Šiauliečiams ir svečiams turizmo organizatoriai turi naujienų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Vilniaus gatvės bulvare atsirado naujas meninis kūrinys, kuris kartu yra taktilinis žemėlapis.
Šiaulių miesto savivaldybės turizmo informacijos centro (TIC) direktorė Rūta Stankuvienė spaudos konferencijoje pristatė veiklos naujoves: naują leidinį, meninį akcentą, parodą ir ekskursijas.

Krašto pristatymas per padavimus

TIC išleido naują reprezentacinį leidinį, kurį pavadino „Šiaulių kraštas“. Anot R. Stankuvienės, šis leidinys išskirtinis, nes dalis teksto yra parašyta Brailio raštu, skirtu neregintiems žmonėms. Netikėta ir leidinio tema – krašto padavimai.

„Knyga gimė norint turiningai reprezentuoti Šiaulių kraštą su jo paveldu. Sakoma, kad padavimai – įprasminta mūsų krašto atmintis“, – komentavo direktorė.

Leidinį iliustravo dailininkas iš Kelmės Andrius Seselskas. Jo iliustracijos, pieštos juodu pieštuku, suteikia padavimams ypatingos nuotaikos.

R. Stankuvienė pasakojo, kad visų savivaldybių populiarūs padavimai pasirinkti, kaip postūmis keliauti. Susidomėjusiems ir norintiems apsilankyti pateikiamos nuorodos į rajonų turizmo informacijos centrų interneto svetaines, kuriose keliautojai gali rasti konkrečios informacijos.

Leidinys išleistas remiant Lietuvos kultūros tarybai. Jo leidyba kainavo per 23 tūkstančius eurų, iš jų 3,2 tūkstančio pridėjo Šiaulių miesto savivaldybė.

Meno kūrinys ir žemėlapis

Vilniaus gatvės bulvaru vaikštantys šiauliečiai jau galėjo pastebėti naują akcentą – „Gaidžio“ Laikrodžio aikštėje stovintį taktilinį Šiaulių žemėlapį, kuriame pavaizduoti Saulės objektai.

TIC direktorė atkreipė dėmesį, kad taktilinis žemėlapis yra apvalios formos, kad būtų patogu prie jo privažiuoti judėjimo negalią turintiems žmonėms. Jį galima paliesti turintiems regėjimo negalią.

„Tai ir meno objektas, ir kartu – žemėlapis. Lengvai apeinamas, paliečiamas, skirtas visiems“, – sakė TIC vadovė.

Šis kūrinys finansuotas iš Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos, kuriant bendravalstybinį produktą „Saulės kelias“, kuris veda iš Šiaulių per Joniškio savivaldybę iki Latvijos Jelgavos miesto.

Taktilinis Saulės objektų žemėlapis kainavo 37,5 tūkstančio eurų.

Šį žemėlapį kūrė tie patys autoriai, kurie Šiauliuose jau pastatė taktilinius žemėlapius Prisikėlimo ir Saulės Laikrodžio aikštėse Savivaldybės užsakymu.

Kūrinio autoriai – nacionalinės premijos laureatas skulptorius Arūnas Sakalauskas, dizaineris Vakaris Bernotas su komanda.

„Geras sekmadienis“ ir paroda

Šiaulių TIC turi ir daugiau naujų iniciatyvų. Jau du kartus vyko akcija „Geras sekmadienis Šiauliuose“. R. Stankuvienė pabrėžė, kad visoje Lietuvoje yra problema, ką veikti sekmadienį.

Šiauliuose susibūrę viešojo ir privataus sektoriaus atstovai nusprendė išleisti bendrą susistemintą informaciją, ką galima nuveikti sekmadienį. Vasario 12 dieną išėjo pirmasis informacinis bukletas ir elektroninės informacijos blokas TIC interneto svetainėje. Ten užfiksuotos edukacijos, interaktyvūs spektakliai, sensoriniai skaitymai, šokių vakarai, spektakliai ir kiti renginiai, kavinės kviečia šeimyninių pietų.

TIC persikėlus į buvusio knygyno patalpas, atsirado erdvių parodoms. Atidaryta nedidelė paroda „Baltų menas: raštų raštai...“.

R. Stankuvienė akcentavo, kad TIC yra ne muziejus ir nesiekia juo tapti. Šioje parodoje eksponuojami Rūtos ir Lino Ambrasūnų baltų ženklų simbolių raštais puošti naudojami daiktai – šviestuvas, padėkliukai, laikrodžiai ir panašiai. Tai gali būti lauktuvės, suvenyrai... Paroda veiks iki balandžio vidurio.

Metų gidai ir nauja ekskursija į G. Bagdonavičiaus namą

Tarptautinę gido dieną TIC turi tradiciją apdovanoti metų gidus. Penktadienį apdovanotos dvi 2022 metų gidės: Jurgita Karalevičienė ir Jurgita Zabielė. R. Stankuvienė komentavo, kad abi gidės visus praėjusius metus labai profesionaliai ir įdomiai kvietė turistus į naują objektą – į Katedros bokštą. Apie šias ekskursijas sulaukta labai daug gerų atsiliepimų. Beje, abi moterys tik praėjusiais metais gavo gido pažymėjimus.

Anot direktorės, jų vedamos ekskursijos pranoko tiek kiekybiškai, tiek ir kokybiškai.

TIC šįmet turės ir naujų ekskursijų. Įstaigai suteikta teisė vesti ekskursijas renovuotame Gerardo Bagdonavičiaus name. Jos vyks tik darbo dienomis ir darbo valandomis.

Rūta Stankuvienė kvietė po darbų įdomiai pakeliauti savame mieste ir ne tik jame ir priminė, kad Šiauliai – Saulės, saldumynų ir savitų muziejų miestas.