Tikslas – išvalyti Šiaulius

Vilmos LAUŽIKIENĖS nuotr.
Šiukšles, buitines atliekas, automobilių padangas, ne paslaptis, į aplinką išmeta žmonės. Vieni renka, tvarko, o kitiems, deja, nė motais.
Nuo 2008 metų kiekvieną pavasarį vykstančią aplinkos švarinimo akciją šiemet pakoregavo karantinas. Renginys, kuriame kiekvienais metais dalyvauja per 100 tūkstančių šalies gyventojų, šiemet numatytas rugsėjo 19 dieną. Iki to laiko akcijos „Darom“ iniciatoriai buria savanorių pajėgas ir kviečia prisijungti visus gyventojus, kurių užduotis specialiame žemėlapyje žymėti labiausiai tvarkytojų rankų besišaukiančias vietas.
Šiaulių žmonės jau aktyviai dalyvauja ir savanorystės veikloje, ir žymėdami tvarkytinas vietas.
Asmeninė nuotr.
Šiauliai „Darom“ koordinatorė Eglė Tarvydaitė sako, kad kiekvienais metais augančios aplinkos tvarkytojų skaičius – tai ženklas, jog visuomenė netvarkai vis nepakantesnė.

Žemėlapis pildomas

Pasak akcijos „Darom“ Šiaulių koordinatorės Eglės Tarvydaitės, šiauliečiai aktyviai atsiliepia į kvietimą virtualiame žemėlapyje pažymėti labiausiai apšiukšlintas teritorijas, kurios rudenį numatytos akcijos metu būtų tvarkomos ir paverčiamos patraukliomis lankytojams.

„Idėja paprasta: vaikštant, bėgiojant ar važinėjant prie kelio pastebėjus šiukšlių – butelių, maišų, padangų ir kitokių atliekų – atsidaryti virtualųjį žemėlapį, nufotografuoti tą vietą, kuri prišiukšlinta, ir pažymėti tikslią vietą virtualiame žemėlapyje, – sako koordinatorė Eglė. – Esmė iki numatytos talkos pažymėti kuo daugiau tvarkytinų vietų“.

Anot E. Tarvydaitės, nors oficialiai žymėjimas prasideda nuo pirmadienio, birželio 1 dienos, Šiauliuose jau yra pastebėta ir pažymėta daugiau nei penkiolika tvarkytinų vietų įvairiuose miesto rajonuose: Dainuose, Zokniuose, prie Salduvės kalno, kitur.

Savanorių pajėgos auga

Koordinatorė sako, kad šiauliečiai gan aktyvūs savanorystės veikloje – noriai įsilieja į savanorių gretas, aktyviai talkina švarinant miestą ir jo apylinkes.

Vien Šiauliuose 2018 metais buvo surinkta 125 tonos šiukšlių, o 2019 metais jau 224 tonos.

„Kasmet šie skaičiai vis didėja. Tai parodo, jog visuomenės požiūris į tvarkymąsi ir rūšiavimą keičiasi į gerąją pusę“, – įsitikinusi pašnekovė.

Ji sako pastebinti, jog prie savanoriavimo noriai prisijungia ne tik organizacijos ir pavieniai žmonės, bet pasikviečia ir draugą, kaimyną ar šeimos narį.

Visos Lietuvos mastu „Darom“ organizacija šiuo metu yra subūrusi 200 savanorių būrį. Šiaulių mieste savanorių skaičius jau perkopė 20. Jų uždavinys – ne tik žymėti tvarkytinas vietas, bet, esant galimybei, jas ir sutvarkyti.

Lygiai prieš savaitę savanorių pajėgos sutvarkė teritoriją, esančią Salduvėje, netoli Aleksandrijos motokroso trasos. Surinkta ir išvežta nemenka krūva šiukšlių maišų ir padangų.

Nors karantinas tvarkymo veiklą šiek tiek apribojo, Šiaulių savanoriai susiskambina internetu, diskutuoja, aptaria ateities darbus ir idėjas.

„Mūsų žmonės kasmet darosi vis sąmoningesni ir pilietiškesni gamtos tvarkymo klausimais, tai parodo eilinių piliečių įsitraukimas į savanorišką veiklą suvokiant, jog tai nėra naudinga finansiškai. Supratimas, kad savanorystė puošia mūsų miestą ir daro jį tvarkingesnį ir patrauklesnį – brandžios visuomenės požymis“, – sakė Šiaulių „Darom“ vadovė.

Sutvarkytos vietos nebus pamirštos

Šiais metais „Darom“ visoje šalyje pradėjo naują dvejų metų projektą „Darom iki galo. Išvalom visą Lietuvą!“. Šio projekto siekis yra 100 procentų išvalyti Lietuvą, kad niekur nebeliktų šiukšlių.

