Vilhelmas Čepinskis: dabar sąlygos Šiauliuose fantastiškos!

saule
Šiaulių miesto koncertinės įstaigos „Saulė“ pastato naujo priestato statyba jau baigta. Atlikti visi apdailos darbai, montuojami baldai, statoma įranga. Pirmieji į modernias patalpas grįžo kamerinio orkestro muzikantai, kolektyvo vadovas Vilhelmas Čepinskis neslepia susižavėjimo.

Koncertinės įstaigos „Saulė“ kolektyvų muzikantai kraustosi į naujas repeticijų erdves naujame priestate. Naujutėlaitis korpusas jau visiškai užbaigtas, kiekvienas kolektyvas turės savo patalpas repeticijoms, įrengti artistų persirengimo, poilsio kambariai, grimerinės. Atkeliavo reikalinga įranga, montuojami nauji baldai. Net nesulaukę oficialių įkurtuvių, pirmieji į patalpas grįžo kamerinio orkestro „Camerata Solaris“ muzikantai. Meno vadovas ir dirigentas, garsus smuikininkas Vilhelmas Čepinskis sakė esąs maloniai nustebęs tuo, ką rado. Muzikas pasidžiaugė, kad darbai daryti itin atsakingai, daug dėmesio skirta akustiniams sprendimams.

saule

Turėjau lūkesčių dėl repeticijų patalpų akustikos, apie tai kalbėjau dar prieš prasidedant apdailos darbams. Viskas atsakingai įgyvendinta, tikiu, kad tai nebuvo lengviausi ir pigiausi sprendimai. Tikrai esu gyvenime daug matęs salių ir repeticijų patalpų, čia yra pasaka, aukščiausia klasė! Matau savo orkestro muzikantų veidus, mes visi kaifuojame nuo tos aplinkos ir vis dar negalime patikėti, kad tokiu lygiu viskas pritaikyta kokybiškam ir produktyviam darbui. Jei dar taip pat sėkmingai pavyks sutvarkyti ir pačią salę, visi tie mano planai – vieną-du kartus per metus pasikviesti į Šiaulius klasikinės muzikos superžvaigždes – galės būti laisvai įgyvendinti. Esu be galo dėkingas tiek „Saulės“ vadovybei, už dedama milžinišką triūsą, tiek Šiaulių miesto merui ir savivaldybei“, – kalbėjo maestro V. Čepinskis.

Pasak koncertinės įstaigos direktoriaus pavaduotojo Stasio Trijonio, pradžioje buvo numatyta įrengti paprastas patalpas, kaip biurui, todėl reikėjo daryti pakeitimus.

Nuolat konsultavomės su akustikos specialistais, taigi sienos, lubos, grindys, durys, langai, buvo parenkami ir montuojami laikantis rekomendacijų. Dabar matome, kad net ir vykstant renginiui salėje, mūsų kolektyvų muzikantai galės repetuoti, vieni kitiems netrukdydami. Ateityje dar įrengsime sistemą, kad grimerinėse esančiuose ekranuose artistai matys renginio salėje vaizdą ir galės tiesiogiai sekti pasirodymų eigą“, – pasakojo S. Trijonis.

Yra ir orkestro kambarys, kur galima susirinkti per repeticijos pertrauką, išsivirti kavos, pabendrauti. Kolektyvas tampa tarsi didelė šeima. Ta nuostabi atmosfera leidžia orkestrui koncentruotis į tikrai ambicingas užduotis. Orkestras nėra dirbęs tiek daug ir taip intensyviai. Naudojame įvairias naujas metodikas, mankštinamės, turime specialius pratimus, žmonės matydami pro langus mūsų repeticijas, manau, gūžčioja pečiais. Bet tikrai yra įspūdinga pažanga, kurią mato žiūrovai, jaučia ir patys atlikėjai. Pasiekimai dar labiau muzikantus motyvuoja ir galime dėliotis išties grandiozinius planus“, – sakė „Camerata Solaris“ meno vadovas.

