Šiaulių biudžeto pinigus žarsto draudimo kompanijai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Savivaldybės biudžeto pinigai teka brangiam darbuotojų atsakomybės draudimui.
Praėjusių metų pabaigoje Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje paskelbė, kad nors pralaimėjus teisminius procesus dėl Šiaulių arenos koncesijos konkurso buvo patirta apie 20 tūkstančių eurų žala, iš tiesų tai šie nuostoliai esantys menki. Mat Savivaldybė jau ne vienerius metus draudžia savo darbuotojus civilinės atsakomybės draudimu, todėl draudimo kompanija padengė beveik visą Savivaldybei priteistą sumą. Tačiau pasidomėjus giliau paaiškėjo, kad Savivaldybė draudimo kompanijai sumoka kur kas daugiau.

Savivaldybei draudimas kasmet brangsta

Kiek anksčiau Šiaulių miesto savivaldybė buvo informavusi, kad darbuotojus draudžia civilinės atsakomybės draudimu nuo 2017 metų. Pirmoji tokio draudimo sutartis buvo sudaryta su „InterRisk Vienna Insurance Group“ AAS Lietuvos filialu.

Centrinių viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje matyti, kad nuo 2018 metų gruodžio 20 dienos toliau visas civilinės atsakomybės draudimo sutartis po viešųjų pirkimų procedūrų Savivaldybė pasirašė su AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialu Lietuvoje.

Savivaldybės užklausus apie išlaidas draudimui gavome viešųjų ryšių koordinatoriaus Vitalio Lebedžio atsakymą, kad per 6 metus Savivaldybė už civilinės atsakomybės draudimo paslaugas sumokėjo 34 345 eurus.

Iš pradžių dvejus metus Savivaldybės draudimo įmoka siekė 2 950 eurų. Tačiau pagal 2020 metais pasirašytą sutartį draudimo kompanija padengė 7 720 eurų išlaidų teisminiuose procesuose dėl buvusio plaukimo mokyklos „Delfinas“ direktoriaus Valerijaus Belovo atleidimo.

Kadangi ši suma – tik maža dalis Savivaldybės šiose bylose ištaškytų apie penkiasdešimt tūkstančių eurų, Savivaldybės vadovai viešai apie šį draudimo dosnumą nesigyrė.

Tačiau jau 2020 metais Savivaldybės darbuotojų atsakomybės draudimo įmoka išaugo beveik dvigubai – iki 5 500 eurų. Nuo 2021 metų iki 2022-ųjų gruodžio sumokėta 5 995 eurai.

Gavo išmoką – išaugo įmoka

2022 metais Savivaldybė pralaimėjo teismus, kuriuose buvo skundžiamas Šiaulių arenos koncesijos komisijos sprendimas pašalinti vieną iš dalyvių iš konkurso.

„Teisminiuose ginčuose Savivaldybė patyrė tik minimalius nuostolius – teismų išlaidas kompensavo draudimo bendrovė“, – viešai paskelbė Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis.

Iš tiesų, iš maždaug 20 tūkstančių patirtų išlaidų 18 167 eurus padengė draudimas. Tačiau 2023 metų pradžioje pasirašius naują darbuotojų atsakomybės sutartį, metinė Savivaldybės įmoka išaugo iki 14 tūkstančių eurų. Akivaizdu, kad miesto biudžetas nieko nesutaupė.

V. Lebedis pakomentavo, kad 2023 metams draudimo įmoka išaugo dėl kelių priežasčių: pirmiausia dėl paslaugų kainų didėjimo tendencijų visose paslaugų srityse, taip pat šiais metais draudžiant darbuotojus buvo įtraukta ir nauja pozicija – draudimas dėl viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimų.

„Aišku, neatmetama galimybė, kad draudėjai, teikdami pasiūlymus, įsivertino rizikas ir dėl draudimo išmokų išmokėjimo“, – atsakė Savivaldybės atstovas.

Draudžia ir beveik 80 Savivaldybei pavaldžių įstaigų darbuotojų atsakomybę

Savivaldybė draudžia ne tik savo darbuotojus. Nuo 2020 metų atskiromis sutartimis draudžiama ir Savivaldybei pavaldžių 66 švietimo, 8 sporto ir 4 socialinių įstaigų darbuotojų civilinė atsakomybė. Metinė tokio draudimo įmoka siekia per 14,5–15 tūkstančių eurų. Iš miesto biudžeto jau sumokėto beveik 44 tūkstančius eurų.

Šios sutartys taip pat sudarytos su ta pačia draudimo kompanija – AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialu Lietuvoje. V. Lebedis pranešė, kad pagal šias sutartis Savivaldybei pavaldžios įstaigos yra gavusios 30 557 eurų išmoką.

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis aiškino, kad draudžiama Savivaldybės tarnautojų ir darbuotojų neteisingų sprendimų rizika.

Šiais metais minėtoje draudimo kompanijoje draudžiami ne tik darbuotojai, bet ir automobiliai kasko draudimu. Metinė įmoka – 2 500 eurų.

Padengia ne visas teisines išlaidas

Draudimo kompanija Savivaldybės darbuotojų atsakomybę draudžia tik tam tikromis sutartyse apibrėžtomis sąlygomis.

V. Lebedis informavo, kad 2022 metais Savivaldybės administracijos teisinėms išlaidoms buvo skirti 200 000 eurų, o išnaudoti 65 839 eurai. Teisinės išlaidos apima ne tik mokėjimus teisminėse bylose, bet ir išlaidas antstoliams, jų administravimo išlaidoms, teisės ir kitiems konsultantams, advokatų paslaugoms, žyminiam mokesčiui, ekspertų paslaugoms ir panašiai.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijoje praėjusiais metais didžiausia suma buvo priteista byloje dėl Šiaulių arenos koncesijos konkurso, kurios didžiąją dalį apmokėjo draudimas.

Dar vienoje byloje, kurioje ieškovas prašė priteisti jo automobiliui dėl įvažiavimo į duobę patirtą žalą, iš viso priteista suma su bylinėjimosi išlaidomis – 3 492 eurai. Administracinėje byloje, kurioje su reklamos subjektu bylinėtasi dėl permokos priteisimo, Savivaldybei priteista sumokėti 2 299 eurus bylinėjimosi išlaidų, o civilinėje byloje dėl įskaitymo teisėtumo priteista 1 207 eurai bylinėjimosi išlaidų. Šių išlaidų draudimas nekompensavo.