Šiauliečiui ugniagesiui – Ugniagesio gelbėtojo žvaigždė

ŠPGV nuotr.
Keturiolika metų ugniagesiu gelbėtoju dirbančiam Andriui Kauneckui teko matyti ir juodo, ir balto.
Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 1-osios komandos pamainos skyrininkui Andriui Kauneckui kovo 21 dieną, jo pamainos budėjimo metu, įteikta Ugniagesio gelbėtojo žvaigždė. Šis pasižymėjimo ženklas pareigūnui skirtas už išgelbėtą žmogaus gyvybę.

A. Kaunecko poelgis įvertintas už pasiaukojantį darbą kiek daugiau negu mėnesį Šiauliuose, Tilžės gatvėje, kilusiame gaisre. Tąsyk buvo gautas iškvietimas, kad dega medinis gyvenamasis namas. Atskubėję ugniagesiai, susirikiavę grandine, su kvėpavimo aparatais pateko į vidų. Patikrinę vieną kambarį ir nieko jame nepastebėję, gelbėtojai užėjo į kitą. Dūmuose skendinčioje patalpoje A. Kauneckas pastebėjo gyventoją, kuris jau nesiorientavo aplinkoje.

Dūmais apsinuodijęs nelaimėlis išvestas iš uždūmintų patalpų ir perduotas medikams. Sparčiai plintantis gaisras buvo užgesintas.

Priešgaisrinėje apsaugoje A. Kauneckas dirba septyniolika metų, iš jų ugniagesiu gelbėtoju – keturiolika. Gaisrų per tiek metų gesinta daugybė, o pastarasis gaisras, Andriaus pastabumo dėka, netapo tragišku, buvo išgelbėta žmogaus gyvybė.

A. Kauneckas šio įvykio nesureikšmina.

„Smagiausia man – nuoširdus „ačiū“. Manau, kad didvyriai yra Ukrainoje, ten iš tikrųjų daug iššūkių turi ugniagesiai gelbėtojai“, – tvirtina jis, tuo pačiu pasidžiaugdamas, kad visa jų pamaina – savo šalies patriotai, nuoširdžiai dirbantys jiems patikėtą darbą.

Per tiek darbo metų, sako, būta įvairių patirčių. Ir papasakoja linksmą istoriją apie medyje įstrigusio kačiuko gelbėjimą. Andriaus žodžiais, katinas vis kniaukė įlipęs aukštai medyje, atvažiavę gelbėtojai aptarė gelbėjimo planą, pasistatė kopėčias, bet, pabandžius gyvūną išgelbėti, jis ėmė ir staiga peršoko į kitą medį, o iš jo – žemyn žemyn ir nubėgo.

Kita gelbėjimo istorija irgi baigėsi laimingai. Tąsyk vykta gelbėti lifte įstrigusių žmonių. Į daugiabutį buvo iškviesti ir liftininkai, kurie atidarė tik 200 kilogramų galintį kelti liftą, o iš jo išėjo net šeši garbaus amžiaus žmonės. Visi aiškino nežinoję svorio reikalavimo, todėl į liftą suėjo tiek, kiek tilpo. Toks pasivažinėjimas galėjo baigtis labai blogai, jeigu liftas būtų neatlaikęs svorio ir nukritęs su jame esančiais žmonėmis.

Į ugniagesybą A. Kauneckas atėjo atsitiktinai, kartą pamatė skelbimą, kad ieškomi ugniagesiai gelbėtojai. Pakviestas dirbti, įstojo į Ugniagesių gelbėtojų mokyklą.

Džiaugiasi, kad jau ne vieneri metai vykdomos įvairios prevencinės akcijos, ugniagesiai gelbėtojai lanko žmones, tikrina, ar šie turi dūmų detektorius. Andrius primena, kad gyventojai ir patys privalo nuolat rūpintis savimi bei savo turtu: bent du kartus per metus išsivalyti kaminą, įsigyti dūmų detektorius, nes tai padeda išgelbėti daug gyvybių.

A. Kauneckui smagu, kad ugniagesių gretas kiekvienais metais papildo vis labiau motyvuoti, žingeidūs, nebijantys darbo ir norintys gerai dirbti jauni žmonės.