Šiauliams — skolų ir valdžios išbandymas

Šiauliams —  skolų ir valdžios išbandymas

Šiauliams — skolų ir valdžios išbandymas

Šiauliuose rengiama radikali viešojo sektoriaus pertvarka — iki tūkstančio biudžetininkų gresia netekti darbo. Socialdemokratas meras Justinas Sartauskas tikina, jog „nieko nedaryti nebeišeina“ — biudžetas nebepaveža skolų ir šimto įstaigų vežimo. Bet pačiam merui gresia išbandymas, nes būtent jo partija neketina laiminti drastiško plano.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Biudžetas tik traukiasi

Išlaidų nebeatlaikantis miesto biudžetas šiemet jau mažintas 20 milijonų litų — iki 132 milijonų litų be dotacijų. Finansinės situacijos pagerėjimo, nepaisant Vyriausybės kalbų apie ekonomikos atsigavimą, neprognozuojama. Pagal Finansų ministerijos rodiklius Šiauliai kitų metų biudžetą turės formuoti dar mažesnį — tik 117 milijonų litų be dotacijų.

Skolų kabo apie 100 milijonų litų. Kitais metais paskoloms aptarnauti iš miesto biudžeto reikės atriekti apie 20 milijonų litų.

Biudžeto rodikliai, anot J. Sartausko, mažinami ir kitoms savivaldybėms.

„Finansų ministerija laiko, kad gyventojų mažėja, vadinasi, ir gyventojų pajamų mokesčio bus mažiau, dar matyt siekia, kad valstybės biudžeto deficitas būtų tik 3 procentų, — sakė “Šiaulių kraštui“ Šiaulių meras. — Tai išoriniai veiksniai, dėl jų galime ginčytis. Tačiau turime žiūrėti ir į savo vidinius rezervus.“

Anot mero, „nieko nedarydami kitais metais vėl kristume į duobę“. Biudžeto skylė būtų 30— 40 milijonų litų. Tuo tarpu naujų paskolų bus galima imti tik 5 milijonus litų.

Savivaldybės administracija jau yra pasiūliusi drastišką biudžeto subalansavimo planą, pagal kurį būtų sutaupyta virš 20 milijonų litų. Kelis mėnesius mero vadovaujama komisija rengia planą dėl mokyklų tinklo mažinimo.

Kol kas be nuomonės?

J. Sartauskas, nors pats inicijavo biudžetinių įstaigų struktūrinės pertvarkos planus, apie Savivaldybės administracijos siūlymus neskuba nuomonės išsakyti: „Nei už, nei prieš — nekomentuosiu“. Esą laikosi politinio susitarimo nekomentuoti, kol nėra frakcijos galutinio sprendimo.

Meras tik teigia, jog siūloma tai, ką „kitos savivaldybės seniai įgyvendina“. Pavyzdžiui, į privačias rankas atiduoti patalpų apsaugą ir jų valymą. Atsisakyti kuo daugiau pastatų — nebereikėtų “tiek direktorių, santechnikų, ūkvedžių, sargų, kurių yra per 300“. Atlikti perkamų paslaugų, prekių “reviziją“. Peržiūrėti ir vaikų maitinimo kaštus mokyklose, darželiuose.

Ar tėvams gali brangti vaikų maitinimas? Anot mero, „kito būdo nėra“.

Tik pačios Savivaldybės administracijos, juolab valdžios postų mažinimo, plane nėra.

Meras — jau tarp kūjo ir priekalo

Reformoms pasipriešinimas bręsta būtent tarp socialdemokratų. Bet J. Sartauskas viliasi, jog „partija, besiruošianti būti pozicijoje Lietuvoje ir dabar esanti pozicijoje Šiauliuose, tikrai yra atsakinga, priims racionalius sprendimus, kuriuos būtina šiandien įgyvendinti.“

Bet ar nebus pajudintas pats?

„Manau, kad nereikia miestui mero, kuris tik sakytų, kaip viskas gražu“, — teigia J. Sartauskas

Tuo tarpu Socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas, Seimo narys Edvardas Žakaris „Šiaulių kraštui“ kategoriškai tvirtino: “Socialdemokratai nedalyvaus sprendimuose, susijusiuose su kainų kėlimu ir masiniu žmonių atleidinėjimu“.

Frakcija miesto Taryboje be partijos skyriaus tarybos pritarimo negalėsianti jokių veiksmų imtis. Meras taip pat.

Jis kritikuoja Savivaldybės politikus ir dėl sukeltos įtampos ir dėl to, kad su bendruomene nesitariama.

