Naujausios
Šiaulių atliekų vežimo bylą ŠRATC pralošinėja
Lietuvos apeliacinis teismas netenkino Šiaulių regiono atliekų centro (ŠRATC) skundo dėl pirmos instancijos teismo panaikintų atliekų vežimo konkurso rezultatų. Pagal juos laimėtoju paskelbtas dabar Šiauliuose atliekas vežantis „Specializuotas transportas“ turi būti braukiamas iš konkurso.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Susijusios įmonės – ginčo centre
Lietuvos apeliacinis teismas balandžio 5 dieną atmetė ŠRATC skundą ir paliko galioti Šiaulių apygardos teismo sprendimą panaikinti viešojo pirkimo procedūrų rezultatus.
Šiaulių apygardos teismas sausio 18 dieną juos pripažino neteisėtais ir negaliojančiais.
ŠRATC vykdomą viešą paslaugos pirkimą teismui skundė konkurso dalyviai, likę antri sudarytoje pasiūlymų eilėje – bendrovė „VSA Vilnius“ su partnere Šiaulių bendrove „Švarinta“.
Teisminio ginčo iniciatoriai įžvelgė Konkurencijos įstatymo pažeidimą dėl galimai neleistino dviejų tarpusavyje susijusių konkurso dalyvių susitarimo ir veiksmų suderinimo.
Ginčo centre atsidūrė konkurso dalyviai, priklausantys tai pačiai UAB „Ecoservice“ įmonių grupei – Klaipėdos bendrovė „Specialusis autotransportas“ ir Šiaulių bendrovė „Specializuotas transportas“.
Klaipėdos bendrovė teikė mažiausią pasiūlymo kainą, bet jos sudarytoje pasiūlymų eilėje neliko. ŠRATC viešojo pirkimo komisija pripažino, jog klaipėdiečių pasiūlymas neatitinka konkurso reikalavimų, keliamų transporto priemonėms. Šiaulių bendrovė pagal kainą buvo antra ir ji paskelbta laimėtoja.
Šiaulių apygardos teismas nustatė, kad „Specialusis autotransportas“ ir „Specializuotas transportas“ konkurse tarpusavyje faktiškai nekonkuravo. Vertinta, jog pateikė alternatyvius pasiūlymus, todėl jie turėjo būti atmesti. Įžvelgta, jog Klaipėdos bendrovė galimai nesiekė laimėti konkurso ir sudarė sąlygas jį laimėti susijusiai įmonei.
Teismo vertinimu, suderintais veiksmais buvo siekiama užsitikrinti galimybę teikti didelės vertės paslaugas Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje.
Ieškovams iš ŠRATC priteista apmokėti 4 568 eurų, o iš „Specializuoto transporto“ ir iš „Specialaus autotransporto“ – po 600 eurų bylinėjimosi išlaidų.
Džiaugiasi teismo sprendimu
„VSA Vilnius“ direktorės Jurgitos Petrauskienės nuomone, teismų sprendimai šioje byloje yra reikšmingi didinant viešųjų pirkimų skaidrumą.
„Teismas parodė, kad neturi būti toleruojami atvejai, kai bendrą akcininką turinčios ir savo veiksmus derinančios įmonės dalyvauja tame pačiame viešajame pirkime ir pateikia alternatyvius pasiūlymus, – teigia išplatintame komentare J. Petrauskienė. – Toks nesąžiningas dalyvavimas pažeidžia įstatymus ir iškraipo sąžiningą konkurenciją.“
Jos nuomone, skaidrumo ir sąžiningumo principai reikalauja, kad dabar ŠRATC, pašalinęs įstatymus pažeidusius dalyvius, tęstų konkursą ir sudarytų naują konkurso eilę. Tačiau nuogąstauja, kad esą jau sklando gandai, jog konkursas gali būti nutrauktas ir skelbiamas iš naujo.
Maratonas tęsis
ŠRATC direktorės pavaduotojas Dainius Tiškevičius, kuris yra Viešojo pirkimo komisijos pirmininkas, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog svarstoma teikti skundą Kasaciniam teismui. Apeliacinio teismo sprendimą galima apskųsti per mėnesį.
„Teismo sprendimą vykdydami turėtume pašalinti iš konkurso „Specializuotą transportą“ ir grįžti prie pasiūlymų vertinimo“ , – sakė D. Tiškevičius.
Konkurse liktų du dalyviai – „VSA Vilnius“, sudaręs jungtinės veiklos sutartį su „Švarinta“, ir „Ekonovus“.
„Turėtume iš naujo vertinti jų kvalifikacinius reikalavimus ir pasiūlymų kainas“, – sakė komisijos pirmininkas.
Ar konkursas gali būti nutrauktas?
D. Tiškevičiaus teigimu, norima praeiti teismų etapą. Jeigu teks iš naujo grįžti prie pasiūlymų eilės, bus svarstoma, ar siūlomos kainos yra priimtinos, ar užtikrins racionalų lėšų naudojimą, nes daro įtaką rinkliavos už atliekų tvarkymą dydžiui Šiauliuose.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas prieš konkurso skelbimą yra kėlęs reikalavimą, jog Šiauliuose atliekos turi būti vežamos pigiausiai šalyje.
Pretenduojančios konkursą laimėti „VSA Vilnius“ ir „Švarinta“ yra pasiūliusios paslaugą teikti už daugiau nei 1 milijoną eurų. „Specializuoto transporto“ pasiūlymas buvo 300 tūkstančių eurų mažesnis ir sudarė 791 tūkstantį eurų.
Kol konkurso baigtis neaiški, atliekas mieste pagal Savivaldybės laikiną pavedimą ir toliau veža „Specializuotas transportas“. Pernai už buitinių atliekų vežimą Savivaldybė įmonei atseikėjo 928 tūkstančius eurų.