Šiauliečiai norėtų geresnės būklės gatvių

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto gyventojai dažnai prašo sutvarkyti Vytauto gatvės dangos būklę, kurioje lopas ant lopo, o ant to lopo dar lopas...
Vienas šalies bankas atliko gyventojų apklausą, kaip jie vertina infrastruktūrą ir paslaugas jų gyvenamojoje aplinkoje. Tyrėjai pažymėjo, kad ypač daug (apie 25 procentus) Šiaulių apskrities gyventojų akcentavo prastą gatvių ir kelių infrastruktūrą. Tai yra 11 procentų daugiau nei šalies vidurkis. Vis dažniau šiauliečiai socialinių tinklų komentaruose akcentuoja prastą miesto gatvių būklę. Šiaulių miesto savivaldybės atstovai aiškina, kad norint sutvarkyti visų gatvių dangas reikėtų apie 160 milijonų eurų. Tai yra daugiau nei pusė metinio Šiaulių miesto biudžeto.

Per metus – 350 skundų dėl prastos gatvių būklės

Šiaulių miesto vairuotojai socialiniuose tinkluose vis dažniau prabyla apie prastą gatvių dangos būklę. Per 2023 metus Savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo skyrius užregistravo net 522 tokius nusiskundimus. Daugiausia – 350 – atvejų užregistruota per platformą tvarkaumiesta.lt, dar 147 miestiečiai apie blogą gatvių būklę pranešė telefonu 1863 arba per platformą „sumanus miestas“. 25 šiauliečiai atsiuntė skundus elektroniniu laišku, telefonu arba pranešė atėję į Savivaldybę.

Vien per šių metų sausio mėnesį skyrius gavo 19 nusiskundimų. Gyventojai akcentuoja ne tik privačių gyvenamųjų kvartalų gatvių būklę, bet ir centrinės miesto dalies. Itin daug signalų gauta dėl prastos Vytauto, Ežero gatvių infrastruktūros, taip pat minimos Tilžės, Žemaitės, Pramonės, Serbentų, Dubijos gatvės. Žmonės skundžiasi ir duobėtomis nuošalesnėmis gatvėmis – Dzidiškės, Skroblų, Jotvingių, Užmiesčio, Pumpučių, Naujo Ryto tako ir kitų.

Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė paaiškino, kad visus gautus nusiskundimus perduoda Miesto ūkio ir aplinkos skyriui arba UAB „Šiaulių vandenys“, jei dangos pažeidimai yra šalia vandens ir kanalizacijos šulinėlių.

Pernai kelininkai dirbo toliau nuo miesto centro

Šiauliečiai praėjusią vasarą pasigedo miesto gatvėse dirbančios kelininkų technikos. Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė patikino, kad 2023 metais padaryta nemažai darbų, tačiau susikoncentruota į vos kelis objektus ir pėsčiųjų bei dviračių takus. Per praėjusius metus išasfaltuoti 3 kilometrai žvyrkelių, atnaujinta asfalto danga 3,3 kilometro gatvių ruože, 2,6 kilometro suremontuota takų dangos, įrengti beveik 3 kilometrai naujų pėsčiųjų-dviračių takų, beveik kilometras – šaligatvių.

2023 metais didžiausias projektas buvo Serbentų ir Pramonės gatvių sankryžos kapitalinis remontas, remontuota ir pratęsiama iki Baltų gatvės žiedo Aukštabalio gatvė, rekonstruota Aerouosto gatvė Pramoniniame parke.

Kapitalinis remontas ir rekonstrukcija vyko Pakapės, Tauro gatvėse, išasfaltuotos 3 žvyruotos gatvės, Pasvalio gatvės asfaltavimas bus tęsiamas šiais metais, kaip ir remonto darbai Nuklono gatvėje.

Tarp praėjusių metų pasiekimų skyriaus vedėja mini dar 2022 metais pradėtų Varpo, Gluosnių gatvių baigiamuosius kapitalinio remonto darbus, S. Dariaus ir S. Girėno gatvės dangų atnaujinimą ir visą eilę suremontuotų arba įrengtų pėsčiųjų ir dviračių takų bei šaligatvių.

Vadovaujamasi dar 2017 metais atliktu gatvių būklės vertinimu

Paklausus, ar Savivaldybė atlieka gatvių dangų būklės stebėjimą, E. Bružienė paminėjo dar 2017 metais VšĮ Vilniaus Gedimino technikos universiteto atliktą tyrimą, kurio pagrindu buvo parengta ataskaita „Šiaulių miesto gatvių būklės įvertinimo, prioriteto remontui, rekonstravimui sąrašo sudarymo ir darbų atlikimo technologijų parinkimas“. Ataskaita sudaryta vadovaujantis vidutiniu suminiu dangos būklės indeksu, įvertinus dangos nelygumo, provėžų, defektų, plyšių, laikomosios gebos būklių indeksu ir vidutiniu metiniu bendru paros eismo intensyvumu. Bloga būklė buvo nustatyta 35 procentams vertintų gatvių ruožų. Per šį laikotarpį, nuo 2018 iki 2024 metų, dalis jų sutvarkyta tiek centrinėje miesto dalyje, tiek pietiniame rajone.

Vedėja pabrėžė, kad 2024 metais planuojama atlikti naują gatvių dangos būklės tyrimą. Šiuo metu tam rengiama viešojo pirkimo medžiaga. Parengus naują ataskaitą bus galimybė įvertinti Šiaulių miesto gatvių būklės su asfalto danga pasikeitimą.

