Šiauliečiai gina ir savo, ir Lietuvos medžius

Šiauliečiai gina ir savo, ir Lietuvos medžius

Šiau­lie­čiai gi­na ir sa­vo, ir Lie­tu­vos me­džius

Šiau­liuo­se, Kaš­to­nų alė­jo­je, ant­rą­ją šv. Ve­ly­kų die­ną ke­li šim­tai mies­tie­čių su­si­rin­ko į pi­lie­ti­nę ak­ci­ją „Iš­sau­go­ki­me Kaš­to­nų alė­ją“. Su alė­jos re­konst­ruk­ci­ja 86 kaš­to­nams iš 90 gre­sia sker­dy­nės. „Į Šiau­lius šian­dien žiū­ri vi­sa Lie­tu­va, nes per vi­są Lie­tu­vą yra nuė­ju­si me­džių sker­dy­nių ban­ga – mes tu­ri­me ją stab­dy­ti“, – sa­kė vie­na iš ak­ci­jos or­ga­ni­za­to­rių.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Var­dan me­džių

Ak­ci­jos da­ly­viai me­džius ap­juo­sė pla­ka­tais: „Aš sau­gau ke­lių kar­tų at­min­tį, bet ma­ne nu­spren­dė nu­kirs­ti“, „Aš ga­liu gy­ven­ti 300 me­tų, man tik 70 me­tų, aš dar vai­kas“, „Ne­lei­si­me iš­pjau­ti mū­sų plau­čius“.

Ne­pai­sy­da­mi dar­ga­no­to oro ir li­jund­ros į alė­ją su­ko įvai­raus am­žiaus šiau­lie­čiai. Tė­vai atė­jo ėjo su ma­ža­me­čiais vai­kais ir net kū­di­kiais ve­ži­mė­liuo­se.

Ak­ci­jos ini­cia­to­rius Alf­re­das Dau­lius ne­slė­pė, jog ne­si­ti­kė­jo, kad tiek mies­tie­čių pa­liks šil­tus šven­ti­nius na­mus ir ateis pa­reikš­ti sa­vo po­zi­ci­jos.

„Duk­ra iš Vil­niaus skam­bi­no, pa­ti ne­ga­li par­va­žiuo­ti, sa­ko, tė­vai, bū­ti­nai nueik, – pa­si­da­li­jo „Šiau­lių kraš­to“ kal­bin­tas Ar­vy­das Au­gas, bu­vęs il­ga­me­tis mies­to Kri­mi­na­li­nės po­li­ci­jos va­do­vas. – Aš pa­ts esu miš­ki­nin­kas, tie me­džiai ga­li gy­ven­ti, o di­džiau­sia pro­ble­ma, kad jie ne­bu­vo pri­žiū­ri­mi.“

„Sa­vo ma­mai da­viau pa­ža­dą, jei­gu bus pa­lies­ti kaš­to­nai ši­to­je alė­jo­je, bū­siu pir­ma, ku­ri stos už jų iš­sau­go­ji­mą, to­dėl esu čia“, – sa­kė vie­na iš ak­ci­jos or­ga­ni­za­to­rių Mo­ni­ka Pel­da­vi­čiū­tė.

Kreip­da­ma­si į su­si­rin­ku­sius ji pa­brė­žė, jog „į Šiau­lius šian­dien žiū­ri vi­sa Lie­tu­va, nes per vi­są Lie­tu­vą yra nuė­ju­si me­džių sker­dy­nių ban­ga – mes tu­ri­me ją stab­dy­ti.“

Šiau­lie­čiai šo­ką jau pa­ty­rė, pa­ma­tę iš­pjau­tus me­džius Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je. Ar tas at­ve­jis bus pa­sku­ti­nis?

„Me­džiai yra mū­sų plau­čiai, mū­sų emo­ci­nė ir fi­zi­nė svei­ka­ta. Moks­li­nin­kai yra iš­ty­rę, kad iš­kir­tus bran­džius me­džius po ke­le­rių me­tų pra­si­de­da plau­čių, odos li­gos. Ar to no­ri­me? Ne! Nes čia mū­sų na­mai, ir mes no­ri­me svei­kų ža­lių na­mų“, – ak­cen­ta­vo M. Pel­da­vi­čiū­tė, su­lau­ku­si pri­ta­ri­mo šūks­nių ir plo­ji­mų.

Ora­to­rių po­zi­ci­ja

Gam­ti­nin­kas Da­rius Ra­man­čio­nis klau­sė, ar įsi­vaiz­duo­ja­me alė­ją su „šluo­tų rykš­tė­mis“? Mat iš­pjo­vus di­džiuo­sius kaš­to­nus pro­jek­tuo­ja­mi so­din­ti ma­žaū­giai raus­va­žie­džiai kaš­to­nai.

