„Virginijus ir Ko“: nesame nei triukšmadariai, nei oro teršėjai

skublickas
Bendrovės „Virginijus ir Ko“ vadovas Virginijus Skublickas.
Vienos didžiausių tinkamų perdirbti atliekų ir antrinių žaliavų tvarkymo bendrovių Vakarų Lietuvoje „Virginijus ir Ko“ veiklos keliamas triukšmas Kairių miestelyje yra mažesnis nei įstatymo nustatytos normos, todėl jis neturėtų trukdyti tvariai kaimynystei su šio miestelio bendruomene. Tai paaiškėjo Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai atlikus triukšmo lygio tyrimą, kurį inicijavo pati bendrovė.

„Didėjantys rūšiuojamų atliekų kiekiai, Europos Sąjungos Lietuvai nustatomos vis didesnės atliekų perdirbimo užduotys kelia iššūkių atliekų sektoriaus įmonėms, o padėtį neretai apsunkina ir bendruomenių kaimynystė. Kaimynai tokioms įmonėms neretai kelia didesnius reikalavimus nei numatyta įstatymuose. Tokiais atvejais paprastai ieškoma kompromisų, nes geranoriška verslo ir bendruomenių kaimynystė yra vienas iš abipusės sėkmės garantų. Siekdami konstruktyvaus dialogo su bendruomene bei reaguodami į pastabas dėl triukšmo, patys inicijavome mūsų veiklos keliamo triukšmo lygio tyrimą“, – sako bendrovės „Virginijus ir Ko“ vadovas Virginijus Skublickas.

Triukšmo matavimai balandžio 21 dieną buvo atliekami dviejuose taškuose ties pietine įmonės sklypo Kairiuose riba, esančia arčiausiai gyvenamųjų namų. Atstumas nuo matavimo taškų iki triukšmo šaltinio, t. y. vietos, kurioje kraunamos ir išpilamos stiklo atliekos, buvo apie 150 metrų. Tyrimas atliktas vykdant krovos darbus – stiklas tuo metu krautuvu buvo kraunamas į konteinerį ir išverčiamas atgal į stiklo laikymo zoną.

Tyrimų metu nustatyta, kad maksimalus stiklo atliekų tvarkymo procesų sukeliamas triukšmo lygis tirtuose taškuose yra 58,7 dBA  ir  51,3 dBA, ekvivalentinis garso slėgio lygis atitinkamai – 44,1 dBA ir 40,4 dBA. Vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ dienos metu leistinas maksimalus garso lygis gyvenamojoje aplinkoje yra nustatytas 60 dBA, ekvivalentinis garso lygis (t. y. vidutinis) – 55 dBA.

„Patikrinimo rezultatai patvirtina, kad stiklo krovos metu kylantis triukšmas, įskaitant ir foninį triukšmą, kurį sukelia krautuvai, veikianti įranga ir kita, neviršija leistinų normų. Taip pat pažymime, kad stiklo krovos darbai nėra reguliarus ar nuolatinis procesas. Stiklo atliekos atvežamos ar išvežamos vidutiniškai kartą per dieną, dažniausiai tai būna 1–3 karus per savaitę. Be to, atkreiptume dėmesį, kad tyrimai buvo atlikti įmonės teritorijoje, nors leistinos normos nustatytos gyvenamojoje aplinkoje. Įvertinus tai, kad įmonės teritoriją nuo gyvenamosios aplinkos skiria triukšmą sulaikantys ir slopinantys ekranai ar atitvarai (2 metrų aukščio betoninė tvora, 6 metrų aukščio pušys ir pan.), triukšmo lygis gyvenamojoje aplinkoje yra neabejotinai ženkliai mažesnis už tyrimų metu nustatytus rodiklius“, – pastebi bendrovės „Virginijus ir Ko“ vadovas.

Jis taip pat pabrėžia, kad įmonės Kairių padalinyje atliekoms krauti bei tvarkyti naudojama technika ir įranga atitinka Europos sąjungos reikalavimus, o darbai organizuojami taip, kad sukeliamo triukšmo lygis būtų kuo mažesnis. Be to, didžioji dalis veiklos vykdoma dienos metu, kai nustatytos didžiausios leistinos triukšmo normos.

Veiklos keliamo triukšmo lygis „Virginijus ir Ko“ Kairių padalinyje tiriamas nebe pirmą kartą. Anksčiau buvo atliekami profesinės rizikos vertinimai, nustatinėjant triukšmo lygius darbo vietose. Atlikti vertinimai patvirtino, kad lestinos normos nėra viršijamos. Be to, pernai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad įmonės skleidžiami kvapai irgi atitinka įstatymais nustatytus reikalavimus.

„Šiemet Kairių aikštelėje sulaukėme tikrintojų iš įvairių valstybinių institucijų, tačiau jokių pažeidimų nebuvo nustatyta“, – tvirtina V. Skublickas.

Užs. Nr. 481088