Šiaulių miesto branda: sparčiai keičiasi požiūris į neįgaliųjų poreikius

V. LEBEDŽIO nuotr.
Neįgalūs žmonės visuomenėje sulaukia vis daugiau dėmesio, tačiau mažai žinoma apie tai, kiek darbo reikia įdėti, kad gimęs neįgalus vaikas turėtų galimybę gyventi kuo pilnavertiškesnį gyvenimą. Šiauliuose tuo rūpinasi specialiojo ugdymo centras. Savivaldybės bendravimas su tokiomis įstaigomis yra tęstinis, tad šių metų sausio pabaigoje Šiaulių mero pavaduotojas Egidijus Elijošius vėl užsuko pažiūrėti, kaip gyvena Šiaulių specialiojo ugdymo centro auklėtiniai ir kolektyvas.

Prieš du metus buvo atidarytas šio centro priestatas, kuris, beviltiškai užstrigus valstybiniam finansavimui, buvo įrengtas iš Šiaulių miesto savivaldybės lėšų – delsti nebebuvo galima. E. Elijošius drauge su centro direktore Egle Jankauskiene veria vienas duris po kitų. Ergoterapijos kabinete lankytojus pasitinka rami muzika, malonūs kvapai ir raminantys vaizdai, apšvietimas, čia vyksta individualus užsiėmimas su mokiniu. Panašių kabinetų – ne vienas, juose dirba ir kitų sričių specialistai: kineziterapeutai, logopedai. Kiekviename iš jų yra įvairios lavinančios įrangos. Pravėrus kitas duris patenkama į pamoką. Čia susirinkę 2-3 klasių mokiniai mokosi geometrijos pagrindų. Dar kitame kabinete – technologijų pamoka. Mokiniai piešia, karpo, gamina dekoracijas savo rengiamiems vaidinimams, atlieka kitus susikaupimo ir kruopštumo reikalaujančius darbus.

Keliaujant toliau, patenkama į dešimtokų pamoką. E. Elijošius pakalbina vaikus, užduoda klausimą, kuo jie norėtų būti baigę mokslus. Iš vieno mokinio lūpų iš karto atskrieja atsakymas: „apdailininku“. Stengiamasi, kad baigę ugdymo procesą mokiniai neišeitų „į niekur“, jie yra orientuojami mokytis toliau, pasirinkti tolimesnį gyvenimo kelią, kad turėtų galimybę būti savarankiškais žmonėmis.

Centre yra ypatingų erdvių – tai didesnės ar mažesnės salės, kuriose mokiniai gali mokytis muzikos, žaisti, leisti laisvalaikį. Ypatingame kabinete ypatingu pavadinimu – „pušku pušku“ – vyksta įvairūs kūrybiniai, mokymosi užsiėmimai, įdiegta interaktyvi mokymosi per žaidimą sistema. Perėjus į kitą korpusą patenkama į darželio zoną. Užsiėmimų kambariai įrengti taip, kad būtų patogūs ir tiems vaikams, kurie turi judėjimo negalią. Auklėtojos džiaugėsi, kad pastaraisiais metais centras labai stipriai pasikeitė, atsirado naujos įrangos, ženkliai pagerėjo sąlygos. Didžiulis pliusas – atnaujintas baseinas, kuriame ir vizito metu vyko užsiėmimas. Jis ypatingai reikalingas judėjimo, motorikos problemų turintiems vaikams.

Centras pritaikytas taip, kad nuo kuo ankstesnio amžiaus būtų galima suteikti reikalingą lavinimą. E. Elijošius, pats daug metų dirbęs su neįgaliais vaikais, pasakoja, jog iš pradžių turi būti stebimas kiekvieno vaiko raidos vystymosi ypatingumas. Žiūrima, kaip jis reaguoja į aplinką, tuomet parenkama individuali programa akcentuojant tai, ką reikia papildomai ugdyti. Centre vaikai lavinami, kad gebėtų būti kuo savarankiškesni, o užaugę galėtų integruotis į visuomenę: turėtų pagrindinių įgūdžių, vėliau galėtų įgyti specialybę, gebėtų susirasti darbą, gyventi kuo pilnavertiškesnį gyvenimą.

Centre teikiama kvalifikuota pagalba 2-21 metų mokiniams, turintiems didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, o po 21 metų teikiamos dienos socialinės globos paslaugos suaugusiems neįgaliems asmenims. Statistika byloja, jog jame nuolat daugėja mokinių, turinčių įvairiapusių raidos sutrikimų, kompleksinių negalių: 2013 m. registruoti 122, o 2019 m. – jau 174 mokiniai. Visi ugdytiniai yra skirtingi, jiems būtinos ypatingai įrengtos erdvės bei specialiai paruošti darbuotojai, kurių centre dirba 132. Nemažai jų yra baigę Šiaulių universiteto, Šiaulių kolegijos studijas, susijusias su specialiuoju ugdymu: specialiąją pedagogiką, kineziterapiją ir panašias specialybes. Tai taip pat yra vieta, kur studentai gali įgauti praktikos.

2016 metais iš Valstybės biudžeto buvo skirta 139,4 tūkst. Eur, iš kurių buvo pradėti vykdyti taip reikalingo naujo priestato statybos darbai, tačiau 2017 metais priestato statybai finansavimas nutrauktas. Šiaulių miesto mero Artūro Visocko iniciatyva tais pačiais metais Šiaulių miesto savivaldybė skyrė 639,5 tūkst. Eur naujo priestato statybos darbams baigti. 2017 metais Šiaulių miesto savivaldybė iš biudžeto papildomai skyrė 10,7 tūkst. Eur, už kuriuos centro teritorija buvo aptverta nauja tvora, sumontuoti nauji vartai, varteliai. 2019 m., atsiradus poreikiui steigti papildomą suaugusiųjų grupę, skirta papildomų lėšų darbo užmokesčiui. Pats centras iš sutaupytų lėšų įsirengė keletą kabinetų, įsigijo įrangos, baldų vaikų poreikiams tenkinti. Direktorė džiaugėsi, jog čia pasitarnavo gamta: šiųmetė šilta žiema sąlygojo tai, jog komunalinėms paslaugoms buvo išleista mažiau lėšų, nei planuota.

Užs. Nr. 442818