Jis pa­si­da­li­jo abe­jo­nė­mis dėl me­džių būk­lės ver­ti­ni­mo. Re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tuo­to­jų sam­dy­tas dend­ro­lo­gas 86 kaš­to­nus įver­ti­no „blo­gai“.

„Įver­ti­no 3 ba­lais tri­ba­lė­je sis­te­mo­je, ku­rio­je vie­ne­tas reiš­kia ge­ra būk­lė, dve­je­tas – pa­ten­ki­na­ma, tre­je­tas – blo­ga, – paaiš­ki­no D. Ra­man­čio­nis. – Tai vie­no skai­čiu­ko ver­ti­ni­mas, pa­gal ku­rį vi­si kaš­to­nai blo­gi. Bet Lie­tu­vos ar­bo­ris­ti­kos cent­ro va­do­vas Al­gis Da­ve­nis, ku­ris penk­ta­die­nį ap­žiū­rė­jo alė­ją, sa­kė, jog 80 pro­cen­tų šių kaš­to­nų ir mus pra­gy­vens. To­dėl at­si­ra­do ti­kė­ji­mo, jog ga­li­me šiuos me­džius iš­sau­go­ti.“

Is­to­ri­kas Rai­mun­das Bal­za, „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius, ak­cen­ta­vo, jog Sa­vi­val­dy­bė­je lai­kas su­vok­ti, kas kam tar­nau­ja.

„Gy­ven­da­mi Šiau­liuo­se mes esa­me šio mies­to šei­mi­nin­kai, – sa­kė jis. – O Sa­vi­val­dy­bė yra mū­sų tar­nai, ku­rie tu­ri vyk­dy­ti mū­sų va­lią, no­rus ir pa­gei­da­vi­mus. Per­ne­lyg il­gai neį­sik­lau­so­ma į mies­tie­čių nuo­mo­nę.“

Jis pa­brė­žė, jog Kaš­to­nų alė­ja yra su­dė­ti­nė Didžd­va­rio par­ko da­lis. Ji bu­vo su­for­muo­ta kaip rep­re­zen­ta­ci­nis įva­žia­vi­mas į Didžd­va­rio so­dy­bą. Kaš­to­nais alė­ja ap­so­din­ta XIX am­žiu­je.

„1926 me­tais gra­fai Zu­bo­vai pa­do­va­no­jo Kaš­to­nų alė­ją mies­tui, o vė­liau – ir Didžd­va­rio par­ką, – pri­mi­nė is­to­ri­nius fak­tus R. Bal­za. – Alė­ja yra mū­sų mies­to pa­vel­do da­lis, su ja užau­go ne vie­na kar­ta. Kai 1939 me­tais kaš­to­nai nu­ša­lo, pra­na­šau­ta, kad ar­tė­ja di­džiu­lė ne­lai­mė. Iš tie­sų pra­si­dė­jo ka­ras, o po ka­ro alė­ja bu­vo at­so­din­ta kaš­to­nais, ku­rie šian­dien au­ga. Tai šven­tas mies­to pa­vel­das – be jo ne­ten­ka­me sa­vo iden­ti­te­to. Jei­gu ku­rį me­dį rei­kia ša­lin­ti, tai į jo vie­tą rei­kia so­din­ti to­kios veis­lės kaš­to­ną, ko­kie čia au­ga.“

Ak­ci­ją pa­lai­ky­da­mi kal­bė­jo Sei­mo na­riai Va­le­ri­jus Si­mu­lik ir Sta­sys Tu­mė­nas. Nuo­mo­nė­mis da­li­jo­si di­zai­ne­ris Vi­lius Pu­ro­nas ir ki­ti mies­tie­čiai. Gi­de įsi­var­di­ju­si šiau­lie­tė tei­gė, jog ve­da eks­kur­si­jas apie is­to­ri­nius mies­to me­džius, o tu­ris­tams jie yra įdo­mes­ni ob­jek­tai nei skulp­tū­ros.

Ak­ci­jo­je da­ly­va­vo Ko­vo 11-osios ak­to sig­na­ta­rai Do­na­tas Mor­kū­nas ir Min­dau­gas Stak­vi­le­vi­čius. Ren­gi­nys pri­trau­kė ir mies­to po­li­ti­kų, Ta­ry­bos na­rių. Pa­sak vie­nos iš da­ly­vių, „rin­ki­mai ar­tė­ja“.

Ką da­rys Sa­vi­val­dy­bė?

