
Naujausios
Šiaulių bulvarą grįs su... „grubiais pažeidimais“?
Šiandien Šiaulių miesto savivaldybėje bus atplėšti Šiaulių pėsčiųjų bulvaro rekonstrukcijos rangos konkurso vokai. Kiek ir kokių rangovų pasirengę rekonstruoti bulvarą, paaiškės artimiausiu metu. Tačiau jau dabar aišku, kokio konkretaus pavadinimo ukrainietiško akmens plytelėmis jie turės grįsti Šiaulių bulvarą. Patyrę projektuotojai tai vadina „grubiu pažeidimu“. Apie keistą ryšį tarp konkrečių plytelių, projekto rengėjų ir užsakovų informuota Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Nuorodos į konkrečias plyteles
Likus vos kelioms dienoms iki rangovo konkurso kulminacijos, „Šiaulių kraštas“ gavo laišką, kuriame pateikti konkretūs faktai iš Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos techninio projekto šokiravo architektų, projektuotojų bendruomenę.
Centriniame viešųjų pirkimų portale (CVPP) viešai prieinama informacija apie Susisiekimo komunikacijų Šiaulių mieste (Vilniaus g. tarp Tilžės g. ir Draugystės pr. su prieigomis bei Vasario 16-osios g. tarp Trakų g. ir Vytauto g.) rekonstravimo techninį projektą, kurį rengė bendrovė „SRP projektas“.
Dokumentuose juodu ant balto nurodoma, ne tik kokios specifikacijos, bet kokio konkretaus pavadinimo plytelėmis, kurios yra konkrečios įmonės konkretus prekės ženklas, turės būti grindžiamas bulvaras.
„SRP projekto“ rengtame techniniame projekte nurodoma, kad bulvaras turės būti išgrįstas natūralaus akmens granito danga. Ji turės būti raudona. Danga turės susidėti iš penkių rūšių granito trinkelių – visų po 20 procentų. Plytelės bus dedamos „eglute“, atsitiktine tvarka.
Nurodomi konkretūs plytelių pavadinimai, pavyzdžiui, „Rosa Kyshyn“, „Karmin“, „Withered“, „Star of Ukraine (Sun Set)“.
Paieškojus internete nesunkiai randama, kad, pavyzdžiui, „Rosa Kyshyn“ yra Ukrainos privačios bendrovės „Dobryn“ gaminys, o „Rosa Kyshyn“ yra šios įmonės prekinis ženklas, kurio niekur kitur pasaulyje, specialistų teigimu, nenusipirksi.
Techniniame projekte prie konkretaus pavadinimo plytelių yra nurodyta, kiek jose turi būti konkrečių medžiagų, pavyzdžiui, kvarco, biotito.
Specialistai šokiruoti
„Šiaulių krašto“ kalbinti architektai, patyrę projektuotojai, rengę ne vieną techninį projektą, tvirtino, kad techniniame projekte negali būti jokių konkrečių prekių pavadinimų, nes „tai būtų labai grubus pažeidimas“, „kriminalas“.
Skaidriame techniniame projekte jo rengėjai tik nurodo, kad rangovas turi naudoti gaminius, šiuo atveju, – plyteles – su nurodytomis savybėmis, o ne konkrečius prekės ženklus.
„Tikslas yra apibrėžti bendras charakteristikas, kurias privalo atitikti rangovo naudojamos medžiagos. Ir tik laimėjęs konkursą rangovas pats specifikuoja, ar jis vieno gamintojo plyteles dės, ar kito, svarbu, kad atitiktų projekto specifikaciją. Apie jokius konkrečių gamyklų prekės ženklus techniniame projekte net kalbos būti negali“, – tvirtino „Šiaulių krašto“ kalbinti šiauliečiai architektai, dėl profesinio solidarumo prašę neįvardinti jų pavardžių.
Specialistai stebėjosi, kad techniniame projekte net ir labai konkrečiai surašytos plytelių specifikacijos, smulkiai – kiek kokių medžiagų turi būti akmeninėje plytelėje.
Jų teigimu, vienur išgautas granitas turi vienokių medžiagų, kitur kastas – šiek tiek kitokių, o tokias konkrečias specifikacijas įmanoma įvardinti nebent „nurašius nuo kokio nors gaminio deklaracijos“
Kalbinti projektuotojai taip pat teigė, kad ukrainietiškas granitas šiuo metu rinkoje yra vienas brangiausių, bet pelningas nebūtinai miesto bulvarui ir miestiečiams.
