei grįžusi iš darbo, nei kitą dieną sūnaus nesulaukė – pagalvojo, kad su draugais – juk suaugęs. Bandė skambinti, bet Andrius neatsiliepė, nors telefonas ir nebuvo išjungtas.

Atsipeikėjusi po pareigūnų skambučio motina bematant atsirado Respublikinės Šiaulių ligoninės chirurginės reanimacijos skyriuje, sužinojo diagnozę – galvos sumušimas su kaukolės kaulų lūžiais ir kraujo išsiliejimu virš kietojo galvos smegenų dangalo kairėje, kad iš 15 komos balų sūnaus būklė vertinama vos keturiais, kad sūnus net du sykius operuotas dėl progresuojančio galvos smegenų spaudimo.

„Įėjusi į reanimacijos palatą, vaiko nepažinau, galva buvo sutvarstyta, veidas neatpažįstamai sutinęs – brinko smegenys, viskas apraizgyta vamzdeliais ir gyvybę palaikančiais aparatais“, – prisimena Lina. Ji sako, kažkodėl iš karto pagalvojusi, kad smurto žymių nematyti.

Po to – 18-os parų laukimas. Kasdieninės kelionės į ligoninę. Įtemptu COVID-19 laiku motinai su sūnumi leisdavo pabūti vos penkias minutes per dieną. Sūnus nereagavo.

„Jei jis tik būtų atsimerkęs, aš būčiau jį pasiėmusi, būčiau iš naujo išmokiusi jį kalbėti, vaikščioti, visko būčiau išmokiusi. Bet jis neatsimerkė“, – tyliai sako motina.

Prisimena vieną po kitos gaudžiusi svetimas patirtis, kaip būna esant tokiems sužalojimams. Girdėjo, kad stebuklų būna, juk vyras jaunas, stiprus.

Vilties, kad išgyvens, gydytojai nedavė. O jei išgyventų, teigė, tikėtina, jog vegetuotų.

Motiną šiurpino ir mintis, kad sūnus gali likti komoje ir keliolika metų, juk jaunas, o širdis pajėgi plakti.

Atsimena vieną naktį susapnavo Andrių sugrįžus namo, sakė parėjęs tik daiktų pasiimti, prašė motiną paleisti jį – po tokio sapno Lina suprato, kad sūnus išties išeina.

Spalio 30-osios vakarą, praėjus lygiai 18-ai parų po patirtos traumos, Andriaus širdis plakti pavargo.

Mirties liudijime pagrindine priežastimi, sukėlusia mirtį, įvardytas galvos sumušimas su kaukolės kaulų lūžiais ir kraujo išsiliejimu virš kietojo galvos smegenų dangalo kairėje.

Policija: tai nelaimingas atsitikimas

Versija, kad A. Žilinskis patyrė smurtą, atmesta. Konstatuota, kad įvykis – nelaimingas atsitikimas, įvykęs per paties nukentėjusiojo neatsargumą.

Atsirado liudytojų, kurie matė, kad miesto šventėje, vykusioje Prisikėlimo aikštėje rugsėjo 12-osios vakarą, po 23 valandos, grupei „Bix“ atliekant paskutinę dainą ir atlikėjui paprašius dalyvius susiburti į traukinuką paskutiniam šokiui, vienas iš šokusiųjų (tai buvo Andrius) šokdamas užkliuvo už sumontuotų laidų, kurie buvo apgaubti aukštu borteliu, ir virto. Nukritęs ant žemės, vyras nebeatsikėlė. Viena liudytoja matė, jog jis lyg bandė merktis, lyg kažką šnekėti, bet nebesikėlė. Kai kurie žmonės dar bandė suteikti pagalbą (tai parodė ir kamerų vaizdo įrašai), iškvietė greitąją. Medikai nukentėjusįjį išsivežė.

Liudytoja policijai ir nukentėjusiojo patvirtino, kad už laidų, kurie buvo nutiesti nuo scenos iki operatorinės, tą vakarą kliuvo ne tik susižalojęs vyras, bet ir daugiau žmonių. Virto, bet atsikėlė.

Nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą priėmusiai Šiaulių miesto ir rajono policijai pakako šventės „Šiaulių dienos 784“ metu vykusio koncerto scenos laidų pajungimu ir jų uždengimu besirūpinusių bendrovių vadovų pateikto paaiškinimo, „kad visi renginyje naudoti laidai, einantys nuo scenos iki operatorinės buvo uždengti tam skirtais specialiais kabelių uždengėjais, jie yra ryškiai geltonos spalvos, kad atkreiptų dėmesį ir privalomai naudojami renginiuose visame pasaulyje.“

Policija konstatavo, kad „pagal surinktus duomenis aplinkybės liudija, jog A. Žilinskis nebuvo pakankamai atsargus, kiek toje situacijoje buvo būtina elgtis apdairiai, todėl žalos atsiradimą lėmė jo kaltė“.

Klausimai klausimai...

Vis dėlto kyla daug klausimų. Ar tikrai Šiaulių miesto šventės organizatorius ir techninių sprendinių vykdytojai neprivalėjo užtikrinti žmonių saugumo. Juolab kad, kaip teigia liudytojai, šventės metu už borteliu uždengtų laidų kliuvo ir virto ne tik A. Žilinskis, bet ir dar mažiausiai penki žmonės.

Kitas klausimas medikams. Kodėl 23 valandos 15 minučių susižalojęs A. Žilinskis į Chirurginės reanimacijos skyrių, kur jam patvirtinta epidūrinė hematoma ir cerebralinė koma, GKS 5 balai, kaip nurodoma policijos medžiagoje, nuvežtas tik 20 minučių po pirmos valandos nakties? Kodėl operuotas dar po kelių valandų? Kodėl dėl pirminės diagnozės – epidūrinės hemoragijos – jis pirmiausia paguldytas į Neurochirurgijos skyrių.

Ar skyriaus neurochirurgams pavyko sustabdyti kraujavimą į smegenis? O gal tuo metu merdinčiam vyrui buvo atliekamas koronaviruso testas? Ar prabėgęs laikas sunkią traumą patyrusiam šiauliečiui nepadarė su jo gyvybe nesuderinamų pasekmių?

Teisė – kreiptis dėl žalos atlyginimo

Gedinti motina nieko nekaltina. Sako, gal jos šeimos nelaimė atkreips renginio organizatorių dėmesį, gal ateityje vertėtų kruopščiau apgalvoti techninius sprendimus, kad ir tuos laidus įrengti kitokiu būdu...

Šiaulietė kol kas nežino, ar verta pasinaudoti policijos rekomendacija kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo.

„Civiliniame kodekse numatyta, kad kiekvienas asmuo turi pareigą laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos. Žalą, padarytą asmeniui, turtui, o įstatymų numatytais atvejais – ir neturtinę žalą privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo. Todėl nukentėjusiesiems (nurodytos pavardės) siūlytina dėl turtinės (gydymo išlaidų) ir neturtinės žalos kreiptis į Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmus“ – rašoma Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.