„Užsimojo prieš pačius žemiausius ir švietimo sritį, bet ne jie kalti — ne jie šitą situaciją sukūrė, — sakė politikas. — Kažkodėl neliečiami diskusijų keliantys projektai. Menų inkubatorius, pavyzdžiui, nors jam reikia milijono litų. Ar Industrinis parkas, kuriam dar reikia seikėti lėšų, nors milijonai sukišti, o jis perduodamas Vyriausybei. Nuo tokių projektų reikia pradėti. Peržiūrėti, kas kiek kainuoja ir stabdyti.“

Jis įtariąs ir privačius interesus kyšant.

„Norėtų atiduoti privačiam sektoriui ir valgyklas, — sakė politikas. — Kelsime bendruomenę. Vilniuje taip pat norėjo darželių valgyklas privatizuoti ir valgį termosuose vežioti, per dvi dienas atsirado 10 tūkstančių tėvų parašų ir nutilo.“

„Tų būdų sutaupyti yra ne vienas ir ne du, — įsitikinęs E.Žakaris, — bet keliami “paprastesni“.

Socialdemokratų frakcijos narys Vytautas Juškus „Šiaulių kraštui“ taip pat tvirtino, jog žmonių atleidinėjimai — ne išeitis: “Mažėtų gyventojų pajamų mokestis, kuris atitenka Savivaldybės biuždetui, ir ne ką sutaupys sargus pakeitę privačiomis bendrovėmis.“

Seimo rinkimai kiš koją

Jonas Bartkus, Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos seniūnas, sako, jog iš esmės pertvarkai konservatoriai pritaria. Bet, ar pavyks ją įgyvendinti?

„Seimo rinkimai artėja, o tokių stiprių socialdemokratų Seimo narių E. Žakario ir Valerijaus Simuliko “arkliukas“ yra švietimas, — sakė Jonas Bartkus. — “Senuosius“ kritikuoja, bet patys nieko nenori daryti.“

Anot politiko, kai 70 procentų biudžeto lėšų skiriama švietimui, o norima suvaldyti skolas, švietimo nebeišeina nepaliesti. „Kitaip ant menčių bus paguldyta socialinė sritis, miesto tvarkymas.“

„Vietoj 26 tūkstančių vaikų mokyklose beturime jų tik 15 tūkstančių, — sako konservatorius. — Iš tiesų juos skriaudžiame, nesugebėdami mokyklų tinklo sutvarkyti. Jie negauna tiek pinigų ugdymui, kiek galėtų gauti, jeigu mokyklų būtų mažiau.“

Tempti gumos, J. Bartkaus nuomone, nebereikėtų: „Blogas bus žmogui sprendimas ar geras, bet jam reikia jį žinoti. Mes, turėdami Savivaldybėje konservatorių administracijos direktorių, taip pat to aiškumo norime greičiau. O švietimo klausimas jau tiek pribrendęs, kad reikia tik sprendimo, o nebe diskusijų.“

Vidmantas Japertas, frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas, taip pat manąs, kad reikia galų gale kalbėti apie veiksmus.

„Viešosios paslaugos turi būti efektyvios, ir nuo to reikia pradėti dėlioti atskaitos taškus, — sakė “Šiaulių kraštui“ V. Japertas. — Gal tos darbo vietos gali ir išlikti, bet jos turi sukurti efektingą paslaugą. Iš kitos pusės, man, kaip verslininkui, kyla klausimas, kodėl gali daryti dešimt kartų pigiau, bet to nedarai? Miegojome ne ketverius metus, o dvidešimt metų, — todėl ir reikia atsakyti, ką darome toliau?“

REFORMA: Biudžetininkų gretas planuojama drastiškai praretinti.

 

KRIZĖ: Prognozuojama, jog į miesto biudžetą kitais metais byrės dar mažiau pinigėlių, nei šiemet.

 

IŠBANDYMAS: Merui Justinui Sartauskui teks pirmiausia atlaikyti savos partijos pasipriešinimą reformoms.

 

NUOSTATA: „Socialdemokratai nedalyvaus sprendimuose, susijusiuose su masiniu žmonių atleidimu“, — tvirtina parlamentaras Edvardas Žakaris, Šiaulių miesto socialdemokratų lyderis.

 

NUOMONĖ: Vidmantas Japertas, frakcijos „Tvarka i teisingumas“ seniūnas mano, jog laikas daryti veiksmus.

 

NUOSTATA: Jonas Bartkus, konservatorių frakcijos lyderis: „Švietimo įstaigų tinklo nesugebėdami sutvarkyti, tik skriaudžiame pačius vaikus — jie negauna tiek lėšų ugdymui, kiek galėtų gauti, jeigu mokyklų būtų mažiau.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.