Pirmiausia orkestras ruošiasi Šiauliuose vyksiančiam festivaliui Resurrexit. Gegužės mėnesį planuojamas koncertas su Modestu Pitrėnu tikrame lietuviškame miške, kur bus atliekama M. K. Čiurlionio simfoninė poema „Miške“. Birželį kolektyvas yra pakviestas dalyvauti žymiajame Vilniaus festivalyje, pasirodymas vyks Nacionalinės filharmonijos didžiojoje salėje. Į šį, vieną didžiausių festivalių Baltijos šalyse, suvažiuoja garsiausi Europos ir kitų šalių atlikėjai. Pasak V. Čepinskio, tai yra aukščiausia muzikinė lyga.

Birželį kolektyvas taip pat dalyvaus ir Klaipėdos koncertų salės sezono uždarymo koncerte. Liepą laukia koncertas su didžiulio R. Šumano kvinteto premjera. Rugsėjo mėnesį suplanuotas pasirodymas, kuriame autentišku tempu bus atliekama L. van Bethoveno Simfonija Nr. 5.

Rudenį „Saulės“ įstaigos orkestro muzikantai pakviesti dalyvauti unikaliame tarptautiniame Taikos projekte. Jį organizuoja fondas „Contius Foundation”, kurio prezidentas Bernard Foccroulle, buvęs ilgametis Briuselio operos direktorius. Numatomo projekto esmė – suburti moksleivius, profesionalius jaunimo chorus bei vargonininkus, dalyvauti bendrame kūrybiniame procese ir surengti didžiulį koncertą Šiauliuose. Į šį projektą jungiasi Portugalija, Nyderlandai, Prancūzija, kitos šalys.

Metų pabaigoje dar laukia grandiozinis koncertas Kauno valstybinėje filharmonijoje. Koncerte bus atliekama orkestro meno vadovo V. Čepinskio siuita, skambės lietuvių kompozitoriaus V. Bartulio ir genijaus L. van Bethoveno kūriniai.

Orkestro žmonės tikrai daug repetuoja, šalia dar turi ir kitų pareigų bei rūpesčių. Nėra lengva visur kokybiškai suspėti, bet, kai yra noras, prisideda darbas ir žinios, galima pasiekti gražių rezultatų, mes dabar tą įrodome realybėje“, – su užsidegimu tvirtino Vilhelmas Čepinskis.

Mūsų kolektyvų amžius įvairus, pučiamųjų orkestras minės veiklos 55-metį, kamerinis orkestras gyvuoja 33 metus, kiek jaunesnis bigbendas. Taigi, daugiau nei pusę amžiaus, muzikantai iki šiol neturėjo normalių repeticijų sąlygų“, – sakė Stasys Trijonis.

Koncertinės įstaigos direktoriaus pavaduotojas taip pat aprodė ir praplėstą koncertinę salę. Būsimos scenos plotas sieks ko ne 250 kvadratinių metrų – laisvai turėtų tilpti ne tik pilnas orkestras, bet ir choras. Tai bus viena didžiausių scenų Šiaurės Lietuvoje! Jei būtų užtikrintas reikiamas finansavimas, salės atnaujinimą būtų galima užbaigti dar iki žiemos. Savivaldybė tam šiemet yra paskyrusi 750 tūkstančių eurų, 2021 m. buvo skirta ir 200 tūkst. eurų naujoms kėdėms. Salės šviesų ir garso įrangai įsigyti lėšos taip pat buvo skirtos. Bendra salės atnaujinimo ir akustinių sprendimų įdiegimo sąmata siekia apie 1,7 mln. eurų sumą, Šiaulių meras A. Visockas kvietė Kultūros ministeriją bendradarbiauti kooperuojant lėšas ir skiriant 50 proc. (750 tūkst. eurų) reikalingos sumos. Tačiau Šiaulių kultūros poreikiams lėšų kol kas nebuvo rasta.

saule

Užs. Nr. 505043