Šių metų planai

Kalbėdama apie šių metų planus E. Bružienė pamini, kad praėjusiais metais strateginiame veiklos plane subalansuotam miesto susisiekimo sistemos vystymui užtikrinti buvo skirta 10,27 milijono eurų, o šįmet – beveik 2,5 karto daugiau (25,02 milijono). Šiais metais ketinama pradėti įgyvendinti ES lėšomis finansuojamus projektus, kuriais remiamas dviračių takų įrengimas, juodųjų eismo dėmių šalinimas. Taip pat didesnės lėšos skirtos gatvių dangoms atnaujinti, žvyrkeliams asfaltuoti, viešoms centrinės dalies apmokestintoms automobilių stovėjimo aikštelėms remontuoti.

Šįmet bus tęsiami jau pradėti darbai: Aukštabalio gatvės tarp Tilžės ir Išradėjų gatvių įrengimo darbai, Lakūnų ir Aerouosto gatvių Pramoniniame parke rekonstrukcija, finansuojama Krašto apsaugos ministerijos lėšomis, Nuklono gatvės 2-ojo etapo įrengimas.

Bus pradėti Pramonės gatvės kapitalinio remonto darbai su dviračių tako įrengimu, remontuojamos Ežero, Žemaitės gatvės, Aušros alėja tarp Žemaitės ir V. Kudirkos gatvių. Turėtų būti įrengta šviesoforu reguliuojama sankryža Gardino ir Aido gatvių sankirtoje, o paprastąjį dangos remontą ketinama atlikti Stoties, Darbininkų, M. K. Čiurlionio, Kviečių, V. Kudirkos gatvių atkarpose.

Be tęstinių darbų Pasvalio gatvėje, planuojama išasfaltuoti dar 11 žvyruotų gatvių arba jų atkarpų, mieste įrengti visą eilę šaligatvių, dviračių ir pėsčiųjų takų bei paremontuoti mokamų automobilių stovėjimo aikštelių dangą.

Ar tikrai šie planai taps tikrove, pamatysime rudenį. Vedėja tikino, kad šiais metais suplanuotų gatvių rangos darbų pirkimai yra jau įvykę arba pradėtos pirkimo procedūros. Gatvių dangos ženklinimo sutartis pasirašyta, planuojama darbų pradžia balandžio – gegužės mėnesiais.

2022 metais vyko Žaliūkių kaimo prijungimo prie Šiaulių miesto savivaldybės procesas. E. Bružienė pabrėžė, kad kaip ir buvo žadėta šio kaimo gyventojams 2022–2023 metais įrengtas privažiavimo kelias nuo Aitvarų gatvės iki Žaliūkių kaimo. Tačiau ten esančios žvyruotos gatvės į Savivaldybėje patvirtintą Gatvių asfaltavimo eilės tvarka sąrašą neįtrauktos.

„Į sąrašą įtrauktos įrengtos Nekilnojamojo turto registre registruotos gatvės. Tokių Žaliūkių kaime nėra“, – paaiškino vedėja.

Vien visų gatvių dangai sutvarkyti reikėtų 160 milijonų

Skyriaus vadovė E. Bružienė pagrindines ir aptarnaujančias miesto gatves (B ir C kategorijos) vertina kaip geros arba patenkinamos būklės, nes dalis gatvių jau yra sutvarkytos ir atnaujintos arba rangos darbai yra suplanuoti artimiausiu metu.

Savivaldybės atstovė pripažįsta, kad D kategorijos arba kitaip vadinamos pagalbinės gatvės yra blogos būklės.

2023 metais buvo atnaujintas „Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo lėšų naudojimo ir paskirstymo tvarkos aprašas“, kuriuo vadovaujantis planuojami gatvių plėtros ir remonto darbai mieste. Sąraše atsirado naujas kriterijus – „D ir Ds kategorijų gatvių ar jos atkarpų su asfalto danga remontas“. Jau šiemet planuojama atnaujinti 5-ias tokių gatvių atkarpas.

„Lėšos gatvėms remontuoti priklauso nuo daugelio aplinkybių ir lūkesčių. Planuojant atnaujinti tik dangas, lėšų poreikis būtų vienas, tačiau sprendžiant ir kitas problemas tokias, kaip eismo organizavimas (šviesoforai, žiedinės sankryžos), pėsčiųjų-dviračių takų tinklo įrengimas, lietaus nuotekų, visos konstrukcijos būklės įvertinimas, lėšų poreikis tampa ženkliai didesnis“, – aiškino vedėja.

Ji priminė, kad 2025–2027 metais Šiaulių laukia itin didelis iššūkis – Tilžės gatvės viaduko pakeitimas nauju. Preliminariu vertinimu, šis projektas pareikalaus apie 20 milijonų eurų. Viaduko konstrukcijų būklė yra itin prasta, todėl jo atnaujinimo atidėlioti nebegalima.

„Preliminariu vertinimu, visų blogos būklės gatvių, pakeičiant tik dangą ir nesprendžiant kitų eismo organizavimo klausimų, remontui lėšų poreikis yra apie 160 milijono eurų. Tikslesnį lėšų prognozavimą galėsime atlikti, kai bus iš naujo šiais metais įvertinta visa gatvių tinklo būklė“, – komentavo E. Bružienė.