Šiauliečių kanklių ir akordeono muzika sužavėjo klausytojus už Atlanto

Zenono RIPINSKIO nuotr.
Z. Ri­pins­kis, R. Ma­ro­zie­nė, J. Voz­bu­tas.
Iš koncertinės-pažintinės kelionės JAV grįžo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos delegacija – gimnazijos moksleivis, jaunasis Lietuvos talentas akordeonininkas Jonas Vozbutas, kanklininkė, gimnazijos direktorė dr. Regina Marozienė ir projektų vadovas Zenonas Ripinskis. Nebraskos universiteto Omahoje kvietimu Jonas Vozbutas dalyvavo džiazo festivalyje Omahoje, o gimnazijos administracijos atstovams buvo parengta plati pažintinio vizito Omahos švietimo ir studijų institucijose programa. Šiauliečiai taip pat buvo pakviesti surengti akordeono ir kanklių muzikos koncertus Omahos visuomenei, LR Generalinio konsulato Čikagoje 100-mečio bei Lietuvos nepriklausomybės šventiniuose renginiuose.

 

Dvylika dienų trukusi viešnagė prasidėjo Čikagoje, kur šiauliečiams teko garbė būti pakviestiems atlikti meninę programą seniausio Lietuvos Respublikos konsulato šimtmečiui skirtame iškilmingame renginyje Čikagos Jaunimo centro M. K. Čiurlionio galerijoje. Jame dalyvavo Čikagos lietuvių organizacijų lyderiai, JAV Lietuvių bendruomenės apylinkių vadovai ir bendruomenės nariai. Tarp garbingų svečių buvo LR Generalinė konsulė Čikagoje Sigrida Mulevičienė, LR Ambasadorė JAV ir Meksikai Audra Plepytė ir JAV LB Krašto valdybos pirmininkas Arvydas Urbonavičius.

Čikagoje šiauliečiams teko dalyvauti ir Lietuvos nepriklausomybės dienos minėjime ir koncerte Pasaulio lietuvių centre Lemonte, kuriame svečių iš Lietuvos koncertinė programa buvo pagrindinė šventinio renginio dalis.

Gimnazijos atstovai taip pat buvo pakviesti surengti pažintinį užsiėmimą vaikams Čikagos lietuvių vaikų darželyje „Meno laboratorija“, kurios viena iš įkūrėjų yra buvusio Šiaulių pedagoginio instituto auklėtinė Aušra Paulauskienė.

Pagrindinė šiauliečių viešnagės JAV programos dalis vyko Nebraskos valstijos Omahos mieste, su kuriuo Šiauliai draugauja nuo 1996 metų. Iki šiol daug metų studijų ir kultūrinių mainų srityje su Nebraskos universitetu Omahoje glaudžiai bendradarbiavo buvęs Šiaulių universitetas, o nuo 2022 metų bendradarbiavimo memorandumą su šiuo universitetu pasirašė ir Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, todėl šis „sondeckiukų“ vizitas Omahoje buvo ir koncertinis, ir pažintinis.

Akordeonininkas Jonas Vozbutas į čia rengiamą didžiulį džiazo festivalį buvo pakviestas svečio teisėmis ir turėjo atlikti sudėtingą koncertinę programą kartu su amerikiečių jaunimo bigbendu „MAYJO“ ir profesionaliu bigbendu, kurio gretose muzikavo tokie garsūs Amerikos džiazo muzikos atlikėjai ir pedagogai, kaip Bryan Davis, Willie Murillo, Andrew Hayward, Steve Wilson, Chris Leach, Darren Pettit, Jesse McBee ir kt.

Pasak J. Vozbuto, amerikiečiams akordeonas – neįprastas ir retas instrumentas, todėl festivalio vadovas, Nebraskos universiteto Omahoje džiazo studijų vadovas dr. Pete Madsenas, iš pradžių gana skeptiškai žiūrėjo į pasiūlymą į festivalio programą įtraukti akordeonininką, tačiau, kai išgirdo meistriškai muzikuojantį šiaulietį, jam teko tik žavėtis jaunojo muzikanto talentu.

Jonas sako, kad atlikti džiazo muzikos kompozicijas su bigbendais buvo įdomu, ypač kai scenoje kartu teko muzikuoti su garsiomis JAV džiazo muzikos žvaigždėmis, iš kurių galima daug ko pasimokyti.

Gimnazijos direktorė dr. R. Marozienė ir projektų vadovas Z. Ripinskis dalyvavo susitikimuose su Nebraskos universiteto Omahoje Muzikos ir menų departamento, tarptautinių programų centro vadovais. Šiauliečių delegacijai buvo surengtas vizitas ir į Omahos konservatoriją, kurioje muzikos paslapčių mokosi ir vaikai, ir suaugusieji.

Šiauliečiams itin malonu buvo surengti koncertą ir vienoje iš Omahos mokyklų, kurioje muzikos mokytoja dirba buvusi šiaulietė Jurgita Tučkutė.

Nebraskos universiteto Omahoje džiazo studijų programos vadovas dr. Pete Madsenas sako, jog bendradarbiavimas su Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija tęsis ir toliau. Šių metų birželio mėnesį trys šiauliečių gimnazijos mokiniai ir vienas mokytojas yra pakviesti į vasaros džiazo stovyklą Omahoje, o liepos mėnesį į Šiaulius atvyks Omahos jaunujų atlikėjų džiazo bigbendas „MAYO“, kur kartu su šiauliečiais surengs koncertą miesto visuomenei, taip pat dalyvaus festivaliuose Latvijoje ir Lenkijoje.

Viešnagė Omahoje baigėsi dideliu kanklininkės R. Marozienės ir akordeonininko Jono Vozbuto rečitaliu Nebraskos universiteto Omahoje koncertų salėje, kuris sulaukė didžiulio susidomėjimo. Į programą šiauliečiai įtraukė ir lietuvių, ir užsienio kompozitorių kūrinių. Scenoje kartu su mūsų atlikėjais pasirodė ir Omahoje gyvenanti solistė Jurgita Tučkutė bei Nebraskos universiteto Omahoje studentų kamerinis choras.

Viešnagę Omahoje organizavo Nebraskos universitetas Omahoje kartu su Omahos lietuvių bendruomene ir Omahos susigiminiavusių miestų asociacijos Šiaulių-Omahos draugystės komitetu. Talentingiausio Lietuvos jaunojo akordeonininko Jono Vozbuto dalį kelionės išlaidų padengė Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai.