Šiauliams priklausantys meno kūriniai atgaus vertę

Šiauliams priklausantys meno kūriniai atgaus vertę

Šiauliams priklausantys meno kūriniai atgaus vertę

Šiaulių miesto taryba vakar patvirtino miestui priklausančių pusšimčio išorinių dailės kūrinių vertes. Dauguma jų iki šiol buvo vertinami tik simboliniu 1 litu. „Bevertis“ buvo net vitražas „Saulės mūšis“. Bet neįvertintų liko antra tiek.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Brangiausi „Saulės diskai“, „Šauliukas“

Pirmą kartą pabandyta inventorizuoti ir įvertinti meno kūrinius, priklausančius Šiauliams, esančius miesto žemėje ar ant Savivaldybės pastatų. Tarybai buvo pateikta tvirtinti 50 išorinių dailės kūrinių vertes.

Brangiausiai įvertintas fontanas „Saulės diskai“ su aikštės įrengimu – 2,4 milijono litų.

Saulės laikrodžio aikštės „Šauliukas“ – 1,8 milijono litų vertės. Vitražas „Saulės mūšis“ – 1,2 milijono litų. Sukilėlių kalnelyje stovintis Nepriklausomybės paminklas – 1,3 milijono litų.

Vertinimas atliktas ne iš gero gyvenimo. Savivaldybėje nėra išlikę jokių dokumentų apie 30 dailės kūrinių įrengimą, o jų balansinė vertė yra prilyginta 1 litui. Kai tik tokios vertės kūrinys niokojamas, nėra ir „žalos“, nekeliama nė baudžiamoji byla.

Tarp „beverčių“ buvo ne tik vitražas „Saulės mūšis“, bet ir Šiaulių simbolis – laikrodis „Gaidys“, skulptūros „Trys nykštukai“, „Mergaitė su dūdelėmis“ ir daug kitų garsių kūrinių.

Todėl vertinimo komisija, kurioje dirbo ir kūrybinių sąjungų atstovai, vertino ir kūrinių nematerialiąją vertę, ją sumavo su balansine verte.

Dabar įvykus vandalizmo aktui ar vagystei žala, padaryta Savivaldybei, būtų skaičiuojama nuo šių patvirtintų verčių.

Įvertinimas buvo atliktas ir tam, kad galima būtų numatyti lėšų meno kūrinių remontui ar restauracijai, įvertinus, ne tik praktinius fizinius kūrinių parametrus, bet ir autorystės bei meninį faktorius.

Diskusijų kilo

Tačiau Taryboje kilo nemenkas ginčas ir dėl atrankos, ir dėl vertinimo. Paaiškėjo, jog galutinė vertinimo „metodika“ buvo pačių politikų „pasiūlyta“. Todėl ekspertų siūlytos kai kurios vertės mažėjo: pavyzdžiui, skulptūros-fontano „Trys paukščiai“ kone tris kartus – nuo 326 tūkstančių litų iki 118 tūkstančių litų.

Piktintasi, jog už borto liko dar mažiausiai 50 kūrinių. Pavyzdžiui, „Aušros“ skulptūra prie parko, „Chimeros“ prie banko, Kazimiero Venclauskio paminklas prie „Aušros“ muziejaus. Net „Katinai“ ant „Valerijono“ vaistinės pastato.

Tarybos narys Stasys Tumėnas sakė, jog menininkai stebisi atrankos kriterijais, o už borto likę Šiaulių kūriniai, „apie kuriuos net vaikai žino“.

Siūlyta klausimą atidėti

„O jeigu rytoj įvyks kokia nelaimė, vandalizmo aktas, ką darysime?“ – įtikinėjo neatidėlioti sprendimo meras Justinas Sartauskas.

Mero tvirtinimu, tai tik pirmas žingsnis – „pusė darbo“.

„Šiaulių kraštui“ J. Sartauskas aiškino, jog kai kurių kūrinių priklausomybė yra neaiški, todėl jie dar ir neinventorizuoti.

„Aušros“ skulptūra, pavyzdžiui, buvo statyta Kultūros fondo ir miestui neperduota, neturime dokumentų“, – sakė meras.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„BEVERTIS": Garsusis vitražas „Saulės mūšis“ buvo vertinamas tik 1 simboliniu litu, dabar – 1,18 milijono litų.

SIMBOLIS: Naują vertę įgijo ir miesto simbolis – laikrodis „Gaidys“

VERTĖ: Nepriklausomybės paminklas 1863 metų sukilėliams atminti buvo vertinamas tik 9991 litu, dabar 1,3 milijono litų.