Šiaulių bigbendas paaukotas krizei

Šiaulių bigbendas paaukotas krizei

Šiaulių bigbendas paaukotas krizei

Šiaulių valdžios taupymo programos auka tapo miestą reprezentuojantis Šiaulių bigbendas. Vasarį muzikantai jau buvo išvaryti nemokamų atostogų ir dar bus varomi 3–4 kartus. Kolektyvas naikinamas? Dėl tokio požiūrio aukščiausio lygio muzikantai gali ir patys išsivaikščioti.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nieko baisaus – „ne šiauliečiai“

Koncertinei įstaigai „Saulė“ priklauso trys profesionalūs kolekyvai: kamerinis orkestras, pučiamųjų orkestras ir bigbendas. Pastarasis vienintelis sulaukė tokio drastiško taupymo – nemokamų atostogų po mėnesį.

Visą vasario mėnesį bigbendas nerepetavo ir nekoncertavo – muzikantai išleisti nemokamai atostogauti.

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius didesnės problemos neįžvelgia. „Dauguma bigbendo muzikantų – ne šiauliečiai, – argumentuoja V. Damulevičius. – Atvažiuoja iš Vilniaus, jiems tai tik papildomas darbas. Jokio skausmo nėra juos paleisti, o paskui vėl suburti – kaip aktorių trupę. Prasidės sezonas vėl susirinks.“

Kažką turi aukoti

Koncertinės įstaigos „Saulė“ direktorius Saulius Kauneckas sako, jog turėjo kažką aukoti, kai įstaigai finansavimas buvo sumažintas 25 procentais.

Administracijos darbuotojų, kamerinio ir pučiamųjų orkestrų muzikantų buvo atleista. Bet šie orkestrai nemokamų atostogų nepaleidžiami. Anot S. Kaunecko, kitaip visiškai sugriūtų profesionalių kolektyvų veikla ir pradėta įgyvendinti idėja turėti Šiauliuose simfoninį orkestrą. Puoselėta ir mintis turėti lengvosios muzikos orkestrą, bet taupymas idėjas stabdo.

„Tai buvo įrašyta ir į miestą valdančios koalicijos programą“, – primena S. Kauneckas.

„Bet bigbendas nebus naikinamas, nors to gal kažkam ir norisi“, – teigia direktorius.

Krepšiniui – tinka, orkestrui – ne?

Šiaulių bigbendas per dvejus su puse metų, kai jam ėmė vadovauti maestro Jaroslavas Cechanovičius, tapo reprezentaciniu kolektyvu – garsina Šiaulius, kviečiamas koncertuoti šalies ir užsienio festivaliuose. Sausį parvežė Savivaldybei padėką iš prestižinio džiazo festivalio Minske.

S. Kauneckas neneigia: iš 18 bigbendo muzikantų šiauliečiai yra tik septyni. Tačiau lygina: „Krepšinio komandoje žaidžia ne šiauliečiai, bet tai niekam neužkliūva.“

Anot jo, reikėtų tik džiaugtis, kad į Šiaulius važinėja groti tokie aukščiausio lygio muzikantai profesionaliai, kaip pianistas Povilas Jaraminas, trombonininkas, Teatro ir muzikos akademijos docentas Skirmantas Sasnauskas.

Antraeilėse pareigose dirbantys profesionalai Šiauliuose gauna po 600–800 litų. Iš jų dar ne vieną šimtą pravažinėja. Muzikantų vidutinis atliginimas – 1100–1200 litų ant popieriaus, o į rankas – 900 litų.

Kovą bigbendas vėl pradėjo repetuoti, rengiasi koncertui Šiaulių arenoje ir Birštono džiazo festivaliui. Bet S. Kauneckas neslepia, jog bigbendo muzikantams gali tekti atostogauti dar ne kartą: „Gal net 3–4 mėnesius.“

Pjauna, ką lengviausia pjauti

„Yra kaip yra, ne mes vieni tokie – uždarinėja mokyklas, vadinasi, situacija tragiška“, – mano maestro J. Cechanovičius.

Bet, anot jo, visaip būna – „nupjauna tą, ką lengviausia nupjauti.“ Maestro sako, jog orkestras gali ir subyrėti: „Jeigu taip tęsis, tai kam dirbti ten, kur nėra garantijų. Ir Vilniuje galime už dyką pagroti.“

Kovoti dėl miesto kultūros, anot jo, gali tik patys šiauliečiai. Iš savo patirties žino, kad į kultūrą požiūris yra toks: pirmiausia žmogui duok pavalgyti, o paskui – muzikos.

„Prieš dvidešimt metų panaikino Lietuvos televizijos ir radijo orkestrą, kuriam vadovavau, ir viskas – tvarka, niekas iki šiol nepasikeitė, nematau prasmės kovoti,“ – sako maestro.

PRIPAŽINIMAS: Šiaulių bigbendas Minsko džiazo festivalyje šiemet dalyvavo kaip kviestinė žvaigždė, bet jo likimas Šiauliuose pakibo ant plauko.

Romos URLAKIENĖS nuotr.