Pasitelkiant virtualų žemėlapį su ten sužymėtomis tvarkytinomis vietomis, viskas bus sutvarkyta, o sutvarkius bus vykdomas monitoringas – sutvarkytos vietos bus stebimos, jose palaikoma tvarka.

„Tam reikia labai daug savanorių, iniciatyvių žmonių. Tad kviečiame visus šiauliečius prisidėti prie tvarkytinų vietų žymėjimo ir tvarkymo – rudeninės „Darom“ talkos bei jos organizavimo. Juk gera daryti gerus darbus!“, – sakė pašnekovė.

Daugiau informacijos apie Darom projekto iniciatyvas galima rasti prisijungus Šiauliai „Darom“ 2020 facebook grupėje.

Aplinkos tvarkymo akcijose „Darom“ šalyje kiekvienais metais surenkama virš 1000–1300 tonų šiukšlių.

Virtualiame žemėlapyje kiekvienas gali pažymėti labiausiai tvarkos reikalingą vietą. Šiauliečiai tokių teritorijų jau rado ne vieną.

Komentarai

Dar yra    Šeš, 2020-05-30 / 09:44
Dar yra toks savanoris ***is pakruojo kaimo. Jis savanoriaujau su sporto centro vadovais ...Skirtumas yra kad uz tai gsuna didelius pinigelius..ha,ha,ha
Taigi    Šeš, 2020-05-30 / 10:13
Visokie šiukšlių rinkimai anksčiau ar vėliau transformuojasi į politinę ar asmeninę reklamą ir lengvą priėjimą prie lovio.
Pasiekimas    Šeš, 2020-05-30 / 10:33
o gal geriau paieškoti būdų ir priemonių šiukšlintojams gyvenimą apsunkinti? Pradedant spausdintos reklamos užsakovais ir baigiant negabaritinių šiukšlių surinkimo sistemos gerinimu. Transporto priemonės kofiskavimas ir jos utilizavimas savininko sąskaita už jos panaudojimą gabenant šiukšles į tam neskirtą vietą taip pat problemą spręstų. Su savanoriavimu vieną kartą prisižaisit. Užsikrėtimas kokia nors šlykštyne tokias vietas tvarkant nėra mažai tikėtini.
Labas    Šeš, 2020-05-30 / 19:37

In reply to by Pasiekimas

Kur gi ne šiukšlina. Bubių aikštelė nustojo priminti žaliąsias atliekas. Siūlo vežti į Kairių. Tai ar reikia būti visai durnam kad maišą šakų vežti už 30 kilometrų. Tegul valdžia atlieka savo darbą sąžiningai ir siukslintoju nebus. Nes dabar pradės mesti kur papuola ir visų nesugaudysi . Prašome atidaryti Bubių aikštelė žalių atliekų priemimui
Trenigiukai    Šeš, 2020-05-30 / 22:27
Kažkas šiukšles rinko ir žolę pjovė kol nepateko į valdžią. Kur dabar rinkėjas ir pjovėjas? Algą gauna, feisbuke pjarinasi ir liežuviu tauškia dėl asmeninės naudos.
Trenigiukai, teisingai !!!    Sek, 2020-05-31 / 22:01

In reply to by Trenigiukai

Taip, jums pritariu. Gal prieš 10-15 metų, dėl tikslių metų galiu ir klysti. Su šeima vaikščiojome Salduvės parko miško takeliais ir iš tolo, dar nematydami žmonių, išgirdome kažkieno garsią "saldžią" kalbą, ji priminė tv humoristinių laidų herojų kalbą, kurie parodijavo gėjus... Po kiek laiko, priėjus arčiau, taip "čiulbantį" pamatėme dabartinį miesto merą, kuris miške sutiktai močiutei porino apie savo darbus. Girdėjome jo kalbą ir tada net į galvą neatėjo mintis, kad tas "čiulbonėlis" kažkada bus miesto meru...
Trenigiukai, teisingai !!!    Sek, 2020-05-31 / 22:07

In reply to by Trenigiukai

Taip, jums pritariu. Gal prieš 10-15 metų, dėl tikslių metų galiu ir klysti. Su šeima vaikščiojome Salduvės parko miško takeliais ir iš tolo, dar nematydami žmonių, išgirdome kažkieno garsią "saldžią" kalbą, ji priminė tv humoristinių laidų herojų kalbą, kurie parodijavo gėjus... Po kiek laiko, priėjus arčiau, taip "čiulbantį" pamatėme dabartinį miesto merą, kuris miške rinko šiukšles ir sutiktai močiutei porino apie savo "darbus". Girdėjome jo kalbą ir tada net į galvą neatėjo mintis, kad tas "čiulbonėlis" kažkada bus miesto meru...
He    Sek, 2020-05-31 / 15:00
Reikia valymu pradėti nuo politikų, vienus sodinti į kaliuze, kitus valdytojais įdarbinti, už pusę etato

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.