Vienas kalbintas architektas teigė, kad rangovai, norintys dalyvauti bulvaro rangos konkurse, suka galvas, iš kur gauti šių konkrečių granitinių plytelių, ar jomis nebus prekiaujama per kokį nors vieną tiekėją.
Tai, architektų spėjimu, dar galėtų išauginti jų kainas.
„Eskpertavo ekspertai“
Šiaulių miesto savivaldybės Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento direktorius Virgilijus Statkus „Šiaulių kraštui“ teigė, kad šiandien priešpiet planuojama atplėšti rangovų pasiūlymus.
Direktorius teigė, kad buvo rangovų pasiūlymų „ir klausimų buvo daug – atsakinėjome, o šiandien paaiškės, ar gavo „realių rangovų pasiūlymų“.
O išgirdęs klausimą, kodėl techniniame projekte nurodomas net konkretus plytelių pavadinimas, prekės ženklas, kai to negali būti vykdant skaidrius viešuosius pirkimus, pasiūlė kalbėtis su Savivaldybės vyriausiąja architekte Irina Vingriene, nes, V. Statkaus teigimu, ji „kuravo technines detales su projektuotojais“.
I. Vingrienė apie konkrečius trinkelių pavadinimus jau pačiame techniniame projekte teigė, kad „ekspertai ekspertavo projektą, priekaištų nebuvo“, o ji nevertinanti ekspertų darbo.
I. Vingrienė įvardijo, kad ekspertai buvo UAB „Darbasta“.
„Šiaulių kraštas“ visą turimą medžiagą su dokumentais, kuriuose yra ir nuorodos į konkrečias plyteles su konkrečiais pavadinimais ir net gamintojais, nusiuntė Viešųjų pirkimų tarnybos direktorei Dianai Vilytei.
Milijoninis projektas su istorijomis
Apie tai, kad už URBAN lėšas rengiamasi rekonstruoti antrąją Šiaulių pėsčiųjų bulvaro dalį nuo Tilžės gatvės iki Draugystės prospekto, „Šiaulių kraštas“ rašo jau kelerius metus.
„Šiaulių kraštas“ rašė apie tai, kad panaši istorija kaip su granitinėmis plytelėmis buvo nutikusi ir su bulvaro projektuotojų parinktais naujais suolais. Rašėme, kad suolai, numatyti bulvarui atrodo it kopijos iš konkretaus gamintojo bukleto.
Šiaulių miesto savivaldybės tinklapyje skelbiama informacija, kad „planuojama projekto vertė – 4 500 000 eurų, iš jų 3 825 000 eurų – Europos Sąjungos fondų lėšos, 337 500 eurų – valstybės biudžeto lėšos, 337 500 eurų – Savivaldybės biudžeto lėšos“.
Milijoninės vertės projektas jau ne kartą skambėjo skandalingomis istorijomis. Pirmiausia dėl to, kad buvo nutarta, jog Šiaulių pėsčiųjų bulvaro rekonstrukcijos projektą turi rengti kelininkai, nes juk pėsčiųjų bulvaras – susisiekimo objektas ir dėl to bulvaras buvo prilygintas tos pačios kategorijos susisiekimo komunikacijai, kaip ir žvyrkelis.
Kilo į viešumą tai, kad iš pradžių nesitarta su šios bulvaro dalies autoriais dėl autorinių objektų. Vėliau tai, kad bulvaro rekonstrukcijos projektui rengti vis tik neužtenka kelininkų kompetencijos, o reikia ir architekto. Ir ne bet kokio architekto, o galinčio dirbti su nekilnojamojo kultūros paveldo objektais, nes nustatyta, kad bulvaras vis tik turi kultūros paveldo fragmentų.
Kultūros paveldo departamentas buvo nepritaręs bulvaro rekonstrukcijos projektui, nes nebuvo pateiktas projekto vadovo atestatas vadovauti projektavimui nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijose.
Galiausiai Lietuvos architektų rūmų Profesinės etikos taryba svarstė Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro projekto architektės etiką ir pripažino, kad architektė pažeidė Europos architektūros paslaugų teikėjų profesinės etikos kodeksą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pasirengimas bulvaro rekonstrukcijai apraizgytas jau ne vienas skandalinga istorija. Prieš kelias savaites žmonės šaipėsi, kad iškasinėtas bulvaras buvo lopomas šviežio asfalto ir sniego sluoksniais.
„SRP projektas“ techninio projekto fragmentas
Šiaulių pėsčiųjų bulvaro rekonstrukcijos techninio projekto fragmentai, kuriuose parašyti konkretūs gaminių pavadinimai, kurie turės būti naudojami grindžiant bulvarą.