Pa­si­ge­dus me­ro A. Vi­soc­ko, pa­gar­sin­ta, jog „me­ras iš­va­žia­vęs“. Va­ka­re jį ga­li­ma bu­vo ma­ty­ti krep­ši­nio var­žy­bo­se. Pats feis­bu­ke pa­si­gar­si­no, kam tei­kia prio­ri­te­tą.

Mies­to val­džios vir­šū­nė­lei alė­jo­je at­sto­va­vo vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius. Jis ra­mi­no, jog „spren­di­mai jo­kie dar nė­ra priim­ti“ ir „pro­jek­to dar nė­ra“.

„Dar nė­ra tos sta­di­jos, kad ne­bū­tų ga­li­ma grįž­ti at­gal“, – aiš­ki­no D. Griš­ke­vi­čius, ku­ris ak­ci­jos iš­va­ka­rė­se bu­vo su­si­ti­kęs su ini­cia­ty­vi­nės gru­pės na­riais.

Vi­ce­me­ras vie­šai ža­dė­jo į Sa­vi­val­dy­bę pa­kvies­ti dend­ro­lo­gą, kad pa­kar­to­ti­nai pri­sta­ty­tų „kiek­vie­no me­džio būk­lės ana­li­zę“. Ga­ran­ta­vo, jog bus ir pri­sta­ty­mo „trans­lia­ci­ja“.

„Nie­kas ne­drau­džia ir pa­pil­do­mai tir­ti, – rea­ga­vo į ak­ci­jos da­ly­vių nuo­tai­kas D. Griš­ke­vi­čius. – Gal­būt ga­li­me at­si­žvelg­da­mi į vi­suo­me­nės nuo­mo­nę už­sa­ky­ti pa­pil­do­mą ty­ri­mą.“

Ad­vo­ka­tas Jo­nas Nek­ra­šius pa­si­da­li­jo ži­nio­mis, jog vien mies­to Ta­ry­bos pa­lai­mi­ni­mo alė­jos re­konst­ruk­ci­jai neuž­ten­ka. Jis pa­siū­lė val­di­nin­kams at­si­vers­ti 2011 me­tų kul­tū­ros mi­nist­ro įsa­ky­mą, ku­ria­me Kaš­to­nų alė­ja įvar­dy­ta kul­tū­ros pa­vel­do da­li­mi.

Ad­vo­ka­tas pa­siū­lė ak­ci­jos rei­ka­la­vi­mus su­ra­šy­ti į me­mo­ran­du­mą, kad val­džia ne­pa­mirš­tų, ką rei­kia vyk­dy­ti.

„Pir­mas punk­tas – už­draus­ti vyk­dy­ti pro­jek­tą, ku­ria­me nu­ma­to­ma iš­kirs­ti me­džius, ant­ras – su­da­ry­ti ne­prik­lau­so­mą ko­mi­si­ją, ku­ri spręs­tų, ko­kius me­džius rei­kia iš­sau­go­ti ar kirs­ti, ir tre­čias – at­sa­ky­mą mums duo­ti po mė­ne­sio“, – to­kius rei­ka­la­vi­mus val­džiai ak­ci­jos da­ly­viai pa­ly­dė­jo plo­ji­mais.

Or­ga­ni­za­to­riai pa­gar­si­no, jog pa­rengs ir kvies vi­sus pa­si­ra­šy­ti e-pe­ti­ci­ją dėl Šiau­lių Kaš­to­nų alė­jos iš­sau­go­ji­mo.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lie­čiai, ne­pai­sy­da­mi dar­ga­nos, ėjo pro­tes­tuo­ti prieš me­džių sker­dy­nes.

Skam­ba Jus­to Skau­mi­no dai­nos ir ei­lės.

Alf­re­das Dau­lius ir Mo­ni­ka Pel­da­vi­čiū­tė – ak­ci­jos už kaš­to­nų iš­sau­go­ji­mą ini­cia­to­riai ir ren­gė­jai.

Jau­nos šei­mos nea­be­jin­gos me­džių li­ki­mui.

Po mi­tin­go kaš­to­nuo­se iš­kel­ti in­ki­lai.

Alė­jos me­džiai ap­juos­ti pla­ka­tais.

Da­rius Ra­man­čio­nis, gam­tos pa­vel­do klu­bo „Au­ku­ras“ na­rys, tei­gė, jog „at­si­ra­do ti­kė­ji­mas, kad ga­li­me tuos kaš­to­nus iš­sau­go­ti.“

Su tris­pal­ve į mi­tin­gą – prieš bar­ba­riš­ku­mą.